Hospodársky denník
USD48,481 Sk
EUR42,787 Sk
CHF29,063 Sk
CZK1,286 Sk
  Piatok  16.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nájomné, palety, klimatizácia

Ako treba postupovať pri účtovaní a zdaňovaní

Živnostník fyzická osoba uzatvára zmluvu o nájme dopravného prostriedku (operatívny nájom) na to isté auto vždy na 16 mesiacov, cena nájmu je 340 000 Sk. Zmluvy sa uzatvárajú opakovane, pričom medzi jednotlivými zmluvami je vždy 14-dňové prerušenie, kedy automobil nie je v nájme. Môže sa uplatňovať ako daňový výdavok nájomné z každej zmluvy osobitne alebo sa hodnota nájomného na základe jednotlivých zmlúv spočítava?

- Nájomné patrí k daňovým výdavkom, ktorých uplatnenie zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších prepisov (ZDP) podmieňuje a v niektorých prípadoch obmedzuje. Uplatnenie nájomného je upravené v § 24 ods. 3 písm. f) ZDP a je podmienené tým, že musí ísť o nájomné zaplatené. Obmedzené je pri niektorých druhoch dopravných prostriedkov. Za daňový výdavok sa uznáva nájomné vrátane nájomného za veci s právom kúpy prenajatej veci, ale u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva len vo výške pripadajúcej na príslušné zdaňovacie obdobie. Pri dopravných prostriedkoch využívaných daňovníkom prevažne aj na iné účely ako na priame zabezpečovanie príjmov formou poskytovania služieb, sa do daňových výdavkov zahrnie zaplatené nájomné rovnomerne počas celkovej doby nájmu u toho istého daňovníka, pri špecifikovaných automobiloch najviac suma 550 000 Sk. Takéto znenie citovaného ustanovenia má účinnosť od 1. 1. 2001 (zmena zákonom č. 466/2000 Z. z.). V pôvodnom znení zákona (účinnosť od 1. 1. 2000 do 31. 12. 2000) bolo stanovené, že limit nájomného sa vzťahuje na trvanie nájomnej zmluvy. Podľa takéhoto znenia bolo možné uplatniť spôsob, ktorý je uvedený v konkrétnom prípade, teda na jeden nájom (vzťah medzi rovnakým prenajímateľom, rovnakým nájomcom a pri rovnakom predmete nájmu) uzavrieť postupne viac nájomných zmlúv a limit vzťahovať na každú nájomnú zmluvu. V súčasnosti teda platí, že bez ohľadu na počet nájomných zmlúv sa pri uplatňovaní obmedzenia nájomného za vybrané dopravné prostriedky posudzuje vždy celková doba nájmu u toho istého daňovníka.

Sme firma, ktorá vyrába kartóny. Na ich prenášanie, uskladňovanie a predaj sa používajú drevené palety, ktoré sa používaním znehodnocujú. Evidujeme ich na skladovej karte. Akou formou je možné takéto palety zo skladovej evidencie vyradiť?

- V konkrétnom prípade ide o predmety postupnej spotreby, ktoré zrejme nespĺňajú kritériá pre zaradenie do hmotného investičného majetku. Podľa Postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť, ustanovené Opatrením MF SR č. 65/396/1994 v znení neskorších predpisov, sa takéto predmety považujú za zásoby až do obdobia, kedy sa vydajú do použitia. Podnikateľ zrejme pravidelne obstaráva palety a postupne ich vydáva do používania. Kým palety nie sú vydané do používania, evidujú sa na skladovej karte ako zásoba, podobne ako iný drobný inventár, ktorý sa v produkčnom procese nespotrebuje naraz. Po vydaní určitého počtu paliet do používania sa zapíše v skladovej karte úbytok zásob. Palety a iné predmety predstavujúce drobný inventár v používaní sa naďalej neevidujú ako zásoba, z hľadiska účtovníctva sa považujú za spotrebované. Drobný inventár má často značnú hodnotu, a preto starostlivý podnikateľ eviduje aj veci v používaní v

osobitnej operatívnej evidencii, ktorá však nie je súčasťou účtovníctva. Pri účtovnej závierke sa hodnota drobného inventára v používaní nezahŕňa do hodnoty zásob. Je však užitočné, keď narábanie s takýmito predmetmi je upravené vnútropodnikovou smernicou, prípadne vo väčších podnikoch sú zverené do hmotnej zodpovednosti, zapísané na osobných kartách a pod. Ak sa predmet v používaní zničí, neopraviteľne pokazí alebo stratí, zapíše sa jeho vyradenie len v operatívnej evidencii, ktorej vedenie nie je upravené nijakým všeobecne záväzným predpisom.

Do výrobnej haly bolo zakúpené klimatizačné zariadenie. Ide o technické zhodnotenie budovy alebo o samostatný investičný majetok (obstarávacia cena je vyššia ako 20 000 Sk)?

- Zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov stanovuje v § 33, že technickým zhodnotením sa rozumejú okrem iného výdavky na rekonštrukcie a modernizácie, prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 20 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

Rekonštrukciou sa rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov.

Modernizáciou sa rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok. V praxi sa uplatňuje názor, že technickým zhodnotením hmotného majetku je všetko, čo sa stalo príslušenstvom tohto majetku, pričom príslušenstvo definujú vykonávacie predpisy k zákonu o účtovníctve ako predmety, ktoré tvoria s hlavnou vecou jeden majetkový celok a sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Príslušenstvo je súčasťou dodávky hlavnej veci alebo sa k hlavnej veci priradí dodatočne. Klimatizácia v tomto prípade predstavuje rozšírenie vybavenosti, ktoré pôvodná výrobná hala nemala. Predpokladá sa, že výrobná hala je súčasťou obchodného majetku podnikateľa a že nie je odpísaná. Ak by išlo o technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku alebo technické zhodnotenie vykonané, uhradené a odpisované nájomcom na prenajatom majetku, potom by klimatizácia bola považovaná za iný majetok

Ing. Tatjana Pecháčová

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, na severe a východe miestami oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. V sobotu bude jasno až polojasno, zrána a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -8, denná teplota 2 až 7, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 0. V nedeľu bude jasno až polooblačno, zrána a predpoludním miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6, denná teplota 4 až 8, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.04 a zapadne o 16.10 hod.

Amsterdamoblačno9
Atényjasno16
Belehradoblačno2
Berlínpolooblačno5
Bratislavapolooblačno5
Brusel polojasno6
Budapešťjasno4
Bukurešť oblačno4
Frankfurtoblačno3
Helsinkijasno0
Istanbulpolooblačno12
Kodaňpolooblačno6
Kyjevpolooblačno1
Lisabonjasno15
Londýnpolooblačno7
Madriddážď4
Moskvasneženie-2
Oslojasno2
Parížjasno6
Prahajasno7
Rímjasno16
Sofiajasno4
Štokholmjasno0
Varšavazamračené4
Viedeňpolooblačno6
Záhrebpolooblačno2
Ženevapolooblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.