Hospodársky denník
USD48,631 Sk
EUR42,764 Sk
CHF29,073 Sk
CZK1,286 Sk
  Štvrtok  15.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bush a Putin zachráňujú svet

Aj takúto otázku si možno položiť po vôbec prvej oficiálnej návšteve prezidenta RF V. Putina v Spojených štátoch, kde na texaskom ranči v Crawforde rokoval včera so svojím náprotivkom G. W. Bushom predovšetkým o redukcii arzenálu jadrových zbraní. Za ruskú stranu navrhol Putin jeho zníženie až o dve tretiny. „Navrhujeme radikálny, najmenej trojetapový program nových redukcií útočných strategických zbraní až po dosiahnutie minimálneho množstva, potrebného na udržanie strategickej rovnováhy vo svete,“ vyhlásil V. Putin. A skutočne historicky dodal: „Naše krajiny sa prestali navzájom nenávidieť. V podmienkach novej medzinárodnej situácie nám táto skutočnosť ponúka možnosť spoločne sa zbaviť zbraní hromadného ničenia, ktoré boli v uplynulých desaťročiach zdrojom hrôzy pre celý svet.“

Podľa šéfa Bieleho domu a hostiteľa zároveň USA postupne zredukujú svoj arzenál zbraní hromadného ničenia na 1700 až 2200 jadrových hlavíc. Obaja predstavitelia však zároveň podčiarkujú nové vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou, v rámci ktorých hrá nesmierne dôležitú úlohu práve strategická obrana. Do budovania nových strategických vzťahov tak nateraz ukryli aj konzultácie o osude tridsať rokov platnej dohody o protiraketovej obrane (ABM). Rusko a USA sa podľa dokumentu preniesli nad následky studenej vojny a žiadna zo strán teraz nepovažuje tú druhú za nepriateľa alebo zdroj nebezpečenstva. „Meníme svoje vzťahy z nepriateľských a podozrievavých na také, ktoré sú založené na spolupráci a dôvere,“ povedal doslova G. W. Bush a Putin k tomu dodal, že „bezpečnosť už nie je založená na hromade zbraní, ale je vytváraná politickou vôľou ľudí, štátov a ich lídrov“.

Avizované zníženie je pokračovaním trendu 90. rokov, ktorého základom je zmluva o znížení stavu strategických zbraní (START 1), ako aj zmluva o znížení stavu jadrových zbraní (START 2). Práve súčasná schôdzka zrejme prispeje k tomu, aby sa pokročilo k zmluve START 3 o ďalšom znižovaní zbraní. START 2 (Strategic Arms Reduction Talks) z roku 1993 stanovuje zníženie počtu jadrových hlavíc v dvoch etapách do roku 2007 - pre Rusko na 3000 kusov a pre USA na 3500 kusov. START 3 počíta so znížením na 2500 jadrových hlavíc pre obe krajiny. Dnes je na celom svete asi 14 000 hlavíc. Podľa denníka The Washington Post majú z oficiálnych jadrových mocností (krajiny, ktoré uskutočnili jadrový pokus pred 1. januárom 1967) Francúzsko a Veľká Británia asi stovku jadrových hlavíc a Čína asi dvadsať. Neoficiálnymi mocnosťami sú India a Pakistan (12 hlavíc). JAR priznala, že od roku 1974 vyrobila niekoľko jadrových hlavíc, tie však vraj už zničila. Izrael jadrové zbrane popiera napriek tomu, že sa vie, že na programe ich výroby pracoval.

Zmena sveta

Stretnutie Busha s Putinom je podľa denníka Guardian vzácnym historickým momentom a obaja by mohli zmeniť svet. Jeden dôležitý element však v ich stretnutí vraj chýba. Ak má podľa denníka prezident Bush naozaj záujem o to, aby sa začala úplne nová éra vo vzájomných vzťahoch, musí urobiť ešte jeden krok. Nastal totiž čas pozvať Rusko, aby sa stalo plnoprávnym členom NATO. Vyše desať rokov po rozpade ZSSR aliancia ešte stále nedokázala pre seba nájsť presvedčivú globálnu úlohu, čo veľmi jasne dokazuje aj súčasná kampaň proti terorizmu, počas ktorej aliancia zostala odsunutá nabok. NATO je jednoducho zrelé na zásadný politický a filozofický prerod, domnieva sa Guardian. Dvanásť rokov po páde Berlínskeho múru aliancia stále symbolizuje anachronickú rozdelenosť Európy na východný a západný tábor. Jej pripravované ďalšie rozširovanie smerom na východ k ruským hraniciam Moskva považuje za hrozbu, čo je však úplne nelogické, pretože Rusko je teraz považované za spojenca.

(TASR/ČTK/sb)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na severe miestami okolo 0 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -6 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5, na východe okolo 7 m/s, popoludní len slabý premenlivý vietor. V piatok bude polooblačno, v noci od severu veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, od asi 1200 m snehové. Cez deň od severu polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky. Nočná teplota -2 až -6 stupňov, v horských dolinách stredného Slovenska aj chladnejšie. Denná teplota 0 až 4 stupne. V sobotu bude jasno až polooblačno, zrána lokálne hmly. V horských oblastiach ojedinele pri zväčšenej oblačnosti snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6. Denná teplota 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.02 a zapadne o 16.11 hod.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno19
Belehradzamračené2
Berlínpolooblačno4
Bratislavajasno3
Brusel dážď7
Budapešťjasno3
Bukurešť dážď7
Frankfurtjasno2
Helsinkidážď so snehom0
Istanbulprehánky15
Kodaňdážď7
Kyjevjasno0
Lisabonjasno16
Londýnoblačno6
Madridjasno9
Moskvasnehové prehánky-3
Oslozamračené3
Parížjasno5
Prahajasno1
Rímprehánky13
Sofiaoblačno9
Štokholmdážď3
Varšavajasno1
Viedeňjasno3
Záhreboblačno3
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.