Hospodársky denník
USD48,249 Sk
EUR42,77 Sk
CHF29,162 Sk
CZK1,285 Sk
  Streda  14.Novembra 2001

Mečiar ako negatívny faktor?

Keď som zastavil autom pred hotelom, do ktorého mal prísť na rozhovor V. Mečiar, aby som sa miestnych vo vnútri spýtal, kde by sa dalo zaparkovať, tak o päť-sedem minút sa tam objavili lokálni policajti. Po zaplatení pokuty vo výške dvesto korún mi poradili, že sa môžem postaviť na iné zakázané miesto zastavenia. Naposledy som debatoval s V. Mečiarom koncom júna a potom o niekoľko dní sa prezentoval svojimi názormi na hospodárstvo aj politiku na Hospodárskom klube. Po pokute mi z princípu nebolo do reči, ale otázky pre V. Mečiara mi poskytli udalosti posledných týždňov.

Hd: Bude riadny štátny rozpočet alebo provizórium?

V. Mečiar: Do volieb VÚC-parlamentov sa vládna koalícia bude snažiť prezentovať štandardné pomery. Je tu však otázka, či ju môže rozdeliť návrh zákona o štátnom rozpočte na budúci rok. Do akej miery a akou rýchlosťou bude pokračovať rozpad strán vládnej koalície a ich poslaneckých klubov? Niektorí politici vládnej koalície a viacerí jej poslanci majú názor, že skoršie voľby by boli riešením. Väčšina však hovorí, že treba čakať. Že by sa malo stať niečo také, čo by zvrátilo doterajší vývoj volebných preferencií. Myslím si, že taký zázrak sa neudeje.

Hd: Vy ako líder ste vraj nebezpečenstvom pre integračné ciele. Pokiaľ HZDS bude víťaziť a vy budete v jeho čele, tak by podľa vládnej koalície malo dôjsť k našej medzinárodnej izolácii. Nechystáte sa odísť, utiahnuť sa...?

V. Mečiar: Nebolo by to východisko. To nie je otázka mojej osoby, ale otázka ich percent. Ďalej je tu taký moment, ktorý je pre voľby do Národnej rady SR, viac ako dôležitý. Ja nehovorím o predčasných, ale o presunutých voľbách. Presunutých na taký jún, aby sme boli v štandardných pomeroch ešte pred pražským summitom, ktorý môže rozhodnúť o našom prijatí do NATO. Pokiaľ by boli neskoro na jeseň, nehovoriac už o termíne komunálnych volieb - poslednej sobote pred Vianocami, tak rok 2003 bude v mnohých smeroch vskutku postihnutý provizóriami.

Hd: Mečiar ako negatívny faktor?

V. Mečiar: Po nedávnej návšteve generálneho tajomníka NATO Robertsona táto bublina spľasla. Je tu snaha o takú spoluprácu, aby bola garantovaná stabilita a nemennosť zahraničnopolitického kurzu SR. Zdôrazňujem nezávislého od strán alebo od osôb. Je tu však moment, ktorý je určujúci, dôležitejší ako rozpočet: čiastková privatizácia SPP a nádej, že niekto si ešte zhojí osobné záujmy na tejto privatizácii.

Hd: Bude SPP sprivatizovaný?

V. Mečiar: V NR SR sú názory rôzne, ale je to takto: ... keď ide o mediálnu prezentáciu, tak je kritika privatizácie, keď ide o hlasovanie, tak vládna koalícia drží pohromade. Je to niečo také, ako keď pes drží ježa. Opatrne drží, nestisne, ale nepustí. Je tu celý rad otázok, na ktoré vláda nevie či nechce odpovedať. Prvá sa týka výnosov z plynu. Vláda nehovorí o tranzite. Tým, že znížila cenu tranzitu, tak síce dotuje domácich, ale predovšetkým zahraničných podnikateľov, ktorí sú v podstate silnejší a nepotrebujú to. Ďalšou je to, že nie je vyriešená plynofikácia v celoštátnom meradle. A potom, čo vlastne je majetok plynárenského podniku vrátane, podľa mňa, problému podvodne získaných Duckého zmeniek. Ďalej nie sú vyjasnené všetky skutočnosti okolo vzťahov všetkých spoluvlastníkov. Lebo sú tu obce, ktoré zatiaľ súhlas nedali, a teda sa koná v rozpore so zákonom. Nie je dohoda o projekte privatizácie, nie je dohoda o použití zdrojov, takže to všetko naznačuje, že sa pôjde cestou bánk, na ktorých sme prerobili desiatky miliárd korún.

Hd: Je to dosť kruté, čo hovoríte...

V. Mečiar: Myslím si, že by bolo správne odložiť túto privatizáciu, a potom po voľbách prehodnotiť všetky súvislosti a rozhodnúť o nej znova. To, že by sa nič neprivatizovalo, je problematické pre deficit v štátnom rozpočte a vo verejných financiách. Koniec koncov zadlženosť Slovenska je dvaapolkrát väčšia ako v roku 1998, keď na nás kričali, čo sme to porobili.

Hd: Vráťme sa k parlamentným voľbám. Nesporné je, že budú. Predpokladáte, že HZDS bude ich víťazom a jej predstaviteľ dostane poverenie zostaviť vládu?

V. Mečiar: Každá vláda, ktorá príde k moci, či jednofarebná alebo koaličná, bude mať ťažké ekonomicko-sociálne a tiež spoločenské rébusy. Jednoznačné je, že môže pokračovať bez akýchkoľvek výhrad v zahraničnej politickej línii Slovenska. Vo vzťahu k integrácii však treba zvýšiť výkonnosť ekonomiky, aby sme sa dokázali vyrovnať nielen s pozitívami, ale aj s určitými negatívami, ktoré by sa mali stať výzvou pre všetkých. V ekonomike sú aj ďalšie neriešené otázky. V obehu peňazí nebola uskutočnená základná transformácia, nebol reformovaný daňový systém, verejné financie. Nebolo nič reformované z celého úseku spoločenskej spotreby, toho sa nikto nedotkol. No a je tu ešte vonkajší deficit obchodnej bilancie aj vysoká zadlženosť, a to aj v dôsledku zmeny kurzu a tiež nových pôžičiek, ktoré boli zobrané a ktoré raz niekto zaplatiť bude musieť.

Hd: Po voľbách na jeseň nastalo niečo také ako honba na celý rad ľudí z dovtedajšej koalície, okrem iného označovaných za kriminálnikov. Dodnes však neboli odsúdení a naďalej by mali byť vnímaní ako nevinní či krivo obvinení. Keby ste vládli, prežije verejnosť niečo podobné? Niečo ako odvetu...?

V. Mečiar: Čo to je odveta? Nie. Taký postup nebude, pretože by to bol vysiľujúci zápas, ktorý stojí príliš veľa času, energie a peňazí. Ja to garantujem. Pán Dzurinda sa nemusí obávať, že by mu niekto otváral dvere do domu dynamitom.

Hd: Budete musieť bojovať s najväčším zlom v tejto krajine, ktorým je korupcia v časti orgánov činných v trestnom konaní.

V. Mečiar: Ja by som povedal, že to najväčšie zlo v tejto krajine je závisť a nenávisť. Orgány činné v trestnom konaní sa dostali do situácie, keď reagovali na politickú objednávku. Je v nich veľa čestných ľudí, ktorí sa postarajú o funkčnosť týchto orgánov v súlade so zákonmi republiky. Na riešeniach najvážnejších problémov v iných rezortoch už pracujú tímy odborníkov.

Hd: Boli by ste ochotní vrátiť sa k nejakému okrúhlemu stolu - dialógu aj so Smerom a pánom Ficom?

V. Mečiar: Komunikácia je vždy možná. Prebieha v krajoch, ale len s pánom Ficom nie. Neurobil si závery z toho, čo robil a čo v politike prezentoval. Predovšetkým ide o jeho názory na detské prídavky, na trest smrti atď. Musí sa stať realistom, potom môžeme ísť na dialóg. Keď nebude chcieť z koly robiť vodu a naopak.

Hd: Kedysi ste mu v tv diskusii povedali, že má akúsi mľandravú ruku...

V. Mečiar: Vidí sa mi, že trénuje.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.