Hospodársky denník
USD46,105 Sk
EUR43,83 Sk
CHF28,656 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  9.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na Jupiteri oceán?

Najväčší mesiac planéty Jupiter Ganymedes má pravdepodobne pod ľadovou vrstvou oceán so slanou vodou. Tvrdia to vedci študujúci údaje, ktoré na Zem vyslala vesmírna sonda Galileo.

Podľa nich Ganymedes, ktorý je väčší než planéty Mars či Pluto, skrýva obrovskú vrstvu slanej kvapaliny pod svojím ľadovým povrchom. Margaret Kivelsonová z kalifornskej univerzity v Los Angeles vyhlásila, že pravdepodobne „to bude niečo elektricky vodivejšie než pevný ľad,“ vyhlásila.

Vedci sa opierajú o údaje, ktoré Galileo vyslal na Zem pri svojom priblížení sa k Mesiacu minulý rok v máji. Vyplýva z nich, že v hĺbke asi 200 kilometrov pod Ganymedovým povrchom sa možno začína niekoľko kilometrov silná vrstva kvapalnej vodnej substancie.

Ďalší vedci, zaoberajúci sa analýzou údajov infračerveného spektrometra o materiáloch na Ganymedovom povrchu zistili, že v niektorých jeho oblastiach sa zrejme vyskytujú niektoré druhy slaných minerálov, ktoré tam asi zanechal výron slanej vody.

„Podobajú sa hydratovaným slaným minerálom, čo je možný výsledok soľného roztoku, ktorý si prebojoval cestu na povrch erupciami alebo cez pukliny,“ vysvetlil geofyzik Thomas McCord z Havajskej univerzity v Honolulu.

Túto hypotézu podporujú aj nové, vysoko rozlišujúce snímky Ganymeda zaslané Galileom, ktoré naznačujú, že voda alebo snehová brečka sa môžu predierať na povrch cez popraskanú kôru a vytvárať hladké oblasti. Podľa doktora Davea Stevensona z kalifornského technologického ústavu prirodzená rádioaktivita v Ganymedovom skalnatom vnútre je schopná produkovať dostatočné množstvo tepla, aby sa udržala v tekutom stave vrstva kvapalnej vody medzi dvoma vrstvami ľadu asi 150 až 200 kilometrov pod povrchom.

(dan)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasný dážď, nad 600 metrov sneženie. Popoludní prechod premenlivej, časom zmenšenej oblačnosti a prehánky nad 500 m väčšinou snehové. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -4 stupne. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s. V stredu bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky, najmä v okolí hôr. Nočná teplota -1 až -5, v údoliach so snehovou pokrývkou miestami okolo -8 stupňov. Denná teplota -2 až +2 stupne. Vo štvrtok bude polooblačno, od západu cez deň veľká oblačnosť so snežením, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Nočná teplota -3 až -7, v horských dolinách so snehovou pokrývkou okolo -9 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.42 a zapadne o 16.16 hod.

Amsterdamoblačno8
Atényprehánky12
Belehraddážď7
Berlínoblačno7
Bratislavaoblačno4
Bruseloblačno8
Budapešťdážď4
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolooblačno8
Helsinkiprehánky3
Istanbulprehánky10
Kodaňprehánky6
Kyjevdážď6
Lisabondážď13
Londýnoblačno7
Madridoblačno10
Milánojasno5
Moskvadážď so snehom3
Oslosnehové prehánky1
Parížpolojasno8
Prahaoblačno4
Rímoblačno12
Sofiadážď7
Štokholmprehánky4
Varšavaoblačno4
Viedeňoblačno3
Záhrebprehánky6
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.