Hospodársky denník
USD48,249 Sk
EUR42,77 Sk
CHF29,162 Sk
CZK1,285 Sk
  Streda  14.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Posun do neznáma?

Slovensko robí pokroky, tvrdí Európska komisia v pravidelnej hodnotiacej správe o pripravenosti kandidátov na vstup do EÚ. Naša krajina má reálne šance ukončiť predvstupové rokovania do konca budúceho roka a už v roku 2004 by sme mohli voliť poslancov Európskeho parlamentu. O tom, do akej únie by po vnútornej reforme SR mala vstupovať, sa v správe nehovorí. Jednak v Bruseli o tom stále nemajú vytvorenú úplne jasnú predstavu, jednak by rozjímanie na túto tému mohlo kandidátske nadšenie trochu schladiť.

Takto je správa celkom príjemným čítaním. Slovensko spĺňa politické kritériá, je fungujúcou trhovou ekonomikou a v krátkom čase by malo byť schopné čeliť konkurencii na jednotnom trhu EÚ, uvádza okrem iného Európska komisia. „Slovensko naďalej spĺňa kodanské kritériá. Krajina dosiahla výrazný pokrok v posilňovaní a prehlbovaní stability demokratických inštitúcií, vlády zákona, ľudských práv a rešpektovaní a ochrane menšín,“ píše sa v dokumente, ktorý oceňuje novelu ústavy. V SR sa podarilo prijať dôležité kroky na posilnenie nezávislosti súdnictva, najmä zrušenie štvorročnej skúšobnej lehoty pre sudcov a vytvorenie sudcovskej rady. Ďalšie praktické zlepšenia sú však potrebné na zaručenie profesionálnej nestrannosti a politickej neutrality sudcov. Pokrok si možno všimnúť v boji proti korupcii. Národný program boja proti korupcii schválený vlani v novembri síce predstavuje ďalší krok vpred,“ tvrdí sa v správe.

V správe sa najmä oceňuje ekonomický pokrok SR. „Slovensko je fungujúcou trhovou ekonomikou. Za predpokladu, že vyvinie ďalšie podstatné úsilie pri strednodobej fiskálnej konsolidácii a pri rozvoji a implementácii programu štrukturálnych reforiem, malo by byť schopné čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci EÚ v krátkom čase,“ napísala komisia v ekonomickej časti správy. Ešte vlani bola SR iba „považovanᓠza trhovú ekonomiku a čeliť konkurencii mala byť schopná v strednodobom časovom horizonte. Komisia konštatovala, že Slovensku sa podarilo udržať makroekonomickú stabilitu. „Vynikajúci“ pokrok zaznamenala SR podľa EK v privatizácii bankového sektora, ktorého situácia sa vďaka tomu, ako aj reštrukturalizácii výrazne zlepšila. Dobrý pokrok dosiahlo Slovensko tiež v privatizácii a v reštrukturalizácii odvetví dopravy a podnikov poskytujúcich verejné služby.

Pri hodnotení jednotlivých oblastí z hľadiska preberania práva EÚ a jeho uplatňovania komisia väčšinou vyjadruje spokojnosť s harmonizáciou legislatívy, konštatuje však nedostatky pri jej uplatňovaní a fungovaní príslušných úradov, ktoré sú za to zodpovedné. Medzi jednotlivými rezortmi panujú výrazné rozdiely. Výrazný pokrok vidí EK v kapitolách voľný pohyb tovaru, právo spoločností, sociálna politika a zamestnanosť, colná únia, ale aj finančná kontrola. Naopak, štrukturálne slabiny pretrvávajú najmä v poľnohospodárstve a v regionálnej politike, problémy sú tiež v doprave a daniach.

Samozrejme, sú tu aj ďalšie nedostatky, ktoré treba odstrániť, ak chce SR dostať na budúci rok odporúčanie na ukončenie prístupových rokovaní a prijatie do EÚ. Niektoré naozaj nemožno brať na ľahkú váhu. Začnime hospodárstvom. Došlo k hospodárskemu rastu, ale nezamestnanosť ostáva vysoká. Deficity obchodnej bilancie a bežného účtu sa v roku 2000 znižovali, „veľmi výrazne“ sa však zvýšili v roku 2001. Slovensko vraj pokračuje v dobiehaní EÚ, ale sú tu „značné regionálne rozdiely v životných podmienkach a nezamestnanosti“, napísala EK. Pripomenula, že celkový HDP Slovenska na obyvateľa dosiahol 48 percent úrovne EÚ, podľa regiónov výška kolíše od 39 percent na východnom Slovensku po 99 percent v Bratislave. Existuje tiež ďalší priestor na odstraňovanie byrokratických prekážok pre vstup nových subjektov, najmä malých a stredných podnikov, na trh a k možnostiam financovania. Hlavnou prekážkou pre rozvoj malého a stredného podnikania je práve obmedzený prístup k financovaniu pomocou bánk, hoci Slovensko prijalo mnoho opatrení na podporu malých a stredných podnikov.

Napriek pokroku je vážnym problémom aj úplatkárstvo. „Korupcia ostáva vážnou príčinou znepokojenia,“ napísala komisia. Dokument si pritom len všeobecne všíma aféru okolo možného zneužitia predvstupovej pomoci na úrade vlády. Čo sa týka administratívnych kapacít, napriek čiastkovým zlepšeniam v niektorých oblastiach považuje EK celkový pokrok za nedostatočný. Rozhodnutie vlády o posilnení počtu pracovníkov zaoberajúcich sa integráciou do EÚ asi o 1200 osôb v budúcom roku je „vítaným krokom“, ale vo všetkých sektoroch je potrebné „zvýšené a trvalé“ úsilie pri posilňovaní administratívnych kapacít.

No a nakoniec sú tu výčitky, ktoré sú pri všetkej úcte k Bruselu trochu prehnané. V prvom rade tu máme na mysli menšinovú otázku. Aj napriek tomu, že rómske problémy sa ešte nikde v Európe nepodarilo uspokojivo vyriešiť, Európska komisia nekompromisne poukazuje na zlé postavenie Rómov v SR.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Na východe prevažne veľká oblačnosť a zrážky miestami. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami 15 až 20 m/s. Vo štvrtok bude jasno až polooblačno, v horských oblastiach pri časom zväčšenej oblačnosti snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -7, v horských dolinách okolo -8 až -12 stupňov, denná teplota -1 až 3, na severe okolo -3 stupne. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď, spočiatku miestami aj mrznúci. V priebehu dňa od severozápadu zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách miestami okolo -8, denná teplota -1 až 3 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.01 a zapadne o 16.12 hod.

Amsterdampolooblačno7
Atényjasno19
Belehraddážď3
Berlínsneženie1
Bratislavapolooblačno3
Brusel polooblačno5
Budapešťoblačno4
Bukurešť dážď8
Frankfurtsnehové prehánky3
Helsinkijasno0
Istanbulpolooblačno21
Kodaň jasno2
Kyjevzamračené0
Lisabonjasno16
Londýnoblačno6
Madridjasno11
Moskvapolooblačno-1
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahaoblačno2
Rímdážď14
Sofiadážď11
Štokholmjasno-2
Varšavaoblačno1
Viedeňoblačno3
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.