CZK1,285 Sk
  Streda  14.Novembra 2001

Prvé veľké prekvapenie

Ivaniševič zaskočil momentálnu jednotku Kuertena

Prestížny tenisový Turnaj majstrov (dotácia 3,7 milióna dolárov) pokračoval včera v hale Superdome v Sydney dvoma zápasmi 1. kola v skupine Kena Rosewalla. V úvodnom stretnutí zvíťazil piaty nasadený Rus Jevgenij Kafeľnikov za 2:17 hod. nad turnajovou štvorkou Juanom Carlosom Ferrerom zo Španielska v trojsetovej bitke 4:6, 6:1, 7:6 (5). V druhom súboji zdolal wimbledonský víťaz Goran Ivaniševič z Chorvátska svetovú jednotku Brazílčana Gustava Kuertena za 1:51 hod. takisto v troch setoch 6:2, 6:7 (2), 6:4.

V prvom sete Ferrero zaskočil súpera aktívnou hrou a po brejku sa ujal vedenia 2:0. Španiel si potom náskok s prehľadom udržal a získal dejstvo v pomere 6:4. V druhom sete dovolil Kafeľnikov súperovi uhrať iba jednu hru a vynútil si rozhodujúce dejstvo. V ňom už rodák zo Soči viedol 2:0 i 4:3, no nevyužil výhodu podania a prehrával 4:5. Rus vyrovnal na 6:6 a k slovu prišiel tajbrejk. V skrátenej hre mal už Kafeľnikov navrch a keďže Ferrero uhral iba 5 bodov, po 2:17 hod. sa radoval ruský tenista. „Stav bol jedna jedna na sety a úspešnosť prvého podania bola iba dvadsaťpercentná. Povedal som si, ako môžem takto vyhrať?“, snažil sa nájsť príčinu pomalšieho rozbehu Kafeľnikov a pokračoval: „Začal som hrať trochu voľnejšie. Zaknihoval som prvý bod, a to je hlavné.“

V druhom súboji sa pustil víťaz tohtoročného grandslamového turnaja vo Wimbledone Goran Ivaniševič do najvyššie nasadeného Gustava Kuertena bez rešpektu a v úvodnom sete viedol za pár minút 3:0. Po výbornom výkone získal Chorvát dejstvo v pomere 6:2. V druhom sete rozhodoval tajbrejk, v ktorom mal navrch Kuerten. V rozhodujúcom dejstve nepustil Ivaniševič šancu z rúk a prvým mečbalom zaknihoval prvý cenný bod na turnaji. „V prvom sete som sa nevedel dostať do tempa, navyše Ivaniševič dobre podával,“ povedal obhajca minuloročného prvenstva, trojnásobný víťaz grandslamového turnaja Roland Garros Kuerten a dodal: „Tento povrch mi nevyhovuje, navyše sa cítim dosť unavený. Tento rok som veľa hral, a to sa odráža aj na mojej aktuálnej forme. Goran hral dobre, v poslednom sete ma brejkol, a to rozhodlo.“ Výsledky: 1. kolo: skupina K. Rosewalla: Kafeľnikov (5-Rus.) - Ferrero (4-Špan.) 4:6, 6:1, 7:6 (5), Ivaniševič (8-Chorv.) - Kuerten (1-Braz.) 6:2, 6:7 (2), 6:4. Dnešný program: Agassi (3-USA) - Hewitt (2-Austr.), Grosjean (7-Fr.) - Rafter (6-Austr.).

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Na východe prevažne veľká oblačnosť a zrážky miestami. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami 15 až 20 m/s. Vo štvrtok bude jasno až polooblačno, v horských oblastiach pri časom zväčšenej oblačnosti snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -7, v horských dolinách okolo -8 až -12 stupňov, denná teplota -1 až 3, na severe okolo -3 stupne. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď, spočiatku miestami aj mrznúci. V priebehu dňa od severozápadu zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách miestami okolo -8, denná teplota -1 až 3 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.01 a zapadne o 16.12 hod.