Hospodársky denník
USD48,18 Sk
EUR43,629 Sk
CHF29,681 Sk
CZK1,299 Sk
  Piatok  2.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













USA o krok bližšie k recesii

Už niekoľko týždňov hľadali svetoví analytici odpoveď na pravdepodobne najpálčivejšiu ekonomickú otázku súčasnosti, ktorou bol vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) Spojených štátov v treťom štvrťroku 2001. Vyhliadky najväčšej svetovej ekonomiky, ovplyvňujúcej globálny vývoj, totiž neboli vôbec priaznivé, čomu nasvedčovali aj všeobecné očakávania.

Pozornosť svetových ekonómov a odborníkov sa preto sústredili na stredu, ktorá bola dňom D. Ministerstvo obchodu Spojených štátov zverejnilo v tento deň netrpezlivo očakávané výsledky vývoja HDP za tretí štvrťrok, ktoré dali svedectvo o ďalšom oslabení už aj tak fragilného hospodárstva USA. Americká ekonomika zaznamenala najvýraznejší pokles od poslednej recesie v roku 1991 a posunula sa o krôčik bližšie k hroziacej recesii. HDP USA sa za posledné tri mesiace oslabil medziročne o 0,4 percenta, keď ešte v predošlom štvrťroku vykázal nepatrný, 0,3-percentný rast. Ide o najhlbší pokles od prvého kvartálu 1991, keď najdôležitejší ekonomický ukazovateľ klesol o rovných 2,0 percenta. Čiastočnú útechu mohli analytici nájsť v skutočnosti, že výsledok „prekonal“ ich očakávania. Podľa ankety agentúry REUTERS predpovedali ekonómi medziročný prepad o 1,0 percenta.

K vysnívanému zotavovaniu má však najväčšia svetová ekonomika ešte dlhú cestu. V prípade, že by výsledky hrubého domáceho produktu v poslednom štvrťroku 2001 vykázali ďalší pokles, definitívne by potvrdili aktuálnosť recesie, o ktorej hovoria mnohí experti už teraz. Vo svojej reakcii na výsledky HDP oslovil prezident Spojených štátov G. W. Bush aj americký Kongres, ktorý požiadal o schválenie navrhovaného balíčka fiskálnych stimulov.

Výsledky amerického HDP sa odzrkadlili aj na akciových a dlhopisových trhoch. Wall Street zareagoval na lepšie než očakávané údaje spočiatku pozitívne. Optimizmus však s pribúdajúcimi hodinami vyprchával a zníženie ratingu dlhových záväzkov spoločnosti Eastman Kodak definitívne zvrátil trend. Podstatne lepšie si viedli dlhopisy, ktoré videli najvýraznejší rast vo svojej histórii. Jedným z hlavných dôvodov bola správa americkej vlády, že už nebude predávať 30-ročné treasuries.

Spotrebiteľské výdavky sa v treťom štvrťroku zvýšili o 1,2 percenta v porovnaní s rastom o 2,5 percenta v predošlom kvartáli. Výrazný prepad postihol podnikateľské investície, ktoré klesli o 11,9 percenta.

Vývoz klesol o 12,2 percenta a dovoz sa znížil o 15,2 percenta. Celková hodnota HDP dosiahla v celoročnom prepočte 9,333 bilióna USD.

Peter Machala

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.