Hospodársky denník
USD48,18 Sk
EUR43,629 Sk
CHF29,681 Sk
CZK1,299 Sk
  Piatok  2.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V ruskom „Davose“ reálne o investíciách

Väčšinou sa konštatuje, zázrak sa nekonal, rokovania prebehli podľa plánu. V Moskve sa však menší zázrak konal. Neprišli antiglobalisti. Na jednom z najprestížnejších medzinárodných ekonomických a finančných stretnutí, akým Svetové ekonomické fórum (WEF) je, sa rokovalo na výjazdovom moskovskom zasadnutí o politickej a ekonomickej situácii vo svete a antiglobalizácii bez toho, aby si to jej odporcovia všimli. Resp. zareagovali patričným rozbíjaním všetkého, čo globalizáciou zaváňa, ako je to u nich zvykom. Hotel Marriot, kde sa rokovalo, tak zostal v obkľúčení len ruských policajtov. Zámena Davosu za ruskú metropolu však mala svoje opodstatnenie (vonkoncom nielen bezpečnostné): byť bližšie k ruskej ekonomike, vzťahom investorov k nej a možnostiam investícií ako takých. Napriek tomu, že išlo o dvojdňové rokovanie 300 predstaviteľov z ekonomických a z politických kruhov, najväčšia pozornosť sa sústredila na vystúpenie prezidenta Putina. Veď práve pred rokom padla na davoskom fóre do pléna otázka, kto vlastne Putin je a čo možno od neho očakávať. Dnes ho predstavil prezident WEF L. Schwab ako energetického politika a sám Putin predstavil svoju krajinu ako najväčší a najperspektívnejší trh v 21. storočí. Rast HDP za druhý štvrťrok v porovnaní s minulým rokom skutočne predstavuje opäť nárast 5,1 %, k septembru sa priemyselná produkcia vyštverala na 3,8 %. Zahraničné rezervy dnes predstavujú 33,7 mld. USD. Krajina však potrebuje silné a stabilné zahraničné investície. Za minulý rok však dosiahli priame zahraničné investície len 2,7 mld. USD (na porovnanie USA dosiahli 316,5 mld. USD).

Napriek čiastočným reformám, ktoré v posledných rokoch žiadali medzinárodné inštitúcie a veritelia, sa až nástupom Putina dalo povedať, že krajina o investorov záujem má. Pomaly sa pribrzďuje enormný únik peňazí z krajiny (v roku 2000 pristálo v zahraničných bankách celých 25 mld. USD), pokračuje trend snahy o zníženie daní (najmä DPH) a podpísanie kľúčového zákona o pôde prezidentom Putinom má byť ďalším jasným signálom o otvorení sa krajiny vonkajšiemu trhu. Sám Putin potmehúdsky pred investormi poznamenal, že krajina sa zaobíde bez zahraničných úverov, avšak nie bez investorov: „Ráčte ďalej, čakáme na vás.“

Rusko si podľa Putina predsavzalo stať sa konkurencieschopnou krajinou na trhu tovarov a služieb. Hoci na WEF-e padali komplimenty na adresu Moskvy, či už zo strany viceprezidenta Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu J. Linna alebo zo strany prezidenta EBOR J. Lemierrea o tom, ako Rusko prijalo ambiciózny program reforiem, predsa len si prezident Americkej obchodnej komory A. Somers neodpustil uštipačnejšiu poznámku, že je potrebné aj realizovať prijaté opatrenia. Hoci je pravdou, že napriek čiastkovým krokom nepredstavila ruská vláda ucelený ekonomický program, naberá investičná a obchodná klíma v krajine naozaj pozitívnu tendenciu. V tejto súvislosti je však zaujímavá poznámka samého Mallereta, podľa ktorého „je nevyhnutné prehodnotiť zmeny investičnej politiky voči Rusku“. To si zrejme pred „ruským Davosom“ uvedomil aj sám Putin. Problém totiž vôbec nie je v obavách investorov, aj keď ich sťažnosti na byrokratický systém, nejasnú legislatívu, vysoké dane a rozbujnenú korupciu sú tiež namieste. Problém je v názore západných finančných inštitúcií a v ich opatrnosti, ktorú si potom berú za svoju aj zahraniční investori. „Našou úlohou je znížiť riziká na minimum,“ potvrdil včera za účasti premiéra M. Kasianova prezident V. Putin. To v podstate dnes po skončení výjazdového zasadania WEF v Moskve tvrdia aj analytici.

„Ruska federácia sa stala predpovedateľným ekonomickým partnerom a pokračuje v znižovaní rizík podnikania. Rusko je nádejnou ekonomikou a obrovským trhom budúcnosti. Našou úlohou je znížiť riziká na minimum.“

Vladimír Putin na zasadaní davoského Svetového ekonomického fóra (WEF) v Moskve

Slávka Blazesková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.