Hospodársky denník
USD47,543 Sk
EUR43,528 Sk
CHF29,271 Sk
CZK1,291 Sk
  Piatok  5.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Odvaha, ktorej chýba jasné definovanie

Bolo to bezprecedentné rozhodnutie, ale vyžiadali si ho okolnosti. Každoročná týždňová rozprava VZ OSN (so začiatkom vždy v tretí utorok v septembri), na ktorej mal po prvý raz vystúpiť prezident USA G. W. Bush a zdôvodniť, prečo sú USA najväčším neplatičom do pokladnice svetovej ustanovizne, sa posunula až na tento týždeň. Pravda, tiež pre bezprecedentné teroristické útoky na ciele v USA. Do tretice, pre bezpečnosť sa na rozprave bezprecedentne nezúčastňujú premiéri a prezidenti 189 členských krajín, ale len veľvyslanci pri OSN.

Všetky témy, ktoré VZ OSN každoročne rozoberá, sa dostali do úzadia. Od pondelka denne asi dvadsať rečníkov zdôvodňuje potreby boja proti terorizmu. Hoci sa za tých pár dní prijalo niekoľko vyhlásení opierajúcich sa o záväznú rezolúciu BR OSN o boji proti terorizmu a potrebe vytvorenia globálnej koalície proti tomuto moru 21. storočia, rozprava neposunula ďalej napríklad potrebu presného definovania terorizmu, o záväzku čo najskôr ratifikovať zmluvy o chemických a biologických zbraniach ani nehovoriac. Odkryla však paradoxy.

Jedným z nich je práve definícia terorizmu. Ako poznamenali zástupcovia arabských krajín, kým nebude presne definované, čo je terorizmus a kto je jeho podporovateľom, do jedného vreca sa budú hádzať aj tí jednotlivci či spoločenstvá, ktorí legitímne bojujú za sebaurčenie, a to či už spod koloniálnej nadvlády alebo okupovania cudzími vojskami. Palestínsky príklad je len jedným z nich.

Druhým je otázka zákazu zbraní hromadného ničenia, resp. ratifikácia dohovorov všetkými krajinami. Kým sa o terorizme bude hovoriť vo všeobecnej rovine bez stanovenia pravidiel boja proti nemu, môže jedna či druhá strana toto vákuum využiť. V neprospech celého ľudstva.

Tretím paradoxom je, že až útoky z 11. septembra otvorili otázku zákazu financovania teroristických hnutí, „možnosti poskytovania informácií, techniky, výcviku, financií a zbraní“ (americký predstaviteľ J. D. Negroponte). USA však doteraz napríklad nestavali ani doma, ani v zahraničí túto podporu mimo zákon. A to napriek tomu, že doteraz bolo prijatých záväzne 12 zmlúv a protokolov OSN o boji proti medzinárodnému terorizmu. To, že USA priškrtili finančný kohútik 27 organizáciám a jednotlivcom, o ktorých vedia, že majú spojitosť s bin Ládinom (hlavným podozrivým), je krokom, ktorý mal prinajmenšom nasledovať už po útokoch na Veľvyslanectvá USA v Keni a Zimbabwe v roku 1998.

S tým je spojený aj štvrtý paradox, ktorý v utorok doma načrtol britský premiér T. Blair. Išiel ďalej ako šéf obrany USA D. Rumsfeld, že „Taliban zaplatí vysokú cenu“, a uviedol, že „ak dôjde k zvrhnutiu Talibanu, medzinárodné spoločenstvo sa postará o to, aby budúca afganská vláda mala široký politický základ“. Je zrejmé, že k zvrhnutiu by došlo vojenskou akciou USA a ich spojencov. Vojenské zvrhnutie vlády (lebo Taliban je vládou v Afganistane) je dosť nebezpečné porušenie medzinárodného práva, rovnako ako je nebezpečné rozhodnutie G. W. Busha poskytnúť 170 mil. USD teraz a 100 mil. USD do konca roka protitalibanskej Severnej aliancii na tento účel. Pretože boli to práve USA, ktoré vyzbrojili mudžahídov (neskorších prívržencov Talibanu), a nielen raketami Stinger proti ruským vrtuľníkom, čo pomohlo k zvratu vývoja situácie v Afganistane.

Rovnako piatym paradoxom, na ktorý rozprava zabúda, je, že „boj za základné právo - na ľudský život a bezpečnosť“ (Annan) nebude OSN schopná zaručiť. Jej pokladnica zíva prázdnotou. Hoci USA prisľúbili splatiť 582 mil. USD, ich dlh by stále dosahoval 1,361 mld. USD. OSN potrebuje na akcie tento rok 1,1 až 2,7 mld. OSN si však už minulomesačný deficit vyše 70 mil. USD vypožičala z fondu na mierové operácie... Hoci ozbrojené sily použila podľa Charty OSN v histórii zatiaľ len v prípade Vietnamu (inak ide o mierové zbory), prázdna pokladnica bude mať jediný výsledok: ak BR OSN rozhodne o vojenskej akcii proti terorizmu, bude ju mať pod kontrolou NATO ako oblastná dohoda 19 členov (podľa Charty OSN). Hoci precedens v suplovaní sme tu už mali, je to dosť nebezpečné.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, na východe prevažne veľká oblačnosť. Miestami slabý občasný dážď. Popoludní ďalšie zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s, popoludní slabý premenlivý vietor. V sobotu bude jasno až polojasno, zrána miestami hmla. Nočná teplota väčšinou 9 až 5, denná teplota 17 až 22 stupňov, na severe chladnejšie. V nedeľu bude prevažne polojasno. Zrána a miestami aj predpoludním v nižších polohách hmla. Nočná teplota 12 až 8, v údoliach okolo 6, denná teplota 20 až 24, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.00 a zapadne o 18.19 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamoblačno19
Atényjasno30
Belehradoblačno24
Berlínpolooblačno18
Bratislavapolooblačno19
Brusel oblačno19
Budapešťoblačno19
Bukurešť oblačno27
Frankfurtpolooblačno21
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno27
Kodaň oblačno15
Kyjevdážď21
Lisabondážď24
Londýnoblačno18
Madridpolooblačno25
Moskvaoblačno11
Oslooblačno13
Parížoblačno19
Prahapolooblačno19
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno27
Štokholmoblačno15
Varšavapolooblačno17
Viedeňpolooblačno18
Záhreboblačno24
Ženevapolooblačno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.