Hospodársky klub
Zdravotníctvo

O dva týždne si to zopakujú

Víťazom Masters Cup i svetovým tenistom mladý L. Hewitt

Takmer dve hodiny trval finálový duel posledného tenisového turnaja v roku - Masters Cup v Sydney (dotácia 3,7 mil. USD). Jeho aktérmi boli domáci tenista a turnajová dvojka Lleyton Hewitt a Francúz Sebastien Grosjean, ktorý sa na turnaj kvalifikoval ako posledný. Dvadsaťročný domáci tenista si hladko poradil s víťazom turnaja v Paríži Grosjeanom v troch setoch 6:3, 6:3 a 6:4 (1:55 hod.). Talentovaný Hewitt sa tak definitívne stal svetovou jednotkou na konci sezóny. Na Turnaji majstrov ani raz neprehral . V hodnotení ATP predbehol Gustava Kuertena z Brazílie, čím sa stal najmladším lídrom v histórii. Titul zo Sydney je jeho šiesty v tomto roku, cenné je najmä víťazstvo z US Open. Za svoj triumf získal Hewittt 1,52 milióna dolárov.

V úvodnom sete brejkol Hewitt Francúza trikrát a za 33 minút ho získal v pomere 6:3. To predznamenalo vývoj celého zápasu. Grosjean v celom stretnutí urobil viac nevynútených chýb, ktoré v konečnom dôsledku rozhodli o jeho prehre. Na Hewittovej hre vôbec nebolo cítiť problémy, ktoré ho sprevádzali v sobotňajšom dueli proti Ferrerovi - natiahnuté slabiny. Hral uvoľnene a razantne. „Cítim sa fantasticky napriek tomu, že ma bolí noha,“ vyjadril sa víťaz a dodal: „Tieto dva mesiace boli ako sen. Od víťazstva na US Open som sa stále zlepšoval a veril som si.“ Grosjeana, ktorý je o 3 roky starší od neho, porazil už v základnej skupine. V piatok už Hewitt vedel, že prezimuje ako tenisový kráľ, a práve tento fakt ho oslobodil od psychickej záťaže a dopomohlo k víťazstvu. Naopak, Grosjean sa počas duelu nevedel nájsť. Hoci po prvej prehre v základnej skupine s Hewittom sa skoncentroval a nestratil ani set, vo finále bol len štatistom. „Som sklamaný, údery mi nešli ako v predchádzajúcich zápasoch. Dopustil som sa veľa chýb a Lleyton hral lepšie než ja,“ čestne priznal Francúz, ktorý sa dopustil 47 nevynútených chýb, pričom jeho súper iba 19.

Teraz oboch hráčov čaká finále Davisovho pohára, ktoré sa uskutoční o dva týždne v Melbourne. Dovtedy Hewitt odkladá oslavy úspešnej sezóny: „Ešte tak vyhrať DC, to by bolo super. Ale Francúzi budú extrémne ťažkým súperom,“ obáva sa Hewitt. Že to bude naozaj ťažké, mieni aj porazený finalista Grosjean.

Konečný rebríček ATP Champions Race 2001: 1. L. Hewitt (Aus.) 873 b, 2. G. Kuerten (Braz.) 771, 3. A. Agassi (USA) 704, 4. J. Kafeľnikov (Rus.) 618, 5. J. C. Ferrero (Špan.) 608, 6. S. Grosjean (Fran.) 558, 7. P. Rafter (Aus.) 557, 8. T. Haas (Nem.) 457, 9. T. Henman (V. Brit.) 420, 10. P. Sampras (USA) 388.