Hospodársky denník
USD46,065 Sk
EUR43,815 Sk
CHF28,782 Sk
CZK1,249 Sk
  Piatok  5.Januára 2001

Rôzne sú podoby príjmov družstevníkov

Členovia družstiev majú rôzne druhy príjmov. Na mysli máme družstvá v zmysle Obchodného zákonníka (založené na účely podnikania alebo zabezpečovania hospodárskych, sociálnych alebo iných potrieb svojich členov). Z daňového hľadiska ich možno rozdeliť na príjmy zo závislej činnosti, z kapitálového majetku a ostatné príjmy. Všetky sa pred výplatou musia zdaniť a každý z nich má osobitný spôsob zdanenia. Ak je člen družstva súčasne jeho zamestnancom alebo poberá príjmy za prácu aj bez uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu, poberá prímy zo závislej činnosti, ktoré sa zdaňujú bežným spôsobom ako u ostatných zamestnancov.

Častou otázkou, napríklad spotrebných družstiev, býva: ako zdaniť príjmy, ktoré družstvá vyplácajú svojim členom v hotovosti, pričom ide o určité percento z celkového ročného nákupu v ich predajniach? Môže ísť o členov družstva, ktorí sú zároveň i jeho zamestnancami. Pri posúdení tohto príjmu je potrebné zistiť, či toto plnenie súvisí so zamestnaním týchto členov v družstve alebo nie.

Ak ide o odmenu za prácu, ktorá je vyplatená vo výške stanovenej uvedeným ukazovateľom (percento z nákupu), ide o príjem zo závislej činnosti. Tento príjem sa zdaní spolu s ostatnými príjmami zamestnancov (preddavkom na daň podľa mesačnej daňovej sadzby). Pozor treba dať na povinné poistné, pretože z tohto príjmu sa nebude odvádzať (pokiaľ zdrojom bude zisk). Zdanenie osobitnou sadzbou dane vo výške 10 % by sa mohlo aplikovať len v zákone stanovených prípadoch (pri príjme do 4-tisíc Sk mesačne, ak nie je podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti a ide o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. a] zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov). Uvedené sa týka aj tzv. bývalých zamestnancov. Ak by však odmenu dostali členovia družstva, ktorí poberajú alebo v minulosti poberali príjmy zo závislej činnosti, ale nie v rámci pracovnoprávneho vzťahu, v takom prípade ani pri príjme do 4-tisíc Sk nie je možné aplikovať 10-percentnú daň, ale vždy len preddavok na daň (ide o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b] cit. zákona, pri ktorom nie je možné uplatniť tento režim zdanenia).

Pri príjme zdanenom preddavkom na daň sa tento musí započítavať do ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ak sa bude vykonávať) alebo sa prizná v daňovom priznaní, ak sa bude musieť podať (musí uviesť do potvrdenia o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti a zrazených preddavkoch na daň).

Ak uvedený príjem predstavuje formu podielu na zisku alebo obdobné plnenie z členstva v družstve, ide o príjem z kapitálového majetku (§ 8 ods. 1 písm. a] cit. zákona). Tento príjem sa zdaňuje pred výplatou osobitnou sadzbou dane vo výške 15 % (§ 36 ods. 2 písm. c] bod 4. cit. zákona). Vyplatí sa po zdanení a je daňovo vyrovnaný. Neuvádza sa preto do daňového priznania.

Medzi ostatné príjmy patria príjmy, ktoré súvisia so skončením členstva v družstve. Ide o príjmy:

- z prevodu členských práv družstva,

- z podielu člena na likvidačnom zostatku pri likvidácii družstva a

- z vyrovnávacieho podielu pri zániku členstva v družstve.

Príjem z prevodu členských práv sa uvádza do daňového priznania, ak nejde o príjem od dane oslobodený (ak obdobie medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov atď. podľa § 4 ods. 1 písm. h] zákona č. 366/1999 Z. z.).

Podiel člena na likvidačnom zostatku a vyrovnávací podiel pri zániku členstva sa zdaňujú osobitnou sadzbou dane vo výške 25 %. Tieto príjmy sa neuvádzajú do daňového priznania.

Výdavkom z týchto ostatných príjmov na daňové účely je vklad alebo nadobúdacia cena podielu.

Dagmar Piršelová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.