Hospodársky denník
USD48,057 Sk
EUR42,893 Sk
CHF29,299 Sk
CZK1,289 Sk
  Utorok  13.Novembra 2001

Veľké riziko recesie

Predstavitelia svetovej ekonomiky a podnikania sa v závere minulého týždňa stretli na 182. riadnom zasadaní Svetovej rady Medzinárodnej obchodnej komory (MOK) v Paríži. Slovenským reprezentantom bol podpredseda Svetovej komorovej federácie MOK a predseda SOPK Peter Mihók. Poskytol nám niekoľko informácií o jeho priebehu, názoroch a záveroch.

- Účastníci stretnutia konštatovali, že súčasná recesia predstavuje veľké riziko z hľadiska globalizačného procesu a liberalizácie svetovej ekonomiky. Pokles tempa rastu svetovej ekonomiky však nastal ešte pred udalosťami 11. septembra 2001 v USA. Tie iba prehĺbili jeho charakter. Pokiaľ sa rozhodujúce ekonomické centrá ako USA s 25-percentným, EÚ tiež s 25-percentným (!) a Japonsko so 16-percentným podielom na svetovom HDP dostávajú do stagnácie alebo recesie, tak to musí mať celosvetový negatívny dosah. Z veľkých ekonomík si jedine Čína zachováva pozitívny trend. Očakávaný rast jej HDP v roku 2001 je vo výške 7 %, čo je pri kríze v juhovýchodnej Ázii jeden z mála pozitívnych výsledkov v rámci svetovej ekonomiky.

Optimistické hlasy hovoria o obnovení dynamiky rastu svetovej ekonomiky najskôr v druhej polovici roku 2002. Realistické názory alokujú oživenie až do polovice roku 2003. Súčasná situácia vedie k výraznému poklesu úrokových sadzieb všade vo svete, čo je pozitívny moment, nesie však so sebou riziko rastu miery inflácie.

Medzinárodná obchodná komora hodnotí aktuálnu situáciu nasledujúco:

1. Podnikateľské prostredie je v hodnotení situácie oveľa pesimistickejšie, ako tomu nasvedčuje súčasná ekonomická situácia.

2. Opatrná politika kľúčových firiem vedie k výraznému obmedzovaniu nákladov a nových investícií.

3. Vlády reagujú na súčasnú situáciu adekvátne cez stimulačné podporné programy, podporu investícií a infraštrukturálne projekty.

4. Spojenie síl vlád a podnikateľských štruktúr môže urýchliť prekonanie súčasnej krízy.

5. Problém rozvojových krajín sa musí dostať do popredia agendy medzinárodného spoločenstva a nadnárodných firiem, ináč tu zostáva obrovské riziko do budúcnosti.

Celkové podnety a závery sa dajú formulovať takto:

A. USA budú do budúcnosti viac ako doteraz potrebovať podporu spojencov, a to nielen v oblasti politickej, ale aj pri udržaní pozície dolára ako medzinárodnej meny.

B. V prípade vážnejšieho prehĺbenia recesie a jej prenosu do Európy môže dôjsť k prehodnoteniu Maastrichtských dohôd a vývoja euromeny.

(Hd, vs)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.