Hospodársky denník
USD48,401 Sk
EUR42,813 Sk
CHF29,159 Sk
CZK1,286 Sk
  Pondelok  19.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pod taktovkou ukazovateľov

Po tom, čo americký dolár získal v tomto týždni 2 % oproti spoločnej európskej mene a jenu, obchodníci a investori čakali v piatok s napätím na americké hospodárske ukazovatele. Mali byť zverejnené čísla o inflácii (CPI) a priemyselnej produkcii. Tieto údaje mohli pomôcť doláru dostať sa ešte vyššie oproti ostatným svetovým menám najmä v súvislosti s nádejou na skoré ukončenie vojnového ťaženia v Afganistane. Boli to práve dobré ekonomické dáta (maloobchodný predaj na +7,1%) a úspechy vojnovej operácie, ktoré vzbudili optimizmus voči americkej ekonomike. Ako však analytici varujú, prehnaný optimizmus nie je namieste. Októbrové dáta o výkonnosti priemyselnej produkcie sa očakávali na úrovniach -0,9 %, inflácia sa v októbri odhadovala na hodnote -0,2 %. Európska časť obchodovania začala na 88,40 centa za euro, pred zverejnením dát sa obchodovalo pri minimálnych pohyboch v intervale 88,20 až 88,55. Dolár sa skôr predával, ako nakupoval, čo potvrdzovalo, že finančný trh neočakáva príliš dobré čísla. Po zverejnení jadrovej inflácie vo výške 0,3 % (za september to bolo 0,4 %) a poklesu priemyselnej produkcie o 1,1 % (september -1,0 %) sa dolár oslabil o dvadsať bodov a euro dosiahlo na denné maximum mierne nad 88,60 USc.

Nevyužitý potenciál

Podporu získalo euro aj z vyberania ziskov pri uzatváraní dlhých dolárových pozícií. Nákupy eura kulminovali po vyslovení dôvery nemeckému premiérovi Schröderovi, no napriek všetkým spomenutým faktorom svoj potenciál euro nedokázalo zhodnotiť nad hranicu odporu 88,60. Predikcie napriek parciálnym úspechom eura favorizujú dolár, takže v budúcom týždni môže očakávať otváranie dlhých dolárových pozícií, posilnenie eura preto bude limitované k 89,20.

Euru sa darilo aj oproti japonskému jenu. Obchodovanie v Európe sa začínalo na 107,75 jena a postupne sa kotácie dostali až o jen vyššie k 108,80 JPY. Jen oslabovala zvesť o aktuálnych problémoch japonského bankového sektora, kde zbankrotovalo päť menších bánk. Dôvodom na radosť zrejme nebude ani zverejnenie polročných výsledkov hospodárenia japonských finančných inštitúcií. Oproti doláru sa jen po tom, čo neúspešne dorážal na support 122,00 jenu, oslabil v priebehu obchodovania o 90 bodov tesne pod hranicu 123,00. Výhľadovo očakávame, že dolár sa udrží v býčom trende, prerazí rezistenciu na 122,95 jenu a postúpi k 123,45.

Britská libra sa tak oslabila oproti americkému doláru, ako aj euru hlavne po tom, čo trh nadobudol presvedčenie, že Bank of England nebude ďalej pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb a hospodársky rast nebude tak silný, ako sa pôvodne čakalo. Libra tak stratila 80 bodov k 1,4275 USD.

Stabilizácia koruny

Slovenská koruna sa obchodovala pomerne pokojne, z pretláčania nákupov a predajov korún vyšla nakoniec koruna ako porazený a z ranných 42,730/70 za euro sa oslabila k 42,810/40. Česká koruna sa v celom uplynulom týždni zotavovala z predchádzajúcich kotrmelcov a obchodovanie viazlo v pásme 33,200 až 33,300 za euro.

Mario Mika

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.