Hospodársky denník
USD48,18 Sk
EUR43,629 Sk
CHF29,681 Sk
CZK1,299 Sk
  Piatok  2.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nový rok prinesie nové kvóty

Väčšina obchodníkov netrpezlivo monitoruje vyhlásenia členov ropného kartelu OPEC o znížení ťažby ropy, ktorá by vo veľkej miere zasiahla do vývoja na všetkých komoditných burzách. Správa generálneho tajomníka OPEC Ali Rodrigueza, že kartel pravdepodobne zredukuje dennú kvótu ťažby o jeden mil. barelov, bola jedným z fundamentálnych faktorov, ktorý podporil cenu čierneho zlata. Prezident spoločenstva krajín vyvážajúcich ropu OPEC Chakib Khelil sa v stredu vyjadril, že k cielenému, v poradí už štvrtému poklesu ťažby by malo dôjsť od 1. januára 2002. Tento plán bude ešte predmetom stretnutia členov OPEC, ktoré sa uskutoční 14. novembra vo Viedni. Podľa výskumu analytikov, desať členov ropného kartelu OPEC okrem Iraku, napriek septembrovej redukcii ťažby prevýšilo svoje denné kvóty 23,2 mil. barelov v októbri o 850-tisíc barelov, čo predstavuje 3 % nad stanoveným objemom ťažby. V septembri bolo toto prekročenie až 1,3 mil. barelov.

Bez úspechu

Neúspešné zatiaľ zostávajú rokovania s nečlenmi OPEC. Kým druhý najväčší exportér ropy Rusko sa vyjadrilo, že je ochotné uvažovať o zmrazení ťažby, Nórsko rezolútne zamietlo redukovať svoju dennú produkciu. Cena ropného koša sa v utorok ocitla na úrovni 19,14 USD. Predstavitelia ropného kartelu sa však stále nevzdávajú plánu zachovať cenové rozpätie ropy 22 - 28 USD za barel, čo bude rovnako jedným z kľúčových problémov, ktorý sa prerokuje na novembrovom zasadnutí. Podľa americkej agentúry EIA vzrástli zásoby ropy minulý týždeň o 2,5 mil. barelu. Decembrové futuritné kontrakty ropy si včera polepšili o 22 USC na 21,40 USD za barel. V rovnakom smere sa vyvíjala i ropa Brent na londýnskej burze IPE, ktorá poskočila o 5 USc na 20,42 USD za barel. Deriváty tejto strategickej suroviny, ktoré sa v strede týždňa ocitli na dvojmesačnom minime, sa uberali do záporných čísel. Kontrakty benzínu s dodávkou v decembri vzrástli o 0,29 USc na 56,40 USc za galón. Ziskom finišovali i rovnako datované dodávky vykurovacieho oleja, ktoré si pripočítali 0,11 USc na 61,15 USc za galón. Špekulanti i v nasledujúce dni budú pozorne sledovať, či sa objavia nejaké znaky o spolupráci členských štátov OPEC a ostatných exportérov.

Absencia producenta

Zlato si vo štvrtok mierne polepšilo na európskych trhoch, keď podporu našlo v rozkolísanom dolári, za ktorým stoja rastúce obavy z vývoja americkej ekonomiky. Ich opodstatnenie potvrdil i údaj o indexe národnej asociácie nákupných manažérov, ktorý poukazuje na pokles priemyselnej aktivity na najnižšiu hodnotu od februára 1991. Spotová cena zlata sa na londýnskej burze ustálila na 280,10/280,60 USD za troyskú uncu. Decembrový kontrakt žltého kovu na americkom COMEX-e vzrástol o 40 USc na 280,9 USD za troyskú uncu. Dobre sa viedlo i striebru, ktorého cena dodávok datovaných na december si polepšila o 50 USc na 423 USD/oz. Platinou vedená skupina kovov finišovala v kladných číslach. Januárový kontrakt tohto kovu poskočil o 4 USD na 416,5 USD/oz. Prudký nárast zaznamenalo paládium po správe Ruska ako najväčšieho producenta tohto kovu, v ktorej stojí, že Rusko plánuje dlhodobú absenciu na svetovom trhu. Decembrové paládium tak vzrástlo o 1,6 USD na záverečných 318 USD za uncu.

(D. Candráková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.