Hospodársky denník
USD48,481 Sk
EUR42,787 Sk
CHF29,063 Sk
CZK1,286 Sk
  Piatok  16.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mám nápad, ako ho oživiť

Dobrý projekt si vraj sám nájde finančné prostriedky

Kedysi na začiatku transformačného procesu sa objavili viacerí zahraniční experti, ktorí podnikaniachtivým Slovákom dávali recepty ako na to. Podľa nich problémom boli predovšetkým dobré nápady. Pretože ak je podnikateľský projekt originálny a perspektívny z hľadiska vytvárania nielen pracovných príležitostí, ale predovšetkým prináša prostriedky do štátneho rozpočtu, nie je problémom získať financie. Jednou z foriem boli a dodnes sú prostriedky od Európskej komisie z programu PHARE a komerčných bánk, ako aj ďalšie finančné programy, ktoré pomáhajú rozvoju malého a stredného podnikania. Vláda v minulých dňoch vyhodnotila Podporný úverový program, ktorý vytvorili z prostriedkov štátneho rozpočtu, programu PHARE a zo zúčastnených komerčných bánk. Program v ôsmom roku jeho života možno hodnotiť mimoriadne pozitívne. Využíva revolvingový úverový fond, čo umožňuje poskytovať ďalšie úvery zo splátok predchádzajúcich úverov. Výsledky potvrdzujú vysokú efektívnosť využívania finančných prostriedkov.

V súčasnosti fungujú tri formy podpory malých a stredných podnikateľov: úvery, záručné programy a príspevkové programy SZRB, š. p. ú, a príspevkové programy zabezpečované Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania. Najviac kritiky si vyslúžili práve úvery, o ktorých sa väčšina vyslovuje ako o príliš „drahých“, teda nevyhovujúcich.

Vláda sa vytvorením Podporného úverového programu v roku 1994 zaviazala poskytovať zdroje zo štátneho rozpočtu vo výške 200 mil. Sk na účely revolvingového úverového fondu. Na rovnaký účel a v rovnakej výške uvoľnila zdroje aj Európska komisia v rámci programu PHARE. Tieto zdroje zverili Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania ako koordinátorovi a realizátorovi programu. Do fondu prispeli tretinou aj tri a neskôr štyri slovenské banky: Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Poľnobanka a Istrobanka. Týmto spôsobom pridelili finančné prostriedky pre Podporný úverový program v rokoch 1994, 1995 aj v roku 1998, čím sa vytvoril fond umožňujúci ďalšie poskytovanie úverov aj zo splátok úverov. V roku 1997 začala Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania prostredníctvom troch Regionálnych poradenských a informačných centier v Považskej Bystrici, vo Zvolene a v Prešove s plnením úvodného projektu mikropôžičkového programu. Jeho hlavným cieľom bolo zabezpečiť prístup malých podnikateľov v regiónoch k malým úverom. Program je určený malým podnikateľom, ktorí majú do 10 pracovníkov. Zdroje na jeho vytvorenie poskytla EÚ z programu PHARE. Záujem podnikateľov o mikropôžičky predstihol očakávania a v súčasnosti program realizuje už osem centier pokrývajúcich plošne celú SR. Pôžičku možno použiť na nákup hnuteľného i nehnuteľného investičného majetku, rekonštrukciu prevádzkových priestorov alebo nákup potrebných zásob a surovín. Maximálna výška pôžičky je 500-tisíc Sk a minimálna výška 50-tisíc Sk. Lehota splatnosti je stanovená od šesť mesiacov do troch rokov.

Rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku podporuje od svojho vzniku aj Národná banka Slovenska prostredníctvom špeciálnych zahraničných úverových liniek. V období rokov 1993 až 1997 podpísala NBS dve zmluvy s Európskou investičnou bankou a tri zmluvy s EXIM Bank of Japan. Prostriedky z týchto pôžičiek sú určené na podporu súkromného podnikania na Slovensku. Konkrétne projekty financujú vybrané komerčné banky na základe sprostredkovateľských zmlúv, ktoré majú uzatvorené s NBS. V záujme podpory malého a stredného podnikania na Slovensku, ktoré vláda definuje ako jednu z priorít hospodárstva, je existujúci systém podpory rozvíjať najmä implementovaním ďalších foriem financovania malého a stredného podnikania a prispôsobovaním aktuálnym trhovým podmienkam. Zároveň treba sledovať vývoj na finančnom trhu a operatívne prispôsobovať podmienky jednotlivých finančných podporných programov tak, aby napĺňali svoje poslanie a v maximálnej miere uľahčili pre podnikateľov prístup ku kapitálu.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, na severe a východe miestami oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. V sobotu bude jasno až polojasno, zrána a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -8, denná teplota 2 až 7, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 0. V nedeľu bude jasno až polooblačno, zrána a predpoludním miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6, denná teplota 4 až 8, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.04 a zapadne o 16.10 hod.

Amsterdamoblačno9
Atényjasno16
Belehradoblačno2
Berlínpolooblačno5
Bratislavapolooblačno5
Brusel polojasno6
Budapešťjasno4
Bukurešť oblačno4
Frankfurtoblačno3
Helsinkijasno0
Istanbulpolooblačno12
Kodaňpolooblačno6
Kyjevpolooblačno1
Lisabonjasno15
Londýnpolooblačno7
Madriddážď4
Moskvasneženie-2
Oslojasno2
Parížjasno6
Prahajasno7
Rímjasno16
Sofiajasno4
Štokholmjasno0
Varšavazamračené4
Viedeňpolooblačno6
Záhrebpolooblačno2
Ženevapolooblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.