Hospodársky denník
USD47,741 Sk
EUR43,461 Sk
CHF29,39 Sk
CZK1,298 Sk
  Utorok  16.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Naďalej údery. Zvíťazí strach?

Nie, nejde o fotografický záber z príprav na odštartovanie vesmírnej družice. To len požiarnici v mestečku Wiesbaden v ochranných odevoch overujú poplašné správy o možnej kontaminácii antraxom. Osobitné opatrenia v celom svete a s nimi súvisiace ovzdušie strachu je jedným zo znepokojujúcich výsledkov už 9-dňovej americkej protiteroristickej kampane v Afganistane. Vôbec však nie jediným. Spojené štáty sa vzdialili mieru, ale nepriblížili sa k víťazstvu, konštatoval včera britský denník Guardian. Zdroje Talibanu hovoria o vyše 300 civilných obetiach doterajších útokov, nepresnosti v zásahoch pripúšťa aj americká armáda. Nepokoje v moslimskom svete proti úderom USA naberajú na intenzite a údajných 200 piatkových obetí v Nigérii by malo byť výstrahou. Dôvodom na strach a pesimizmus je aj skutočnosť, že ani po zničení pozoruhodného počtu cieľov v Afganistane, Usáma bin Ládin a jeho organizácia nepôsobia ako pred kapituláciou. Naopak, naďalej sa vyhrážajú a bežný občan radšej ani nerozmýšľa o tom, kedy a ako sa zasa ohlásia ich fanatickí stúpenci. Ponuku hnutia Taliban diskutovať o vydaní bin Ládina do tretej krajiny tak možno považovať za jediný doterajší náznak oslabenia pozícií afganského vládneho hnutia. Prezident Bush, možno aj preto, návrh razantne odmietol. Dnes je 10. deň bombardovania.

Neoverené správy

Z Afganistanu včera prichádzali aj ďalšie správy o neúspechoch Talibanu, tieto však bolo ťažké overiť. Podľa pakistanských zdrojov mal včera minister zahraničných vecí afganského vládnuceho hnutia Taliban Wákil Ahmad Mutawákil vycestovať na nečakanú návštevu Spojených arabských emirátov. Oznámila to včera katarská satelitná televízna stanica al-Džazíra, čo malo svedčiť o roztržke v rámci afganského vládnuceho hnutia. Tieto správy sa však ukázali ako neoverené špekulácie. Zdroje opozičnej Severnej aliancie zasa hlásili územné zisky v prudkých bojoch s Talibanom. Opozícia pri svojom postupe obsadila dve mestá a pokračuje v ofenzíve smerom k letisku v meste Mazáre Šaríf, hovorí správa, ktorú však nepotvrdil žiadny nezávislý zdroj.

Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf odporučil Spojeným štátom „vyradiť“ vodcu Talibanu mullu Muhammada Umara predtým, ako svoju pozornosť obrátia na Usámu bin Ládina. „Dostaňte mullu Umara a Usáma nebude schopný operovať,“ vyhlásil generál Mušarráf vo včera zverejnenom rozhovore pre denník USA Today a rozhlasovú stanicu CBS. Hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí na druhej strane povedal, že Pakistan nikdy nepovažoval a ani v súčasnosti nepovažuje vedúcich predstaviteľov afganského vládnuceho hnutia Taliban za teroristov.

Bilancovanie

Letecké útoky pokračovali aj v nedeľu v noci, ale aj včera cez deň. Saudskoarabský militant Usáma bin Ládin a najvyšší vodca Talibanu mulla Muhammad Umar sú však podľa Talibanu stále nažive a v poriadku.

Americké a britské ozbrojené sily zasiahli počas prvého týždňa leteckých a raketových útokov na Afganistan spolu 60 cieľov. Uviedol to včera nemenovaný predstaviteľ britského ministerstva obrany pre tlačovú agentúru REUTERS. Podľa neho boli všetky z nich vojenské a zahŕňali ciele od infraštruktúry afganského vládnuceho hnutia Taliban po teroristické tábory.

Americké lietadlá v nedeľu a včera uskutočnili ťažké útoky proti vojenským cieľom Talibanu v čase, keď sa štvrtá lietadlová loď americkej armády blíži k operačnej vzdialenosti od Afganistanu. Podľa zdrojov z amerického ministerstva obrany, ktoré si neželali byť menované, boli posledné nálety „robustné“. Asi 50 útočných lietadiel a desať ťažkých bombardérov B-1 a B-52 pri nich útočilo proti 13 cieľom vrátane miest sústredenia talibanských jednotiek.

Lietadlová loď Theodore Roosevelt podľa predstaviteľov momentálne smeruje cez Červené more k severnému Indickému oceánu po tom, ako v sobotu prešla cez Suezský prieplav. Ďalšie lode Carl Vinson, Independence a Kitty Hawk sú už v Perzskom zálive.

Dvanásť ľudí zahynulo a 32 utrpelo zranenia počas útoku USA v noci navčera na západoafganské mesto Kaláje Nau. Informovali o tom predstavitelia Talibanu.

Podľa talibanského ministerstva informácií zasiahli lietadlá krátko po polnoci centrum mesta ležiaceho severne od Herátu. Americké bojové lietadlá včera intenzívne bombardovali opustenú vojenskú základňu na severnom predmestí Kábulu. Letecký nálet prinútil vystrašených Kábulčanov k úteku z domovov. Vzdušný úder sa zaradil medzi jeden z najsilnejších denných útokov, odkedy USA spustili vojenskú kampaň a začali týmto spôsobom prenasledovať saudskoarabského teroristu Usámu bin Ládina a jeho talibanských ochrancov.

Pozor Antrax

Po tom, čo sa vo viacerých mestách USA objavilo niekoľko prípadov nakazenia antraxom, v západnom svete sa zvyšujú obavy z biologického útoku teroristov. Európska únia tak rozhodla o vytvorení skupiny expertov v oblasti jadrových, biologických a chemických látok, ktorá bude 24 hodín denne k dispozícii krajinám, ktoré požiadajú o jej pomoc. Rozhodnutie je súčasťou akčného plánu EÚ na posilnenie civilnej ochrany v súvislosti s možnými teroristickými útokmi, na ktorom sa minulý týždeň v piatok dohodli predstavitelia členských i kandidátskych krajín.

Medzičasom vo viacerých urópskych mestách vyhlásili poplach po nájdení podozrivého bieleho prášku. Tak sa stalo na viedenskom letisku Schwechat v Canterburskej katedrále, či dokonca v úrade nemeckého kancelára Schrödera. V belgicku spôsobil poplach obyčajný cukor, v Česku múka a podobné prípady zaznamenali aj vo Francúzsku či Švajčiarsku. Rusko zasa vyjadrilo pripravenosť poskytnúť Spojeným štátom vakcínu proti antraxu a kapacitu svojich výrobných liniek, ak v USA dôjde k masovému rozšíreniu nákazy a Washington o to Moskvu požiada.

Vysoké riziko

Americký minister zahraničných vecí Colin Powell včera pricestoval do Pakistanu, kde za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení začal cestu po troch ázijských krajinách. Powell je prvým vysokopostaveným americkým predstaviteľom, ktorý do Pakistanu pricestoval po septembrových teroristických útokoch na USA a po spustení odvetných útokov zo 7. októbra. V meste Kvéta, paralyzovanom generálnym štrajkom, dnes 15 000 moslimských radikálov demonštrovalo proti Powellovej návšteve. Protesty proti útokom USA včera pokračovali aj v ďalších islamských krajinách.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude jasno alebo len malá oblačnosť. Zrána a predpoludním v nižších polohách početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží aj po celý deň. Najvyššia denná teplota 18 až 22 stupňov, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 13 stupňov. Na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 9 až 5 stupňov, v dolinách miestami chladnejšie. Denná teplota 18 až 22, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 14 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa miestami udrží po celý deň. Nočná teplota 9 až 5, v dolinách miestami okolo 3 stupne. Denná teplota 17 až 21, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.16 a zapadne o 17.57 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdampolooblačno17
Atényjasno23
Belehradjasno21
Berlínoblačno18
Bratislavajasno19
Brusel polojasno17
Budapešťjasno20
Bukurešť polooblačno18
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď10
Istanbulpolooblačno21
Kodaňdážď17
Kyjevjasno8
Lisabonjasno19
Londýnoblačno16
Madridjasno19
Moskvapolooblačno3
Oslodážď12
Parížoblačno19
Prahaoblačno18
Rímpolooblačno24
Sofiajasno17
Štokholmjasno14
Varšavaoblačno16
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno18
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.