Hospodársky denník
USD47,469 Sk
EUR43,529 Sk
CHF29,287 Sk
CZK1,293 Sk
  Pondelok  8.Októbra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Deratizácia nielen zdravia

Neriešené problémy alebo hluché uši vlády?

V ambulanciách lekárov prvého kontaktu by malo byť po tomto týždni čistejšie a zdravšie. Tak veľmi to ani nesúvisí s jesenným upratovaním ako s rozhodnutím Asociácie súkromných lekárov (ASL), v ktorej sa rozhodli, že už majú dosť súčasnej „reformy“, ale aj postupov zodpovedných a kompetentných v zdravotníctve. Vzhľadom na negatívny ohlas ministerstva zdravotníctva a zdravotných poisťovní na ich snahu upraviť minimálnu cenu bodu budú súkromní lekári pokračovať v nátlakových akciách. Pôvodne plánované októbrové postupné uzatváranie ambulancií však modifikovali a 11. a 12. októbra ambulancie na celom Slovensku zatvoria pre sanitárne dni. Povinnosť lekárov dodržiavať hygienický režim má kompetentným pripomenúť vážnosť situácie. My si však pripomeňme, že v celom procese ide o viac ako len o požiadavky lekárov prvého kontaktu. V súvislosti s problematickým financovaním tohto rezortu sa lekári rozhodli opakovane upozorňovať na známe no neriešené skutočnosti: štát za svojich poistencov neplatí odvody v plnej výške, ako by mal, čím zdravotníctvo prichádza o 9,5 mld. Sk ročne. Za jednu z podstatných príčin nedostatku financií vo fondoch zdravotného poistenia považuje ASL dlhodobé zvýhodňovanie štátu pri platení odvodov do zdravotného poistenia. Kým platby štátu za ekonomicky pasívnych poistencov predstavujú ročne 4113 Sk na osobu, zamestnávatelia a zamestnanci odvedú do zdravotného poistenia ročne 19-tisíc Sk na osobu. Znamená to, že za takmer tri milióny detí do 26 rokov, ako aj dôchodcov, osoby vykonávajúce starostlivosť o deti do troch rokov alebo zdravotne postihnuté, za vojakov a sociálne odkázaných ľudí zaplatí štát ročne približne 12,5 mld. Sk a 1,8 milióna aktívnych poistencov odvedie do zdravotného poistenia ročne 34 mld. Sk.

Ani cenové opatrenie vypracované ministerstvom zdravotníctva nie je podľa zástupcov tejto stavovskej organizácie v súlade s platným zákonom o cenách. Nerešpektuje minimálne ceny v júni dohodnuté s ministrom R. Kováčom. Nie je to prvá stavovská organizácia, ktorá sa sťažuje na krátku pamäť v tomto ministerskom kresle, protestom však určite inteligentný postup nemožno vyčítať. V septembri sa nám v čase zatvorených ambulancií lekári vzdelávali a školili, teraz budú zrejme deratizovať u nich ambulancie. Čisto musí byť, najmä u lekára... Svojím spôsobom sa im podarilo doriešiť aj otázku pacientov. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude, podľa zverejnených informácií, rovnako ako pri prvej akcii v septembri, zabezpečené v zníženej forme. Na každej poliklinike majú zabezpečiť lekári v pracovnom čase službu prvej pomoci. Pacientom pri náhlom zhoršení zdravotného stavu bude k dispozícii pediater, lekár pre dospelých a jeden internista. Špecialisti si po dohode určia pre región jedného službukonajúceho lekára, ktorý bude dostupný na vopred oznámenom mieste. V prípade potreby sa počet službukonajúcich lekárov zvýši tak, aby situácia pre pacientov ostala znesiteľná.

Návrh na zvládnutie starostlivosti sa javí ako prijateľný, najmä v našich podmienkach, kde potichu zmizli iné služby, na ktoré boli pacienti zvyknutí. V niektorých regiónoch je to napríklad nočná pohotovosť zubných lekárov, pretože ju vraj poisťovne nechceli preplácať, v leteckej záchrannej službe musí transport pacienta schváliť revízny lekár zdravotnej poisťovne, ktorý ho vôbec nevidel. Paradoxom je, že zodpovedným zostáva lekár záchrannej služby. Na informácie o konštruktívnom riešení problémov v zdravotníctve si zrejme budeme musieť počkať až do predvolebného obdobia, keď sa z nepovšimnutých pacientov stanú opäť (aspoň na chvíľu) vážení občania a v súvislosti s lekármi sa začne zdôrazňovať nedocenenosť našej inteligencie.

Ľudmila Koníková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.