Hospodársky denník
USD48,401 Sk
EUR42,813 Sk
CHF29,159 Sk
CZK1,286 Sk
  Pondelok  19.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Svetová ekonomika v útlme

Takmer 75 % svetového HDP sa vytvorí v troch regiónoch

Posledných pár mesiacov zverejňuje americká vláda nie veľmi priaznivé správy o stave ekonomiky USA. Ani jednotlivé krajiny euroregiónu nepublikujú práve potešiteľné makroekonomické čísla. A tak sa čoraz častejšie vo svetových ekonomických periodikách skloňuje vo všetkých pádoch výraz recesia. Aký dosah však bude mať súčasná kríza v USA, eurozóne či v Japonsku na celkovú výkonnosť svetového hospodárstva?

Pri hľadaní odpovede si treba uvedomiť, že takmer tri štvrtiny všetkých tovarov a služieb vyprodukovaných vo svete sa vytvoria práve v týchto troch spomínaných regiónoch. Spojené štáty americké ako najsilnejšia ekonomika sveta sa na celkovom svetovom hrubom domácom produkte (HDP) podieľajú neuveriteľnými 33 %. Hneď za USA nasledujú štáty Európskej únie (EÚ), kde má pôvod asi 25 % svetového HDP. Na tretej priečke približne s 15 % figuruje Japonsko. Teda všetko krajiny, kde Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva spomalenie tempa hospodárskeho rastu v tomto roku na nepatrných 0,6 % (Japonsko) či 2,4 % (EÚ). Spojené štáty americké dosiahnu podľa predpovedí MMF tento rok rast ekonomiky na úrovni 1,5 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to rapídny prepad, veď v roku 2000 stúpla ekonomika v USA o 5 %, pričom v európskom regióne vzrástol HDP v minulom roku o 3,4 %.

Zvyšok sveta určite nedokáže vyplniť medzeru, ktorá vznikne výpadkom produkcie v USA, EÚ a v Japonsku v globálnej ekonomike. Veď napríklad krajina s najväčšou populáciou - Čína, ktorá počas posledných rokov nepretržite zaznamenáva ekonomický rast na úrovni približne 10 % ročne (tento rok by mala dosiahnuť 7 %), vyrobí len desatinu toho, čo vyprodukujú USA. Ešte biednejšie je na tom Rusko. V prvej polovici 90. rokov produkcia tejto krajiny namiesto vzostupu nepretržite klesala (v roku 1994 dosiahol prírastok HDP zápornú hodnotu -11,6 %). Odzrkadlilo sa to v prepade Ruska na 17. priečku v rebríčku jednotlivých krajín zoradených podľa veľkosti vyprodukovaného HDP. Dnes sa v Rusku vytvorí len približne 1 % svetového HDP. A tak, hoci v tejto krajine by mal tohtoročný vzostup ekonomiky predstavovať 4 % a aj v ostatných častiach sveta by sa mal rovnako dosiahnuť vcelku zdravý hospodársky rast (napríklad rozvojové krajiny by mali v tomto roku dosiahnuť rast HDP na úrovni 5 % a v roku 2002 dokonca 5,6 %), zaznamená globálna ekonomika spomalenie tempa svojho rastu na takmer polovicu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Kým v roku 2000 stúpol HDP o 4,8 %, tento rok by mal reálny HDP vzrásť len o 3,2 %. Čo je iba o dve desatiny percenta viac, ako by mala v tomto roku vzrásť slovenská ekonomika (podľa MMF dosiahne tempo rastu HDP v SR v roku 2001 3,0 %). Len pre zaujímavosť, svetová ekonomika v roku 2000 vyprodukovala HDP v celkovom objeme 31 336 893 mil. USD. Slovensko sa so svojou celkovou produkciou na úrovni 19 123 mil. USD umiestnilo medzi jednotlivými krajinami na 62. priečke, pričom sa u nás vytvorí 0,06 % svetového HDP.

Ivana Sedliaková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.