Hospodársky denník
USD47,52 Sk
EUR43,502 Sk
CHF29,366 Sk
CZK1,294 Sk
  Štvrtok  4.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Žatva nevyriešenej otázky

Prečo prichádza podpora USA palestínskemu štátu až teraz?

Princíp „kto nie je s nami, je proti nám“ je zlý a vedie k mylným záverom. „Kto je proti terorizmu, nemusí byť nevyhnutne práve s Američanmi“ (saudskoarabský denník Al Bilád). Nálady, ktoré sa snažili USA v arabskom svete zvrátiť, aby si zabezpečili plošnú podporu v boji proti terorizmu, sa začínajú rozpadať. O bod zlomu sa postarala z veľkej časti aj dezinterpretácia jordánsko-amerického dialógu, podľa ktorého sa americký protiteroristický útok mal vyhnúť arabským krajinám, a narýchlo pripravené vyhlásenie americkej administratívy, že vždy podporovali vznik palestínskeho štátu. V regióne je dvanásť arabských krajín (ak počítame aj autonómne územie Palestínčanov), resp. trinásť, ak by sme pridali aj Egypt. Napriek tomu, že môžu mať medzi sebou nevyriešené spory, pokladajú sa za jeden arabský svet. Dôkazom toho je aj tohtotýždňové varovanie Ligy arabských štátov o vyústení možnej americkej odvety do ozbrojeného konfliktu na Blízkom východe, ktoré by mohlo mať ďalekosiahle následky. A nielen v regióne.

Ak mnohí poukazovali na začarovaný kruh palestínsko-izraelského dialógu, ktorý sa vlastne nikdy nezačal, pretože pre izraelskú stranu bola prvoradá bezpečnosť, až potom darovanie okupovaného územia, vychádzal z toho, že ani palestínska strana (bez štátnosti na historicky svojom území) nikdy nemala čím militantným stranám zapchať ústa. Jej snahy o zabezpečenie mieru pri občasnom, ale dôkladnom a stále sa opakujúcom izraelskom búraní palestínskych príbytkov a ničení poľnohospodárskych plodín na územiach už pod plnou či čiastočnou palestínskou správou preto logicky vždy skončili neúspešne.

Je zaujímavé, že americký prezident G. W. Bush až teraz prišiel s vyhlásením, že „myšlienka palestínskeho štátu bola vždy súčasťou vízie (americkej politiky), a to odvtedy, ako rešpektujeme právo na existenciu Izraela“. Lenže práve absencia zviditeľnenia tejto myšlienky v minulosti (USA odsúdili doteraz akúkoľvek rezolúciu BR OSN, ktorá čo i len v najmenšom požadovala od Izraela zmenu svojej politiky voči Palestínčanom, najmä pokiaľ ide o zotrvávanie v okupácii obsadených území, resp. o znovuokupovanie už odovzdaných území) je dnes podľa arabských krajín dôvodom mnohých militantných akcií. O teroristických ani nehovoriac.

USA budú musieť prehodnotiť politiku aj na Blízkom východe. Rok po začatí druhej intifády si boj za samostatnosť a obranu území, ktoré Palestínčanom patria, vyžiadal vyše 800 obetí, z toho troch štvrtín Arabov. Arabské krajiny poukazujú na dvojitý meter, keď niekedy až násilná politika Izraela spojená s ekonomickým tlakom je tolerovaná, čo sa nedá povedať o palestínskom vzdore okupácii. K druhej intifáde by totiž nebolo došlo, keby sa Izrael a svet snažili pochopiť korene palestínskej otázky. Najmä keď Palestínčania dnes už existenciu Izraela uznávajú.

Niekedy až vlažná politika západných krajín a inštitúcií dnes čelí existencii najmenej šiestich militantných skupín v regióne, ktoré sľubom o spravodlivom riešení otázky územného usporiadania (a nielen v prípade Palestínčanov) neveria. Ako prekvapivo poznamenal riaditeľ Strediska európskej politiky J. Palmer, „globalizácia priniesla obrovské ekonomické výhody mnohým častiam sveta, ale znamenala tiež bolestné zbedačenie nielen pre zraniteľných jednotlivcov, ale pre celé spoločenstvá a regióny“. Odbúranie ich vnútorných ekonomických bariér viedlo v mnohých prípadoch aj k tomu, že cenu surovín (jediného zdroja bohatstva) začali v ich neprospech určovať bohaté krajiny mimo regiónu a určovať politiku cez Medzinárodný menový fond a Svetovú banku. V ich neprospech. A to je len krok od nespokojnosti a hľadania východiska. Aj v nenávisti.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno a miestami, najmä na severe, občasný dážď. Na východe spočiatku polojasno. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu lokálne okolo 22 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Na západe severozápadný vietor 3 až 6 m/s, inde slabý premenlivý vietor.V piatok bude prevažne malá oblačnosť, zrána ojedinele hmla. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach na severozápade okolo 5 stupňov. Denná teplota 16 až 21 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, na západe časom až oblačno. Zrána miestami hmla. Nočná teplota 12 až 8, v údoliach okolo 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23 stupňov, na severozápade aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.58 a zapadne o 18.21 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdampolooblačno21
Atényjasno30
Belehradpolooblačno27
Berlínpolooblačno19
Bratislavaoblačno21
Brusel polooblačno21
Budapešťoblačno23
Bukurešť polooblačno26
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno26
Kodaň polooblačno17
Kyjevdážď17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno19
Madridoblačno27
Moskvaoblačno10
Oslooblačno16
Parížpolooblačno26
Prahaoblačno19
Rímpolooblačno27
Sofiapolooblačno25
Štokholmoblačno16
Varšavaoblačno19
Viedeňoblačno20
Záhrebpolooblačno25
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.