Hospodársky denník
USD48,93 Sk
EUR43,697 Sk
CHF29,654 Sk
CZK1,298 Sk
  Pondelok  29.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prílev napätia, odlev istoty

Čoraz častejšie a početnejšie prejavy nespokojnosti s americkým bombardovaním Afganistanu v moslimskom svete by mali byť vážnou výstrahou pre budúcnosť. Najmä, keď nie všetky sú pokojné ako demonštrácia na obrázku v Karáčí. Agentúry cez víkend zaznamenali výbuch bomby v autobuse neďaleko pakistanských vojenských hliadok, masaker kresťanov v ďalšej časti krajiny, atentáty na Blízkom východe či Filipínach... A hoci nie všetky útoky musia mať bezprostredný súvis so situáciou v Afganistane, je zjavné, že napätie a nervozita v celom regióne sa stupňujú. A to v okamihu, keď sa množia správy o nepresnosti amerických rakiet a pozície Talibanu sa, aj vďaka prísunu islamských bojovníkov zo zahraničia, zdajú byť neochvejné. Vierohodná AFP priniesla správu, že lietadlá USA omylom zhodili bombu na dedinu kontrolovanú protitalibanskou opozičnou alianciou. Zahynulo 10 až 16 civilistov. Vojaci Talibanu zasa pred nosmi amerických vrtuľníkov zajali a následne popravili dôležitého spojenca USA Abdula Haka. Zajali a popravili aj niekoľkých vojakov opozičnej aliancie. Vyzerá to teda na dlhú vojnu. Azda „najmenej zlou“ správou je vyhlásenie amerických úradov, že útoky antraxom majú zrejme na svedomí domáci extrémisti. Znamená to, že nebezpečenstvo rozširovania útokov na ďalšie štáty je aspoň dočasne zažehnané.

Civilisti

Americká letecká kampaň proti Afganistanu, ktorá včera vstúpila do svojho štvrtého týždňa, si včera vyžiadala nové obete z radov civilného obyvateľstva.

Americké lietadlá včera bombardovali časť afganskej metropoly Kábul, pričom zasiahli aj obytnú štvrť Šar Kala. Podľa katarskej spravodajskej televízie al-Džazíra boli pri nálete zasiahnuté tri domy a o život prišlo najmenej 15 ľudí, z toho deväť detí. Americké letectvo včera po prvý raz bombardovalo pozície afganského vládnuceho hnutia Taliban na severovýchode krajiny v blízkosti mesta Ai Khanun a hraníc s Tadžikistanom. Neviditeľný americký stroj zhodil bombu na pozíciu talibanských síl, čeliacich postupujúcim vojakom opozičnej Severnej aliancie. V priebehu dopoludnia jednotky Severnej aliancie ostreľovali z ruských tankov T-55 aj ďalšie pozície Talibanu v tejto oblasti. Taliban na útoky nereagoval.

Svetové agentúry včera s odvolaním sa na očitých svedkov oznámili, že americká bomba v sobotu zasiahla aj dedinu v oblasti kontrolovanej protitalibanskou Severnou alianciou. V obci Ganikhel, ležiacej pri frontovej línii v provincii Kapisa, približne 80 kilometrov od Kábulu, mala zahynúť mladá žena a sedem ďalších osôb malo byť zranených. Šofér sanitky zasa v sobotu večer informoval o desiatich zabitých civilistoch približne tri kilometre od frontu. Ďalšie zdroje hovorili až o 16 obetiach. Pentagón tieto informácie nekomentoval. Sobotňajšie vzdušné údery pritom boli najintenzívnejšie od začiatku odvetnej vojenskej operácie (7. októbra) proti Talibanu za teroristické údery na USA (11. septembra).

Dobrovoľníci

Vodca Talibanu mulla Muhammad Umar včera Spojené štáty varoval, že „skutočná vojna sa ešte nezačala“. Američania podľa neho dostanú „ešte horúcejšiu lekciu“, než Sovieti v rokoch 1979 až 1989. Na výzvu mullu Umara odišlo približne 10 000 Pakistančanov so zbraňami v rukách do Afganistanu, kde sa v rámci svätej vojny (džihád) pripoja do boja Talibanu proti USA.

Úspechom hnutia Taliban je v každom prípade zajatie afganského opozičného vodcu Abdula Haka. Minister obrany USA Donald Rumsfeld navyše pre ABC potvrdil, že vodcu, ktorého popravili v piatok, zajali ozbrojenci Talibanu napriek tomu, že mu Američania poskytli leteckú podporu. Šéf Pentagónu novinárom výslovne nepotvrdil, či Hakovi spomenutú podporu poskytla americká Ústredná spravodajská služba (CIA). Obmedzil sa na konštatovanie, že misiu opozičného vodcu nepodporovali jednotky ozbrojených síl USA, ale „iná vládna zložka“. Obeseného Abdula Haka pochovali včera v jeho rodnom meste Surkhrod vo východom Afganistane.

Proti špiónom

Na druhej strane afganský vojenský veliteľ generál Abdul Rašíd Dostum v sobotu informoval, že zaznamenal úspechy počas trojdňových bojov proti vládnucemu hnutiu Taliban v blízkosti strategického severoafganského mesta Mazáre Šaríf. Jeho informácie však nezávislé zdroje nepotvrdili.

S cudzincami, ktorí vstúpia bez povolenia na územie Afganistanu, bude talibanský režim nakladať ako so špiónmi. Oznámilo včera kábulské ministerstvo zahraničných vecí. Taliban v tejto súvislosti pripomína prípady viacerých cudzincov - francúzskeho reportéra Michela Peyarda, japonského fotografa Daigena Janagidu a po prvý raz aj nemenovaného Američana, ktorého mali zadržať v oblasti Boldak. Za údajnú špionáž im v Afganistane hrozí trest smrti. Reportér francúzskeho týždenníka Paris Match má už v najbližších dňoch predstúpiť pred islamský súd.

Domáci antrax

Americký FBI a CIA sú presvedčené, že antraxové zásielky nemajú na svedomí stúpenci teroristu Usámu bin Ládina, ale extrémisti v USA. Okrem toho vyjadrili obavy, že tieto prípady odvrátili pozornosť verejnosti od oveľa väčšej hrozby, ktorú predstavuje bin Ládin a jeho skupina al-Kajdá. Podľa nich totiž hlavný podozrivý zo septembrových útokov v New Yorku a Washington pripravuje druhú vlnu útokov na americké ciele v USA a v zahraniční, ku ktorým môže dôjsť kedykoľvek.

FBI zvažuje širokú škálu možných páchateľov, ktorí rozosielajú zásielky s antraxom. K nim zaradili aj stúpencov pravicových skupín a amerických obyvateľov sympatizujúcich s islamistickými extrémistami. Podľa jedného z vyššie postavených vládnych predstaviteľov všetko nasvedčuje tomu, že prípady majú domáci pôvod. Aj napriek takmer žiadnym dôkazom však úplne nevylučujú možné spojenia medzi antraxom a bin Ládinom. Vyšetrovateľom sa však doteraz nepodarilo identifikovať konkrétnych podozrivých. V dôsledku nákazy antraxom zomreli doteraz traja ľudia, najmenej 11 sa infikovalo a tisícky ďalších sa museli podrobiť vyšetreniam alebo museli začať preventívne užívať lieky.

(TASR)

Počasie

Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť, na severe miestami, inde len ojedinele prehánky, na horách od 1300 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 11 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo nuly. V utorok bude polojasno až oblačno, na severe veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Ráno v údoliach miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, najvyššia denná teplota 8 až 13, na juhu miestami okolo 15 stupňov. V stredu bude prevažne oblačno, na severe a východe ojedinele občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3 stupne, najvyššia denná teplota 10 až 15, na juhu miestami okolo 17 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,36 a zapadne o 16,34 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 10. 2001: Bratislava 101,12, Sliač 99,03, Košice 100,04, Poprad 94,51, za 26. 10. 2001: Bratislava 101,24, Sliač 99,19, Košice 99,90 Poprad 94,61, za 27. 10. 2001: Bratislava 101,10, Sliač 99,07, Košice 100,05, Poprad 94,43.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamoblačno14
Atényslnečno19
Belehradoblačno12
Berlíndážď 12
Bratislavaoblačno10
Bruseloblačno12
Budapešťoblačno10
Bukurešťzamračené10
Frankfurtoblačno13
Helsinkyoblačno10
Istanbulpolooblačno15
Kodaňzamračené10
Kyjevdážď9
Lisabonpolojasno19
Londýnoblačno14
Madridoblačno18
Milánopolooblačno18
Moskvadážď7
Osloprehánky8
Parížpolooblačno17
Prahaoblačno10
Rímpolooblačno20
Sofiaoblačno10
Štokholmprehánky10
Varšavaoblačno9
Viedeňoblačno10
Záhrebzamračené11
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.