Hospodársky denník
USD48,631 Sk
EUR42,764 Sk
CHF29,073 Sk
CZK1,286 Sk
  Štvrtok  15.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dobyli mesto Kandahár

Pakistan si pamätá na metódy Severnej aliancie

Juhoafganský Kandahár, bašta afganského hnutia Taliban, je odvčera v rukách afganskej opozície a kmeňových povstalcov. Ako vyhlásil veľvyslanec Severnej aliancie v tadžickej metropole Dušanbe Saíd Ibrahím Hikmat, sily Severnej aliancie vstúpili do Kandaháru za podpory miestneho obyvateľstva, ktoré sa vzbúrilo. Podľa neho v meste už nie je žiadny príslušník Talibanu a Kandahár je pod kontrolou Severnej aliancie. Tieto informácie však zatiaľ neboli overené z nezávislého zdroja. Okrem toho nemenovaný kmeňový vodca uviedol, že Taliban postavil okolo mesta obranný val a je pripravený odolávať všetkým pokusom o preniknutie jednotiek protitalibanskej opozície do mesta. Ozbrojenci Talibanu však stratili pravdepodobne aj kontrolu nad mestami Gardez a Džalalamabád. Správy hovoria o tom, že Taliban sa sťahuje na juh, čo by však pre neho znamenalo chytenie sa do pasce Severnej aliancie.

Veľká Británia mobilizovala tisícky vojakov pre prípadné rozmiestnenie v afganských mestách Kábul a Mazáre Šaríf. V rámci mierovej misie by britskí vojaci v Afganistane mali uľahčiť vytvorenie novej vlády pod záštitou OSN a podporiť operácie humanitárneho charakteru. Protitalibanská Severná aliancia, ktorej ozbrojenci v utorok vstúpili na územie Kábulu, je za vytvorenie dočasnej vlády, ktorá by úradovala dva roky, teda do plánovaných všeobecných parlamentných volieb. Agentúre AFP to povedal veliteľ J. Kanúní.

Voľná federácia?

„Kontrola nad afganskými mestami ešte nič neznamená. V rokoch 1979 až 1989 kontrolovala sovietska armáda všetky mestá v Afganistane - a napokon musela uznať svoju porážku. V tom čase padlo v Afganistane 40 000 sovietskych vojakov. Afganskí mudžahedíni sú vytrvalí a nevzdajú sa,“ vyhlásil indický odborník na bezpečnostnú problematiku a expert na otázky Afganistanu B. Chellaney.

„Momentálnu radosť nad odchodom Talibanu treba brať s rezervou a skôr sa poučiť z nedávnej minulosti,“ zdôrazňuje indický vedec a dodáva, že medzinárodná aliancia proti terorizmu musí teraz veľmi starostlivo zhodnotiť, do akej miery je rýchly postup Severnej aliancie skutočným úspechom.

Pádom kráľa Zahíra Šáha v roku 1973 sa začalo trieštenie Afganistanu, ktoré síce invázia sovietskej armády zastavila, po odchode Rusov však tento proces pokračoval. „Tento proces trvá už viac ako 10 rokov a dosiahol taký stav, že opätovné zjednotenie krajiny už nie je možné,“ hovorí Chellaney.

Ľudia nezabudnú na etnické čistky, ktoré sa v tejto krajine odohrali. V dôsledku vytvorenia kompaktných sídel Paštúnov na juhu, Uzbekov na severe, Tadžikov na západe a Hazarov v centrálnych oblastiach sa už teraz vyskytujú názory o možnom rozdelení Afganistanu na viacero nezávislých štátov, prípadne o vytvorení voľného federatívneho zväzku národných republík.

Pred súd

Minister zahraničných vecí exilovej afganskej vlády Abdulláh Abdulláh včera vyhlásil, že najvyšší predstaviteľ Talibanu Muhammad Umar a šéf organizácie al-Káida Usáma bin Ládin sa v prípade ich zajatia budú musieť za svoje skutky zodpovedať pred súdom. V tejto súvislosti je zaujímavé vyjadrenie prezidenta USA G. W. Busha, podľa ktorého by sa mali zodpovedať teroristi pred vojenskou komisiou. Tým je zrejmé, že by sa nekonal riadny súdny proces podľa amerických zvyklostí, kde sa obvinení majú právo dozvedieť všetky fakty, a to svedčiace nielen v ich neprospech, ale aj prospech.

S krikom „smrť Pakistanu“ vtrhli príslušníci Severnej aliancie do vyprázdnených priestorov pakistanského veľvyslanectva v Kábule a zničili ich. Aj tento fakt pripomenul Islamabadu, aké ťažké vzťahy bude mať s protitalibanskou opozíciou. O vzťahoch Pakistanu s hnutím Taliban a jeho opozíciou Severnou alianciou píše denník Libération. „Chceme sa vyhnúť krvavému kúpeľu, preto nijaká frakcia by sama nemala prevziať kontrolu nad Kábulom.“ V tom čase už bol však Kábul pod kontrolou Severnej aliancie. Hrozí, že Severná aliancia si bude robiť nároky na politickú moc po vojenských víťazstvách. Hrozí, že sa o moc nebude deliť s Paštúnmi, dominantným etnikom v Afganistane, ktoré je rozdelené na klany bojujúce proti sebe.

Až do konca

Britský minister obrany Geoff Hoon včera vyhlásil, že bombardovania vybraných vojenských cieľov v Afganistane bude pokračovať, až pokým nenájdu Usámu bin Ládina. „Ak režim Talibanu na juhu (Afganistanu) bude pokračovať v jeho ochrane a ukrývaní, určité cielené bombardovanie vojenských cieľov bude pokračovať,“ povedal Hoon.

(TASR/sb)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na severe miestami okolo 0 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -6 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5, na východe okolo 7 m/s, popoludní len slabý premenlivý vietor. V piatok bude polooblačno, v noci od severu veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, od asi 1200 m snehové. Cez deň od severu polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky. Nočná teplota -2 až -6 stupňov, v horských dolinách stredného Slovenska aj chladnejšie. Denná teplota 0 až 4 stupne. V sobotu bude jasno až polooblačno, zrána lokálne hmly. V horských oblastiach ojedinele pri zväčšenej oblačnosti snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6. Denná teplota 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.02 a zapadne o 16.11 hod.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno19
Belehradzamračené2
Berlínpolooblačno4
Bratislavajasno3
Brusel dážď7
Budapešťjasno3
Bukurešť dážď7
Frankfurtjasno2
Helsinkidážď so snehom0
Istanbulprehánky15
Kodaňdážď7
Kyjevjasno0
Lisabonjasno16
Londýnoblačno6
Madridjasno9
Moskvasnehové prehánky-3
Oslozamračené3
Parížjasno5
Prahajasno1
Rímprehánky13
Sofiaoblačno9
Štokholmdážď3
Varšavajasno1
Viedeňjasno3
Záhreboblačno3
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.