Hospodársky denník
USD47,741 Sk
EUR43,461 Sk
CHF29,39 Sk
CZK1,298 Sk
  Utorok  16.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pavučina al-Kajdá

Usáma bin Ládin, zakladateľ medzinárodnej siete al-Kajdá, je vďačným terčom nielen pre špiónov a tajné služby, ale aj pre investigatívnych novinárov a spisovateľov. Do dejín ľudstva sa zapíše negatívnym písmom (v učebniciach dejepisu moslimských krajín to bude možno naopak), historikov, spisovateľov a novinárov však zaujímajú aj širšie súvislosti jeho pôsobenia. Egyptský novinár Adil Darwiš tvrdí, že bin Ládin sklamaný vojnou v Perzskom zálive v roku 1990 po presťahovaní sa do Sudánu spolu s alžírskym islamistom Abú Hafsanom al-Masrím založil sieť al-Kajdá, čo znamená Základňa. Al-Masrí je považovaný za vojenského vodcu základne. Kým bin Ládin v Sudáne fungoval viac ako sprostredkovateľ a podporoval islamistov bojujúcich proti vládam v Alžírsku a Egypte, po príchode do Afganistanu v roku 1996 jeho sieť začala pracovať naplno. Bin Ládin zúročil svoje bohaté kontakty, ktoré získal v Afganistane počas bojov proti Sovietom a ako uvádza Adil Darwiš, „založil finančnú a zbrojnú sieť prostredníctvom veľmi zložitého bankového a investičného systému, ktorý siaha od Jemenu až po Albánsko“. Spisovateľ Giles Foden, zachytávajúci bin Ládinov život, tvrdí, že „al-Kajdá je voľným združením vojakov, expertov na výbušniny, ale aj finančníkov, ktorí počúvajú bin Ládinove inštrukcie, pričom systém rozkazov a vzájomných informácií je zložitou štruktúrou, ktorú tajné služby len ťažko dokážu dešifrovať“. Americké tajné služby, ako uviedol začiatkom februára denník US Today, vypátrali, že Usáma bin Ládin, podobne ako aj ďalší extrémisti, šikovne využíva na plánovanie svojich teroristických akcií najmodernejšiu techniku. Riaditeľ CIA George Tenet vlani v marci senátnej komisii pre zahraničné vzťahy napísal, že „teroristické skupiny - medzi nimi aj skupina al-Kajdá - čoraz častejšie podporujú svoje akcie počítačmi, e-mailom a kódovanými správami“. Odkazy si teroristi nechávajú pomocou kódovacích programov, ktoré zadarmo ponúkajú na neškodných, športových, pornografických či zábavných stránkach s normálnou grafikou. Objavili sa tam aj zašifrované inštrukcie k teroristickým útokom. Teroristi proti svojim nepriateľom bojujú ich vlastnými zbraňami - vyspelou technológiou. Hoci septembrové únosy lietadiel a útoky nimi na známe budovy, či najnovšie zneužitie klasických poštových liniek na rozšírenie antraxu svedčia o tom, že plánovači útokov konajú diverzifikovane, vysoko organizovane, premyslene a najmä nečakane.

Kto financuje al-Kajdá? Ako je známe, USA, EÚ, mnoho ďalších štátov a zoskupení pozastavili účty organizáciám podozrivým z terorizmu. Bin Ládin však koncom septembra uviedol, že al-Kajdá má aj alternatívne spôsoby financovania, že zdroje príjmov riadia na celom svete dobre pripravení mladí ľudia, ktorí ovládajú spôsoby, ako zabezpečiť ďalšie príjmy. Bojujú proti Západu jeho štýlom - nekontrolovateľnými finančnými machináciami. Usáma bin Ládin je miliardár, údajne si za peniaze kúpil vplyv Talibanu v Afganistane, na vojnu, ktorú vedie, sú však potrebné peniaze a zasa peniaze. Získava ich predávaním drog, pričom jedna zo stôp vedie cez kosovskoalbánsku mafiu aj do Českej republiky, skrytý za rôznymi spoločnosťami investuje na svetových burzách, získava peniaze z výkupného za rukojemníkov cez moslimské skupiny v iných štátoch, spolieha sa na finančné sponzorstvo niektorých arabských šejkov, ako Mustafa Muhammad Ahmad zo Spojených arabských emirátov, ktorý je považovaný za financmajstra al-Kajdá alebo saudskoarabský obchodník Jásín Abdalláh al-Kádí, ktorý okrem iného je veľmi aktívny v Bosne a Hercegovine. To všetko je len špička ľadovca, pod ktorou sa ukrývajú ťažko zistiteľné prepletence vzťahov a záujmov na celom svete.

Lebo o sieti al-Kajdá musíme hovoriť ako o globálnej pavučine. V roku 1998 sa al-Kajdá spojila so skupinou Džihád vedenou Ajmanom al-Zavírím, pričom spolu vytvorili Svetový islamský front. Jadrom siete je organizácia Machtáb al-Chidamát na čele s Abdulláhom Azamom. Al-Zavírí, známy aj ako Doktor teroru, je oficiálnym zástupcom bin Ládina v zahraničí a mužom číslo 2 v sieti, ktorá už údajne vlastní aj chemické a bakteriologické zbrane. Táto sieť úzko spolupracuje so známymi extrémistickými hnutiami ako Hizballáh a Hamas na Blízkom východe, má úzke kontakty s Irakom a je podozrenie na prepojenie so zakázaným Moslimským bratstvom a Islamským džihádom v Egypte. Indické zdroje poukazujú na prepojenie medzi al-Kajdá a pakistanskou Mohamedovou armádou činnou v Kašmíre. USA zasa tvrdia o spojení siete s filipínskou separatistickou skupinou Abú Sajjáfa, preslávenou únosmi ľudí. Kontakty má aj v Malajzii a v Indonézii. V Somálsku s al-Kajdá úzko spolupracuje fundamentalistická skupina al-Ittihad al-Islamija. V Európe sú známe kontakty al-Kajdá so separatistami v Čečensku, ale aj v Bosne, Albánsku a podľa tajných služieb silné základne majú binládinovci najmä v Nemecku, vo Veľkej Británii a Švédsku, možno aj v Taliansku... Na území USA tajné služby sledujú štyri až päť skupín, ktoré sú vraj súčasťou celosvetovej siete

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude jasno alebo len malá oblačnosť. Zrána a predpoludním v nižších polohách početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží aj po celý deň. Najvyššia denná teplota 18 až 22 stupňov, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 13 stupňov. Na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 9 až 5 stupňov, v dolinách miestami chladnejšie. Denná teplota 18 až 22, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 14 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa miestami udrží po celý deň. Nočná teplota 9 až 5, v dolinách miestami okolo 3 stupne. Denná teplota 17 až 21, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.16 a zapadne o 17.57 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdampolooblačno17
Atényjasno23
Belehradjasno21
Berlínoblačno18
Bratislavajasno19
Brusel polojasno17
Budapešťjasno20
Bukurešť polooblačno18
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď10
Istanbulpolooblačno21
Kodaňdážď17
Kyjevjasno8
Lisabonjasno19
Londýnoblačno16
Madridjasno19
Moskvapolooblačno3
Oslodážď12
Parížoblačno19
Prahaoblačno18
Rímpolooblačno24
Sofiajasno17
Štokholmjasno14
Varšavaoblačno16
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno18
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.