Hospodársky denník
USD48,401 Sk
EUR42,813 Sk
CHF29,159 Sk
CZK1,286 Sk
  Pondelok  19.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V Európe o afganskej vláde

Kde sa vlastne skrýva najhľadanejší terorista?

Protitalibanská Severná aliancia, ktorá kontroluje Kábul, sa zúčastní na stretnutí o budúcej podobe afganskej vlády, ktoré sa uskutoční začiatkom tohto týždňa v Európe. Šéf diplomacie Severnej aliancie Abdulláh Abdulláh vyhlásil po rokovaniach v uzbeckom Taškente s Jamesom Dobbinsom - osobitným splnomocnencom USA pre Severnú alianciu, že aliancia je na žiadosť OSN pripravená rokovať aj mimo Afganistanu. Bude to mimo Afganistanu. Niektoré z miest, ktoré navrhol osobitný vyslanec OSN pre Afganistan Francesc Vendrell - Nemecko, Švajčiarsko alebo Rakúsko - sú pre nás prijateľné, povedal Abdulláh. F. Vendrell už pricestoval do Kábulu, aby s predstaviteľmi Severnej aliancie rokoval o tom, ako zabrániť vzniku mocenského vákua v Kábule. Bývalý afganský prezident Burhanuddín Rabbání však medzitým prišiel do Kábulu, po prvý raz od roku 1996, keď ho zosadil Taliban. Očakáva sa, že Rabbání by sa mal neskôr vrátiť do rozsiahleho prezidentského komplexu. O zblíženie stanovísk Pakistanu s Iránom týkajúcich sa budúcnosti Afganistanu sa snažia aj predstavitelia Pakistanu, potvrdil iránsky minister vnútra Abdolvahíd Musáví-Lari.

Stále v Afganistane

Je alebo nie je bin Ládin v Afganistane? To je najnovšia dilema, ktorú si kladú nielen pozorovatelia, ale priamo všetci aktéri vojny v Afganistane. Podľa ministra zahraničných vecí USA C. Powella je najhľadanejší terorista sveta stále na území Afganistanu. „Myslím si, že je stále v Afganistane. Nevidím žiadne inteligentné vysvetlenie, prečo by organizátor teroristických útokov na Spojené štáty z 11. septembra mal z tejto krajiny odísť,“ uviedol včera Powell. Predtým sa objavili správy, že bin Ládin sa nenachádza na Talibanom kontrolovanom území Afganistanu. Podľa hovorcu Taliabanu, „neviem, kde je, či je v iných častiach Afganistanu alebo Afganistan opustil. Jediné čo viem, že nie je v žiadnej nami kontrolovanej oblasti“. Veľvyslanec Talibanu v Pakistane Abdul Salám Zaíf však dementoval tieto informácie: „Nikdy som nevyhlásil, že (bin Ládin) odišiel z Afganistanu. Ide o lož, ktorú mi pripísali.“ Podľa Severnej aliancie je bin Ládin rovnako stále v Kandaháre. Hoci Pakistan je stále za korektné vzťahy s Talibanom, bin Ládinovi ani vodcovi Talibanu mullovi Muhammadovi Umarovi by neposkytol politický azyl. Oznámil to v sobotu hovorca pakistanského MZV A. Chán.

Zasiahli mešitu

Bol to ďalší z omylov, hoci trochu paradoxnejší. V prvý deň ramadánu, moslimského pôstneho mesiaca, ktorý podľa USA nie je dôvodom na prerušenie vojny proti teroristom, zasiahla laserom navádzaná bomba mešitu. Pôvodným cieľom útoku však mal byť komplex, ktorý podľa americkej armády využívala al-Káijda. Počas víkendu nerušene pokračovali americké nálety na Kandahár, ktoré si vyžiadali za sobotu a nedeľňajšie dopoludnie 46 mŕtvych. Podľa agentúry AIP za dva víkendové dni zahynulo pri leteckých útokoch v provincii Nagarhár 148 ľudí. Informácie však nezávislé zdroje neoverili. Štyri americké bombardéry B-52 a stíhačky F-16 ťažko bombardovali talibanské pozície v Kunduze na severe krajiny, v ktorých následne Taliban ponúkol kapituláciu.

Prioritná India

USA chcú vybudovať vojenské vzťahy s Indiou, avšak s niekdajším spojencom ZSSR z obdobia studenej vojny ešte musia prediskutovať podrobnosti. Oznámil to v piatok americký veľvyslanec v Indii R. Blackwill. „Nepochybujem, že sa nachádzame na začiatku dosť silných vojenských vzťahov s Indiou vrátane predaja zbraní,“ uviedol Blackwill pre agentúru REUTERS. Veľvyslanec tiež opätovne potvrdil záväzok USA pokračovať vo vojne proti terorizmu za hranicami Afganistanu. „Keď vykoreníme teroristov v Afganistane, musíme pokračovať, až pokým sa táto ohavnosť všade neskončí,“ vyhlásil s tým, že skončiť sa musí aj „terorizmus proti Indii“.

Akumulácia zbraní

Britské ministerstvo obrany včera poprelo špekulácie o sporoch s lídrami Severnej aliancie v otázke prítomnosti britských síl na letisku Bagram severne od Kábulu. Ministerstvo zároveň vyhlásilo, že jeho jednotky, ktoré minulý štvrtok dorazili do Afganistanu, zostanú v krajine. „Môžeme potvrdiť, že zo strany vedenia Severnej aliancie sme nedostali žiadnu požiadavku tohto typu (na odchod Britov) a že žiadny z našich vojakov z letiska Bagram neodíde,“ vyhlásil hovorca ministerstva.

Francúzsko pošle do Afganistanu v priebehu niekoľkých týždňov osem bojových lietadiel, vyhlásil včera minister obrany A. Richard. Lietadlá typu Mirage 8000 podporia operácie amerického letectva v Afganistane.

(TASR/sb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.