Hospodársky denník
USD47,872 Sk
EUR43,566 Sk
CHF29,33 Sk
CZK1,296 Sk
  Piatok  12.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Strach z vojny na postupe

Masy protestujú na námestiach. Niekde viac proti vojne, inde skôr za moslimskú vec. Spoločnou črtou všetkých demonštrácií - či už týchto na obrázku na pakistansko-afganskom pohraničí alebo tých v uliciach európskych hlavných miest - je strach. Strach z nekontrolovateľného ozbrojeného konfliktu, ale aj strach o vlastné islamské hodnoty. Obavy o život a o identitu.

Na svete je miliarda moslimov a ich vodcovia na summite Organizácie islamskej konferencie s menším či väčším škrípaním zubov súhlasili s americkým útokom na Afganistan, orodujú len za nevinných civilistov. Zároveň však upozorňujú, že ak by sa údery rozšírili na ďalší z islamských štátov, globálna protiteroristická koalícia by sa mohla začať lámať ako srdcia príbuzných obetí. A každá ďalšia vhodená bomba na Kábul je útokom na ich toleranciu, ale aj na ich schopnosť ovládnuť rozzúrené masy. Bomby navyše nemôžu padať večne. A nielen preto, že nálety zvyšujú tenzie v tradičných ohniskách napätia, ako sú Kašmír či Palestína. Mesiac po 11. septembri al-Kajdá stále existuje a podľa všetkého jej dni vôbec nie sú zrátané. Na scénu by mali razantnejšie vykročiť tajné služby...

Či sú šťastné vyjadrenia amerického prezidenta Georga Busha, že sa konflikt môže rozšíriť, ukážu preto až nasledujúce dni.

Konfrontácia s terorizmom v Afganistane vedie aj k obetiam medzi nevinnými civilistami. O tom niet pochýb. Mimoriadne zasadnutie Organizácie islamskej konferencie (OIC), ktorá združuje 56 štátov (Afganistan sa od nástupu Talibanu k moci na zasadnutiach nezúčastňuje) a takmer 1,2 mld. obyvateľstva, bolo postavené v deň útokov USA pred hotovú vec. Z toho preto pramenilo aj oficiálne komuniké, ktoré vyžaduje obmedziť útoky USA a spojencov len na vojenské základne. „Vojenské útoky sa musia obmedziť výhradne na atentátnikov; nemôžu za nich platiť nevinní ľudia. Musia byť tiež predložené nezvratné dôkazy proti vinníkom,“ uviedol katarský emir Hamad bin Chalífa Sání. Tvrdé odmietnutie OIC zaútočiť na akúkoľvek arabskú či moslimskú krajinu „pod zámienkou boja proti terorizmu“ vychádza z toho, že USA nemajú na tento krok právo, a to ani po tom, čo Bush uviedol, že „ich právo na sebaobranu bude možno vyžadovať ďalšie akcie proti iným organizáciám a iným štátom“. Nakoniec sám šéf NATO G. Robertson tvrdí, že na rozšírenie útokov na iné krajiny treba „ďalšie dôkazy“, pretože podpora aliancie sa týka len útokov, ktoré odsúhlasila OSN. K tomu niet čo dodať. Tá totiž odsúhlasila na základe Čl. 51 Charty len vojenské akcie v Afganistane. OIC preto požaduje od OSN jasné stanovisko.

Zaujímavý je však aj iný moment. USA neočakávali, že OIC podporí ich akcie, aj keď odsúdila teroristické činy v USA a nepodporila Taliban. Prezieravé vyhlásenie Busha o možnej zmene prístupu k Izraelu má zrejme zvýšiť jej náklonnosť. Veď Bush ide proti americkej verejnej mienke (nesúhlasí s ním 66 %), hoci si tá uvedomuje (58 %), že práve politika USA voči Izraelu bola jednou z hlavných príčin teroristických útokov v USA. V čom však OIC zostane jednotná, je zrejme fakt, že podľa nej treba zabezpečiť „teritoriálnu integritu Afganistanu a jeho islamského charakteru“.

Civilisti

Vojna pritom naberá na obrátkach. Afganistan sa stal v noci navčera terčom doteraz najintenzívnejšieho bombardovania od začiatku americkej odvety za septembrové teroristické atentáty v New Yorku a vo Washingtone. Nálety pokračovali aj počas dňa. Americké letectvo zhodilo desiatky bômb a rakiet na hlavné mesto Kábul a Kandahár, centrum vládnuceho hnutia Taliban. Podľa CNN použili Američania najťažšie konvenčné bomby zo svojho arzenálu. Neviditeľný bombardér B-2 zhodil tzv. Bunker Buster, teda bombu s vysokou ničivou silou určenú špeciálne na ničenie bunkrov. Cieľom tejto zbrane je údajne aj demoralizovať talibanské jednotky.

Predstaviteľ Talibanu oznámil, že Američania cielili na vojenské základne východne od Kábulu, ako aj na budovy vo vládnej štvrti. Pakistanská televízia uviedla, že zásah dostala aj vojenská akadémia Talibanu. Podľa talibanského ministra školstva Amíra Chána Muttakího bola pri včerajších nočných úderoch zničená mešita v Džálálábade s veľkým počtom obetí. Podľa zdrojov Talibanu v mešite prišlo o život 15 ľudí. Ďalších sto až dvesto podľa rovnakých prameňov malo prísť o život pri bombardovaní jednej z dedín vo východnom Afganistane. Britský minister obrany Geoff Hoon vyhlásil, že Veľká Británia overuje tieto informácie Talibanu. Tento údaj zatiaľ nemohol byť potvrdený zo žiadneho nezávislého zdroja, ale „existuje vždy riziko, ktorému sa nemožno vyhnúť“, povedal britský minister.

Príbuzní

Nemenovaný americký predstaviteľ v stredu pre televíziu CNN uviedol, že pri náletoch USA a ich spojencov na Afganistan pravdepodobne zahynulo niekoľko lídrov afganského vládneho hnutia Taliban. Podľa správ CNN sa medzi obeťami nachádzajú aj dvaja príbuzní duchovného vodcu Talibanu mullaha Muhammada Umara. Veľvyslanec Talibanu v Pakistane Abdul Salám Zaíf však uviedol, že líder fundamentalistov mulla Muhammad Umar je stále nažive a že „všetci Afganci sú jeho príbuzní“.

V pohybe sú zrejme aj utečenci. Televízna stanica CNN zverejnila ráno zábery z videotelefónu, na ktorých je vidieť obyvateľov juhoafganského Kandaháru, ako hromadne opúšťajú mesto - smerovali k pakistanským hraniciam.

Posuny

Nastalo aj niekoľko vojensko-strategických posunov. Pakistan včera informoval, že príslušníci americkej armády sa už nachádzajú na pakistanskom území. Ide však iba o jednotky poskytujúce logistickú podporu, a nie bojové oddiely. Podľa hovorcu vlády Anwara Mahmúda dali pakistanské úrady Američanom k dispozícii niekoľko leteckých základní. Hnutie Taliban rozmiestnilo asi 10 000 svojich vojakov na severe krajiny pri hraniciach s Uzbekistanom. Protitalibanská Severná aliancia zasa hlásila dôležité územné zisky, vrátane kľúčovej centrálnej provincie Gur. Ministerstvo obrany USA zasa informovalo, že nemá žiadne informácie o údajnom zatknutí saudskoarabského Usámu bin Ládina na území Afganistanu. Chýry o zadržaní bin Ládina sa včera začali šíriť predovšetkým na západných finančných trhoch.

Náčelník britského generálneho štábu, admirál Michael Boyce zasa vyhlásil, že americko-britské operácie v Afganistane môžu trvať celú zimu...

Poľovačka

Čoraz viac napätia panuje okolo protiamerických protestov a čoraz nebezpečnejšie sa javia výzvy na útoky proti Američanom. Indonézska islamská radikálna skupina Front obrancov islamu tak vyhlásila vo štvrtok „poľovačku“ na Američanov a Britov, aby ich donútila opustiť Indonéziu. Popredná radikálna islamská skupina v Pakistane zasa vyzvala obyvateľov na protest proti príchodu amerických oddielov do Džakóbabádu. Pakistanská vláda naopak varovala afganských utečencov, že v prípade účasti na akejkoľvek násilnej demonštrácii proti americkým útokom v Afganistane ich vyhostia z krajiny.

(TASR, ČTK, sb, by)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe spočiatku oblačno. Zrána a predpoludním na niektorých miestach hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe miestami okolo 14 stupňov. Na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. Slabý vietor.

V sobotu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 5 stupňov. Denná teplota 18 až 22, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 15 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním početné hmly, ktoré sa ojedinele udržia po celý deň. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 6 stupňov. Denná teplota 20 až 24, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 18.05 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdam

jasno17

Atény

jasno25

Belehrad

jasno19

Berlín

jasno19

Bratislava

jasno19

Brusel

jasno17

Budapešť

jasno19

Bukurešť

polooblačno26

Frankfurt

jasno19

Helsinki

dážď12

Istanbul

oblačno24

Kodaň

polooblačno17

Kyjev

oblačno17

Lisabon

dážď22

Londýn

polooblačno20

Madrid

zamračené19

Moskva

dážď13

Oslo

oblačno12

Paríž

oblačno21

Praha

jasno18

Rím

polooblačno25

Sofia

jasno25

Štokholm

dážď13

Varšava

polooblačno18

Viedeň

jasno19

Záhreb

jasno20

Ženeva

jasno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.