Hospodársky denník
USD45,957 Sk
EUR43,877 Sk
CHF28,678 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  8.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bude rok 2001 rokom eura?

Aj minulý týždeň euro pokračovalo v ziskoch z predchádzajúcich týždňov oproti ostatným svetovým menám, hlavne doláru. Takisto, ako koncom minulého roka, sa pozornosť obracala predovšetkým na riziká pri ďalšom vývoji americkej ekonomiky. Pre jednotnú európsku menu bude v najbližších týždňoch pozitívum, že tempo rastu krajín Európskej únie minimálne v tomto roku prekoná tempo rastu ekonomiky Spojených štátov amerických, čo by malo otvoriť cestu pre 1,03 až 1,05 oproti doláru. V utorok obchodovanie začínalo na úrovniach, na ktorých končilo minulý rok. Hneď po nástupe európskych trhov sa začalo nakupovať euro, čo dostalo kurz jednotnej európskej meny oproti doláru z úrovní 0,9380 až nad 0,9470, čo bolo 5-mesačné maximum eura. Po uverejnení indexu nákupných nálad podnikov krajín eurozóny v decembri, ktoré bolo horšie ako očakávania, sa kurz vrátil k figúre 0,94.

Prechod do recesie?

Popoludní však boli uverejnené čísla o decembrovej výrobe v USA, ktoré poukázali na to, že americká ekonomika sa dostáva na cestu strmšej recesie, ako sa čakalo, to pomohlo euru prekonať aj ranné maximum a kurz sa vyšplhal až nad figúru 0,95. Aj keď európske čísla naznačili spomalenie rastu v EÚ, americké čísla boli oveľa horšie, čím prekonali negatívny dosah európskych. V stredu predpoludním nákupy eura pokračovali až nad 0,9560 vďaka utorkových ekonomickým ukazovateľom, popoludní došlo k vyberaniu ziskov, čo na záver európskeho obchodovania vrátilo kurz k 0,9480. V stredu večer však FED, americká obdoba centrálnej banky, nečakane rozhodol o znížení dolárových sadzieb o 0,50 % s cieľom podporiť domácu ekonomiku, ako aj americké akciové trhy. Okamžitá reakcia akciových trhov bola veľmi pozitívna, takisto sa to prejavilo pri posilnení dolára, keď kurz sa neskoro v stredu v noci pohyboval až na úrovni 0,9270 a vo štvrtok ráno na 0,93. Vo štvrtok po nástupe Európy sa však nálady rapídne zmenili.

Zisky akcií vyplývali predovšetkým z toho, že po znížení sadzieb investori začali hromadne presúvať prostriedky z US bondov a pokladničných poukážok, keďže sa očakáva ďalšie znižovanie sadzieb, do akcií, čo bola v danom okamihu najvhodnejšia možnosť a nemalo to veľa spoločného so špekuláciami skorého zlepšenia stavu americkej ekonomiky. Zmena sadzieb 3 týždne pred regulárnym mítingom FED-u však vyvolala obavy, že americká ekonomika je na tom oveľa horšie, ako sa predpokladalo, a preto FED musel urýchlene podniknúť kroky na zvrátenie daného stavu. Vďaka tomu vo štvrtok euro pokrylo všetky svoje straty zo stredy a neskoro v noci sa dostalo až nad 0,9540. V piatok zisky eura pokračovali až na 0,9595, čo bola najvyššia úroveň kurzu od júna 2000. Popoludní sa uverejnili čísla o zamestnanosti v USA, ktoré boli v rámci očakávaní, a keďže na trhu viacero hráčov očakávalo horšie údaje a mali vybudované krátke dolárové pozície, po uverejnení daných čísel sa kurz dostal až na úrovne 0,9460, popoludní sa opäť vrátil nad 0,9530. Štvrtkové zasadnutie ECB sa skončilo bez zmien monetárnej politiky a nemalo vplyv na obchodovanie.

Maximum euromeny

Euro takisto zaznamenalo zisky oproti britskej libre, bolo to predovšetkým vďaka jeho výkonu oproti doláru. V utorok sa obchodovanie začínalo pod úrovňami 0,6280, čoskoro sa však kurz vyšplhal nad 0,6310 po raste EUR/USD. Nad danými úrovňami sa kurz držal takmer celý týždeň, keď euru sa v piatok podarilo dosiahnuť 7-mesačné maximum 0,6369. Jedine v stredu v noci a vo štvrtok ráno sa kurz pohyboval tesne nad 0,6220. Obchodovanie libry oproti doláru okrem vplyvu vývoja kurzu EUR/USD a hrozbe rapídneho spomalenia rastu ekonomiky Spojených štátov amerických ovplyvňovali aj špekulácie, čo sa týka vývoja librových úrokových sadzieb.

V utorok a stredu okrem slabého dolára oproti euru libre pomáhali aj špekulácie (podporil ich aj guvernér Bank of England), že librové sadzby sa v najbližších týždňoch nebudú znižovať.

Špekulácie pomohli

Vďaka týmto faktorom sa kurz dostal z utorkových otváracích úrovní pri figúre 1,49 až na stredajšie 4,5-mesačné maximum 1,5096. V stredu v noci a vo štvrtok ráno libra nasledovala euro v jeho páde po znížení sadzieb, keď kurz sa dostal až pod figúru 1,49, neskôr na rozdiel od eura nedokázala prekonať stredajšie úrovne, keď kurz sa dostal iba k 1,5060 a týždeň končil pri figúre 1,5. Dôvod bol, že zníženie dolárových sadzieb pravdepodobne urýchli rozhodovanie BoE o znížení librových sadzieb.

Aj euro zaznamenalo rekordné zisky oproti jenu okrem toho, že oslabenie jenu ovplyvňovalo posilnenie eura oproti doláru, predaje jenov ovplyvňovali aj obavy z vývoja japonskej ekonomiky. V utorok kurz začínal na 107,60, v stredu popoludní sa pohyboval až na 109,40, po znížení dolárových sadzieb síce euro v stredu v noci sa oslabilo až k 105,20, do piatka kurz prekonal stredajšie úrovne a dostal sa až na 111,72, čo boli najvyššie hodnoty od februára minulého roka. Na záver týždňa euru pomohli aj straty jenu oproti doláru. Jen oproti doláru sa v utorok a stredu predpoludním pohyboval v pásme 114,20 - 115 vďaka prázdninám v Japonsku a vďaka tomu, že pozornosť sa obracala na obchodovanie eura oproti doláru. Po znížení sadzieb jen sa posilnil až k 113,80 vďaka jeho ziskom oproti euru, v piatok sa však kurz už pohyboval nad 116,60, keď jeho predaje ovplyvnil predovšetkým pesimizmus nad japonskou ekonomikou. Tento pesimizmus vyplýval predovšetkým z toho, že Japonsko ako exportne orientovaná krajina bude citeľne poznačené krízou US ekonomiky, kam smeruje 30 % jeho exportu. To patrilo k najväčším dôvodom predajov jenu, či už do dolára alebo eura, keď euro v prípade týchto dvoch mien vystupovalo ako bezpečná mena, ktorá v prípade recesie v USA vyťaží najviac.

Nízka likvidita

Obchodovanie s českou korunou bolo minulý týždeň ovplyvňované nízkou likviditou na trhu a pohybom eura oproti doláru. Nezáujem zahraničných investorov o investovanie do českej koruny a stále dovolenková nálada domácich klientov spôsobili, že aj menšie objednávky dokázali pohnúť kurzom. Na druhej strane kurz českej koruny sa najviac pohyboval podľa toho, ako sa na svetových trhoch vyvíjalo obchodovanie eura oproti doláru. Posilňovanie eura oproti doláru sa odzrkadlilo aj v jeho posilnení oproti CZK. Oproti euru sa koruna pohybovala v pásme 35,050 až 35,300. Oproti doláru bola volatilita vyššia, väčšinu týždňa sa kurz pohyboval v pásme 36,800 - 37,200, jedine v stredu v noci a vo štvrtok ráno sa kurz kótoval nad 37,900 po prudkom oslabení eura oproti doláru vďaka zníženiu USD sadzieb. Štvrtkové zasadnutie ČNB sa skončilo bez zmien jej menovej politiky, trhy mierne zaujala správa, že zo zasadania rady ČNB sa bude uverejňovať pomer, akým hlasovali jednotliví členovia pri určovaní sadzieb, prípadne intervencii. Obchodovanie neovplyvnila ani zvýšená volatilita pri obchodovaní s poľským zlotým, pri ktorom sa pozornosť obracala nielen na EUR/USD, ale aj na uverejnenie údajov o bežnom účte, jeho predpokladaný vývoj a CPI. Oslabenie dolára oproti euru a dobré čísla o bežnom účte posilnili zlotý oproti doláru na 9-mesačné maximum, predpovede vývoja bežného účtu členom rady poľskej centrálnej banky a horšie CPI čísla neskôr spôsobili vyberanie ziskov.

Ladislav Benedek

VÚB, a. s.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 4. 1. 2001: Bratislava 99, 48, Sliač 97,57, Košice 98,73, Poprad 92,95, za 5. 1. 2001: Bratislava 98,32, Sliač 97,41, Košice 98,55, Poprad 92,72, za 6. 1. 2001: Bratislava 98,99, Sliač 97,22, Košice 98,25, Poprad 92,51.

Amsterdamoblačno7
Aténypolojasno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno7
Bratislavadážď6
Bruseloblačno7
Budapešťdážď8
Bukurešťoblačno8
Frankfurtoblačno7
Helsinkiveľká oblačnosť1
Istanbulpolooblačno12
Kodaňoblačno5
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno13
Londýnoblačno7
Madridpolojasno13
Milánooblačno9
Moskvazamračené0
Oslooblačno 1
Parížpolooblačno7
Prahazamračené5
Rímprehánky13
Sofiaoblačno7
Štokholmoblačno3
Varšavadážď3
Viedeňdážď5
Záhreboblačno9
Ženevaoblačno9

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od 1700 m sneženie. K večeru na západnom a severozápadnom Slovensku sneženie asi od 600 m. Najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 3 stupne. Juhovýchodný až južný, na juhozápade severozápadný vietor 3 až 7 m/s.V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, v nižších polohách a vo východnej polovici územia v polohách do 1000 m spočiatku dážď alebo dážď so snehom. V stredu polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky. Ochladenie. Najnižšia nočná teplota v utorok 3 až -1 stupeň, v stredu -1 až -5, pri snehovej pokrývke miestami -7 až -11. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne, v stredu na severe okolo -3 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.43 a zapadne o 16.15 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.