Hospodársky denník
USD47,661 Sk
EUR43,65 Sk
CHF29,537 Sk
CZK1,287 Sk
  Pondelok  1.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Apokalypsa na dosah ruky

Atlantikom sa môže prehnať smrtiaca vlna tsunami

Ako povestný bludný Holanďan po moriach, tak sa naším známym a blízkym vesmírom (vzdialenosť „iba“ 6000 svetelných rokov) pohybuje čierna diera, fungujúca ako gigantický vysávač hmoty a energie. Totálna čiernota stará miliardy rokov, ktorá váži ako sedem našich sĺnk, zatiaľ pre nás riziko nepredstavuje, lebo rýchlosťou 500 000 km/h by jej to do Slnečnej sústavy trvalo 13 013 699 rokov. Neviem, či sa toho ľudstvo dočká...

Lebo ak si odmyslíme vojnovotvorný faktor človeka, čiže ak sa ľudstvo samo nezničí, o niečo rýchlejšiu skazu civilizácií sľubujú naše pozemské živly. Zemetrasenia, sopky, potopy. Alebo všetky tieto tri fenomény dokopy. Podľa britského geológa Simona Daya túto nebezpečnú trojkombináciu stelesňuje napríklad sopka Cumbre Vieja na čarovných Kanárskych ostrovoch. Je to časovaná bomba! Ak by táto nepokojná sopka po sérii zemetrasení vybuchla, jej západné úbočie by sa mohlo zosypať do mora, čo by vyvolalo prílivovú vlnu - tsunami, náhliacu sa pochovať život na najbližších pevninách. Tsunami - vyššie ako všetky mrakodrapy a silnejšie ako všetky buldozéry sveta! Erupcia vulkánu Cumbre Vieja môže uvoľniť obrovské masy horniny, ktoré sa rýchlosťou vyše 350 km/h zosypú do údolia a do mora až do vzdialenosti 60 km od pobrežia. Podľa prepočtov a počítačových simulácií britských a švajčiarskych geológov by tieto udalosti v Atlantickom oceáne vytvorili tsunami vysoké až 900 metrov. Len na porovnanie, najvyšší mrakodrap sveta dvojičky Petronas Towers v Kuala Lumpure merajú 451 metrov. Teroristami zničené newyorské dvojičky WTC merali 421 metrov a chicagský Sears Tower má 443 metrov. Vlny tsunami by boli dvakrát vyššie! Sochu slobody v New Yorku s jej výškou 93 m od základov by to zhltlo ako malinu. Podobne aj kedysi najslávnejšiu budovu sveta Empire State Building na Manhattane s jej 382 metrami. Pravdaže, putovaním po mori vlny slabnú, strácajú na výške, ale nebezpečná je rýchlosť, akou sa pohybujú. Ich ničivú silu v priestore Atlantiku geológovia vypočítali na 800 km/hod. To je ako rýchlosť Boeingov! Lietadiel, ktoré narazili do veží WTC! A teraz si skúsme predstaviť obrovskú horu Boeingov, ako sa nezastaviteľne rútia na pevninu a všetko pred sebou ničia...

Vlna ohromnej sily by v oblúku od Kanárskych ostrovov smerovala k európskym a africkým brehom a k pevnine oboch Amerík. Ničivé vlny by zmietli námornú dopravu v celej oblasti a najviac by postihli západné pobrežie Afriky, kde by bola prílivová vlna vysoká vyše 100 metrov. Oceán by navštívil Saharu aj džungľu. Do Brazílie by o deväť hodín po erupcii sopky dorazili tsunami s výškou 40 metrov. Vygumovalo by to povestnú pláž Ipanema a zaplavilo karnevalové mesto Rio de Janeiro, až by sa 38-metrová socha Krista z rozpaženými rukami (Cristo Redemptor) na kopci nad mestom nestíhala čudovať... Zaujímavé je, že Európu ako kontinent by táto kataklizma postihla asi najmenej, vysoké a prudké vlny by však ovládli veľké časti pobrežia Veľkej Británie, Španielska, Portugalska a Francúzska. Počet obetí je nepredstaviteľný, lebo tsunami by zasiahlo husto obývané oblasti a čas na evakuáciu by bol malý. Na ilustráciu hrôzy stačí pripomenúť, že v júli 1998 po morskom zemetrasení tsunami v priebehu niekoľkých minút zmietlo do mora takmer 8000 ľudí na Papue-Novej Guinei, pričom výška vlny bola „iba“ 10 metrov! Bangladéš pozná až 200-tisícové straty na životoch zásluhou prívalových vĺn, ktoré však nedosahovali rozmery predpovedané pre atlantickú katastrofu.

Hrozivý scenár, ale reálny. Akoby si príroda z času na čas zmyslela dať poriadnu lekciu tvorovi, ktorý sa honosne nazval pánom celého tvorstva na Zemi a pripomenula mu, že apokalypsa je na dosah ruky.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť, zrána na niektorých miestach hmlisto, na východe krajiny ešte miestami dážď. V poludňajších a popoludňajších hodinách na západnom a strednom Slovensku zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 22 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. V utorok bude polojasno až oblačno, na severe ojedinele slabé zrážky. V priebehu dňa vyjasňovanie. Ráno a predpoludním miestami hmla alebo zamračené oblačnosťou z hmly, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 17 až 21, na juhu okolo 23 a pri dlhotrvajúcej hmle len okolo 14 stupňov. V stredu bude slnečno a veľmi teplo. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23, v nížinách okolo 25, pri celodennej hmle okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,54 a zapadne o 18,27 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 27. 9. 2001: Bratislava 100,39, Sliač 98,10, Košice 99,15, Poprad 93,77, za 28. 9. 2001: Bratislava 100,12, Sliač 98,07, Košice 99,01, Poprad 93,52, za 29. 9. 2001: Bratislava 100,17, Sliač 98,20, Košice 99,15, Poprad 93,77.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.