Hospodársky denník
USD48,235 Sk
EUR42,98 Sk
CHF29,255 Sk
CZK1,289 Sk
  Pondelok  12.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hodvábny kabát a kovbojská čižma

Ani nie mesiac po šanghajskom stretnutí prezidentov Ruska a USA sa už obaja partneri stretávajú na texaskom ranči Georga W. Busha v Crawforde, aby pokračovali v rozhovoroch o bezpečnostných a medzinárodno-politických otázkach. Pravda, teraz už nie v hodvábnych kabátoch, ale v drsných kovbojských klobúkoch a čižmách. Hoci boj proti terorizmu či blízkovýchodný proces budú predstavovať významnú pasáž dialógu, Vladimir Putin by rád vyložil na stôl najmä dokumenty o vzájomnej bezpečnostnej politike, týkajúce sa možnej náhrady tridsať rokov starej Zmluvy o protiraketovej obrane (ABM). Hoci Moskva ešte na okraj letného zasadnutia Siedmich najvyspelejších krajín (G7) a Ruska hovorila o neexistencii náhrady za ABM, so zrušením ktorej vraj nebude nikdy súhlasiť, dnes je ochotná o takejto alternatíve rokovať. Okolnosti sa zmenili. Aj keď paradoxne nie na strane Washingtonu. Globálny boj proti terorizmu si vynútil nové vnímanie tohto moru 21. storočia, zároveň však aj nové potreby obrany proti takýmto hrozbám. Ak sme v lete písali, že jedným z variantov kompromisu so súhlasom vybudovania americkej protiraketovej obrany (NMD) zo strany Ruska bude finančná pomoc USA a ich menšia kritika voči ruským zásahom proti teroristom v Čečensku, septembrové udalosti v USA túto možnosť stransparentnili. Pokiaľ ide o Washington, ten od začiatku jasne deklaroval fakt, že od NMD odstúpi so súhlasom Ruska alebo bez neho. Vysoké navýšenie rozpočtu na obranu o 39 mld. USD v začatom fiskálnom roku nebol krok zastrašenia, ale reality. Okrem toho štátny tajomník šéfa diplomacie zodpovedný za medzinárodnú bezpečnosť a kontrolu zbraní J. R. Bolton už v lete vyhlásil, že USA dali Rusku „neoficiálny deadline do novembra“, aby sa rozhodli, či súhlasia so zmenami v ABM z roku 1972, pretože inak budú čeliť jednostrannému odstúpeniu USA od zmluvy. Teda Washington ide podľa vlastného plánu. S tou výhodou, že jednostrannému odstúpeniu čeliť pravdepodobne nebude.

Ruský šéf diplomacie tvrdí, že existuje základ na vypracovanie nových strategických vzťahov. Dokonca „existuje požiadavka na spoločné politické kroky, ako aj na premyslený postoj k existujúcim, vzájomne prepojeným dohodám o útočných aj obranných strategických zbraniach“. Ruská strana však očakáva, a dala to, myslím, dosť jasne najavo, dohodu o znížení počtu jadrových hlavíc na oboch stranách. Toho sa však zrejme Putin na ranči nedočká. Hoci Bush avizoval určité zníženie, zmluva tak rýchlo svetlo sveta neuzrie. Stále je totiž dosť nejasné, na akom princípe by obe strany nukleárny arzenál znižovali. Silná žena po boku G. W. Busha, poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová, už dopredu avizovala, že USA sa nebudú snažiť o dohodu o znížení jadrového arzenálu „hlavica za hlavicu“. The New York Times priniesol analýzu, podľa ktorej Pentagón potrebuje na zaistenie bezpečnosti USA prinajmenšom 1800 až 2250 z pôvodného počtu 6000 jadrových zbraní. Je zrejmé, že Washington nejaké zredukovanie prisľúbi, no teba mať na pamäti, že zrušenie ABM dosť vážne naruší aj zmluvy kolekcie START. START II. napríklad počítala s redukciou zbraní na 3000 až 3500, START III. na 2000 až 2500 na oboch stranách. USA by však rady docielili stav, aby Rusko, ktoré je pod tlakom obranného rozpočtu (42 mld. USD na tento rok, čo je šestina amerického vojenského rozpočtu), malo počet jadrových hlavíc menší než USA.

Bush bude mať zrejme pre Putina na ranči pripravený aj ekonomický balík a za dobrú spoluprácu pravdepodobne aj prísľub rýchleho vstupu do WTO.

Texaský ranč v Crawforde zrejme zo strany USA zmluvu ABM pochová. Veď podľa samotného Busha je zmluva „zastaraná a nemoderná a pripomína, že je potrebné nahradiť ju novou, vzhľadom na americké plány o vybudovaní NMD“. Pravda, nikto sa v tejto súvislosti nepýta, či vždy, keď jedna zo strán (pre zmenu napr. Rusko) bude chcieť niečo meniť na bezpečnosti, bude postupovať v tomto duchu. Ako trefne poznamenal šéf ruskej obrany Sergej Ivanov: „Často nám v minulosti hovorili, že zmluva ABM je pozostatkom studenej vojny. Sčasti, a opakujem sčasti, s tým súhlasím. Avšak pozostatkami studenej vojny sú, do istej miery, všetky rusko-americké dohody.“

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie. Najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. V utorok premenlivá veľká oblačnosť, na mnohých miestach prehánky, spočiatku, približne od nadmorskej výšky 1000 m, neskôr aj v nížinách, snehové. Najnižšia nočná teplota 3 až -1 stupeň, najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. V stredu bude jasno, cez deň až polooblačno a na horách miestami snehové prehánky. Najnižšia nočná teplota -3 až -7 stupňov, v horských dolinách okolo -9 stupňov, najvyššia denná teplota 0 až 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 6.58 a zapadne o 16.14 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 11. 2001: Bratislava 98,42, Sliač 96,32, Košice 97,33, Poprad 91,81, za 9. 11. 2001: Bratislava 98,83, Sliač 96,46, Košice 97,43 Poprad 92,01, za 10. 11. 2001: Bratislava 101,11, Sliač 98,48, Košice 99,77, Poprad 94,19.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamdážď10
Aténypolooblačno19
Belehraddážď17
Berlíndážď 4
Bratislavadážď6
Bruselprehánky11
Budapešťdážď6
Bukurešťpolooblačno10
Frankfurtdážď4
Helsinkidážď4
Istanbulpolooblačno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno4
Lisabonjasno16
Londýnoblačno9
Madridjasno12
Milánodážď10
Moskvadážď2
Oslojasno0
Parížpolooblačno9
Prahaoblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiaoblačno15
Štokholmjasno1
Varšavazamračené4
Viedeňdážď6
Záhrebdážď7
Ženevapolooblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.