Hospodársky denník
USD47,98 Sk
EUR43,683 Sk
CHF29,523 Sk
CZK1,29 Sk
  Utorok  2.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Export nestačí za importom

Rozdiel medzi tempom rastu dovozu a vývozu viditeľne narastá

Deficit zahraničného obchodu naberá enormné rozmery. Kumulatívne za prvých osem mesiacov tohto roka dosiahol deficit asi 58 mld. Sk. To je o 42,3 (!) mld. Sk viac ako v období od januára až do augusta minulého roka. Súčasný osemmesačný deficit je pritom už o viac než 16 mld. Sk vyšší než celoročný deficit v roku 2000 (ten dosiahol 41,7 mld. Sk).

Kde tkvie príčina súčasného vysokého schodku zahraničného obchodu? Slovenskí analytici sa zhodujú v tom, že jednou z hlavných príčin vysokého záporného salda sú v súčasnosti vyššie ceny energetických palív. Nezanedbateľnú váhu na augustovom schodku (pasívne saldo zahraničného obchodu v auguste predstavovalo 8,1 mld. Sk) však má aj sezónny výpadok vývozu automobilov, spôsobený celozávodnou dovolenkou v jednom z najvýznamnejších exportných podnikov - Volkswagen (VW) Slovakia, a. s., Bratislava. Iróniou slovenskej ekonomiky je skutočnosť, že je taká malá, že aj dvojtýždňová dovolenka v jednom závode poriadne rozkolíše štatistiky. Ako hovorí analytik Slavia Capital Pavol Ondriska: „Dovolenky vo VW spôsobili síce nižší dovoz pre potreby výroby, ale predovšetkým menší vývoz dopravných zariadení, kde výpadok oproti tohtoročnému priemeru bol takmer 4 miliardy Sk.“

(Obdobie prázdnin sa však už skončilo, dúfajme teda, že sa návrat robotníkov k výrobným linkám pozitívne odzrkadlí na septembrovom schodku zahraničného obchodu.)

Pri odhaľovaní príčin súčasného vysokého schodku zahraničného obchodu netreba zabúdať na fakt, že naša ekonomika je prepojená s okolitými ekonomikami silnými väzbami. Podľa Pavla Poppa z Poštovej banky dochádza v teritoriálnej štruktúre zahraničného obchodu SR k udržaniu pomerne vysokej dynamiky vývozu a k miernemu poklesu dynamiky dovozov, a to aj napriek citeľnému spomaleniu hospodárskeho rastu v Európskej únii. Na druhej strane, podľa analýz vypracovaných analytikmi ING Bank, by sa mal vývoj v Európe, a to predovšetkým v Nemecku, prejaviť aj na slovenskom exporte. Podľa ING Bank asi 47 % slovenského vývozu patrí do kategórie Ifo - senzitívnych položiek (sú to hlavne stroje a elektrické zariadenia, základné kovy, papierenské výrobky a textil). Tieto zložky exportu sú ovplyvnené vývojom v EÚ, pričom tempo rastu ich vývozu kleslo z 25 % zaznamenaných začiatkom roku 2000 na súčasných 15 %.

Na druhej strane isté možnosti sa slovenským exportérom otvárajú u našich východných susedov. V Českej republike možno v poslednom období hovoriť o hospodárskej expanzii, vďaka ktorej sa našim krajinám darí zachovať si aj takmer vyrovnanú obchodnú bilanciu. Narastá prebytok obchodu s Poľskom, a to aj napriek pochmúrnym hospodárskym vyhliadkam v tejto krajine. Znamená to zrejme, že slovenskí výrobcovia majú na trhu za našimi severnými hranicami pomerne silné pozície. Podobný vývoj možno pozorovať na trhoch v Maďarsku a v ostatných krajinách stredoeurópskeho pásma voľného obchodu. „Určitý nárast dynamiky exportu možno badať aj v obchode s Ruskom a s Chorvátskom, kde je vidieť ďalší rastový potenciál,“ poznamenal P. Popp.

Augustové čísla priniesli aj niekoľko pozitívnych správ. Analytici postrehli určité zlepšenie vo vývoze kovov a kovových výrobkov, ktorý v auguste dosiahol druhú najvyššiu hodnotu v tomto roku. Lepšia tohtoročná úroda sa zasa v posledných mesiacoch podpísala pod pokles mesačného pasívneho salda v potravinovo-poľnohospodárskej časti obchodnej bilancii.

Vývoj zahraničného obchodu v auguste však podľa analytikov pokračoval v tendenciách charakteristických prevahou investične orientovaného importu. „Z krátkodobého hľadiska nemáme ako odvrátiť negatívny vývoj zahraničného obchodu, ak nepočítame administratívne bariéry, čo by však nebolo práve efektívnym riešením. Zvýšenie konkurencieschopnosti a exportnej výkonnosti Slovenska zaberie ešte roky,“ dodal P. Ondriska.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe ojedinele slabý dážď. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude jasno až polojasno. Ráno a miestami aj predpoludním hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Nočná teplota 13 až 8 stupňov. Denná teplota 18 až 23, pri dlhšie trvajúcej hmle len okolo 15 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. V nižších polohách ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 13 až 8 stupňov. Denná teplota 14 až 19, na juhu stredného a východného Slovenska za slnečného počasia 20 až 24 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.56 a zapadne o 18.25 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď17
Atényjasno29
Belehradpolooblačno23
Berlíndážď15
Bratislavapolooblačno21
Brusel dážď17
Budapešťpolooblačno21
Bukurešť polooblačno22
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno10
Istanbulpolooblačno26
Kodaň oblačno13
Kyjevdážď12
Lisabonprehánky22
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno24
Moskvadážď8
Oslooblačno6
Parížoblačno20
Prahaoblačno18
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno24
Štokholmprehánky11
Varšavadážď14
Viedeňpolooblačno20
Záhrebpolooblačno23
Ženevahmla15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.