Hospodársky denník
USD48,587 Sk
EUR42,793 Sk
CHF29,199 Sk
CZK1,29 Sk
  Utorok  20.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V mnohých hlavách treba odpratať múr

Je potešením, keď je niekto odmenený za to, čo robí rád. Za päť rokov mojej činnosti na Slovensku som mnohé objavila a väčšina bola z toho pozitívna. Spolu so Slovákmi sme my, Rakúšania, myslím si, ďalej dobre rozvíjali vzťahy na všetkých úrovniach a mnohé nebezpečné útesy oboplávali. O mojich skúsenostiach som napísala knihu, ktorá vyšla prednedávnom v nemčine pod titulom Neznáme Slovensko očami Rakúšanky. V slovenčine sa na knižné pulty dostane v decembri. V knihe je esejisticky ponímaná krajina, ľudia, obyčaje, tradície, jazyk, jedlo a pitie, história i kultúra, ba trocha dokonca i problémy. Aj na Slovákov platí slogan cisára Franza Josefa - V mojej krajine kríza nezaniká. Dovoľujem si vám prečítať krátky úryvok z tejto mojej knihy.

Po slovensky sa Österreich volá Rakúsko, občas aj Rakúsy, po česky Rakousko. A teda inak v každom európskom jazyku. Učené názory sa tu rozchádzajú, hovoria o ríši - hrade blízko hraníc Rabs nad Tisou alebo o rákosí. Rákos je odvodené od Reichu, vraj ešte Ján Hus písal napríklad Raichos. Cez Rabs viedli mnohé obchodné cesty do dnešného Rakúska, ako hovorí iný príklad. Podľa ďalšieho, len z jazykovo historického hľadiska, je menej pravdepodobné vysvetlenie, že predchodcovia Rakúšanov bývali za močiarmi, pred dverami predchodcov Slovákov. Podľa žartovného výkladu raky zablúdili lezúc hore prúdom do čoraz tesnejších horských dolín a rak, ktorý lezie popredku, volá na tých, čo ho nasledujú: „Rak úsko“. Úzko možno chápať aj ako tesný, ohraničený, čo neprekvapuje, treba sa na tým zamyslieť. Slúži rozširovaniu vlastného obzoru, a preto je vždy užitočné vidieť sám seba očami iného. Čo ešte neznamená, že dojmy tohto druhého sú správne.

Ako teda vnímajú Slováci svojho zámožného suseda Rakúsko? Ak vychádzame z rákosia, pokladajú na Slovensku svojich susedov za sympatických. Zväčša počúvajú Rakúšania iba lichotivé poznámky, napríklad, že sú priateľskí a zdatní, obdivuhodne vyspelí a že rozhodne Slovákom narobili menej starostí ako nejeden iný sused. Iba pri niektorých príležitostiach, napríklad v rámci pohraničných úradných úkonov, majú Slováci dojem, že sa ocitli v Kocúrkove. Vpádom do Bratislavy, ktorú niektorí nazývajú Fresburg, odvodené od Fressen - žrať, vyslúžili si Viedenčania láskavú prezývku šnicláci. Správanie sa niektorých týchto po zásluhe bohatých susedov živilo aj podozrenie, že Rakúšania majú sklon k arogancii a vedia všetko lepšie. Dlhé roky trvajúce čakanie na lepšie hraničné priechody a dopravné spojenia a rakúske obavy z atómových elektrární a aj z tých, čo prichádzajú do Rakúska za prácou, kalia nádejnú dôverčivosť Slovákov v ochotu susedov prijať ich ako rovnocenných.

Hustá sieť osobných a inštitucionálnych vzťahov utkaná od politického zvratu cez niekdajšiu železnú oponu dokazuje narastajúcu normálnosť vo vzájomných stykoch. Rakúšania i Slováci majú v nejednom ohľade dlhotrvajúce spoločné dejiny a kultúru. Slováci si to uvedomujú väčšmi než Rakúšania. Z nich mnohí akoby pozabudli na svoj pôvod. Múr v hlavách, ako sa volá syndróm zachovaných schém vnímať východný blok aj po veľkej východozápadnej konfrontácii ako zaostalý a podozrivý, ak už nie nepriateľsky, ten múr sa týči predovšetkým na západnej strane. Bratislava sa z nich sebairóniou a plachou náklonnosťou pokladá ešte stále za akési predmestie Viedne. Len máloktorý Viedenčan si to uvedomuje. A ďalej. Čím väčšmi sa blíži rozširovanie EÚ, tým väčšmi si uvedomuje, že v nejednom ohľade treba občanov na obidvoch stranách presvedčiť o užitočnosti tohto podujatia. V mnohých hlavách treba ešte odpratať múr, aby Európa vzrástla skutočne zdola a aby sa udržala pokope. Zdá sa, že na Slovensku je tento múr ešte relatívne vysoký.

Väčšina Slovákov sa obáva izolácie krajiny, jej zaostávania za susedmi a novou, tentoraz západnou schengenskou oponou. Iba zopár ich sníva o švajčiarskom Slovensku ako o ostrove blažených. Slovensko by sa nerozvíjalo lepšie, keby zostalo v očistci Západu. Problémy a komplexné vzťahy v stredoeurópskom priestore by neboli jednoduchšie. Výhodou by to nebolo ani pre zjednotenú Európu, ktorá stojí na križovatke. Má jedinečnú šancu urobiť obrat a v aktuálnej podobe uskutočniť staré hodnoty slobody, rovnosti a bratstva. To si žiada pohyb aj na západe. Vďaka geografickej blízkosti, hospodárskej a politickej závažnosti a historickým väzbám pripadá dôležitá úloha a zodpovednosť Rakúšanom. Príklon by sa mohol začať tým, že by sme sa usilovali dozvedieť viac o svojich susedoch. K tomu som chcela prispieť. Asi pred dvoma rokmi som sa dostala do médií po tom, čo v Rakúsku niekto zverejnil moju tajnú správu. Dúfam, že tentoraz moja kniha nezostane nepovšimnutá práve preto, že neobsahuje žiadne úradné tajnosti. Servus Slovensko!

Gabriele Matzner

Hospodársky klub

16. 11. 2001

Počasie

Dnes bude polooblačno časom oblačno. Na severe a východe miestami snehové prehánky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov. Na horách vo výške 1500 m -7 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude polooblačno, na východe až oblačno a miestami slabé sneženie. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmly. Nočná teplota 0 až -4, na severozápade okolo -6, denná teplota 1 až 5 stupňov. Vo štvrtok bude veľká na juhu časom zmenšená oblačnosť. V horských oblastiach miestami slabé sneženie. Hmlisto. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota 2 až 6, na severe okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.