Hospodársky denník
USD48,555 Sk
EUR42,852 Sk
CHF29,362 Sk
CZK1,291 Sk
  Streda  21.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













EÚ ŠANCOU, ALE AJ RIZIKOM

Predovšetkým otvorenie lukratívnych západných trhov, kde sa dá prísť k zaujímavým ziskom, si sľubujú tuzemské firmy od vstupu Slovenska do Európskej únie. Podľa odborníkov EÚ podnikateľom ponúka obrovskú a historickú šancu na budúcu prosperitu. Na druhej strane však varujú, že mnoho z nich naše prijatie možno vôbec neprežije. Podľa expertov SOPK náš vstup do EÚ prinesie slovenským firmám mnoho výhod. Popri takmer neobmedzenom prístupe na bohaté odbytiská sa naši exportéri budú môcť „pýšiť“ tým, že ich výrobky neponesú iba označenie Made in Slovakia, ale i nesmierne cennú a prestížnu visačku Made in EÚ. Podstatným spôsobom by sa mal zlepšiť prístup ku kapitálu a zmizne boľavé miesto, ktorým je stále neuspokojujúce právne prostredie na podnikanie. Slovenským firmám sa rozšíri prístup k verejným zákazkám, získajú možnosť čerpať peniaze z najrôznejších programov podporujúcich výskum, remeslá, malé a stredné podnikanie a podobne.

Prínosov bude rozhodne oveľa viac ako záporov. Náš vstup do EÚ podporuje takmer 80 % slovenských firiem. Súdiac podľa toho si zrejme nie vždy uvedomujú aj niektoré úskalia. Ide napríklad o plný dosah celkom otvoreného konkurenčného prostredia, hoci už dnes je slovenský trh zahraničným výrobkom štedro otvorený. Isté obmedzenia však stále sú, napríklad samotná existencia hraníc s odbavovacími procedúrami, ktoré odrádzajú predovšetkým malých dovozcov. Nemožno zabúdať ani na výdavky vyplývajúce z prevzatia úniových štandardov či postupné vyrovnávanie cien so Západom. To pripraví slovenské firmy o cenovú príťažlivosť. Odborníci upozorňujú aj na skutočnosť, že firmy si veľmi často veľa sľubujú od možnosti čerpania z podporných európskych fondov. Na využitie unijných ponúk a šancí však treba poznať podnikateľské prostredie v EÚ, dokázať sa v ňom orientovať, vypracovať kvalitné financovateľné projekty. Ktoré slovenské firmy po vstupe do EÚ budú mať problémy? Predovšetkým tie, ktoré sa spoliehajú na monopolné postavenie na trhu, ktoré rátajú s nízkymi výrobnými nákladmi, kalkulujú so slabou vymáhateľnosťou práva, nehľadajú cesty ako posilniť svojej pozície napríklad preniknutím do dodávateľských systémov silných spoločností.

Prezident AZZZ Michal Ľach tvrdí, že iba naozaj dobrí budú mať skvelú príležitosť. Priemerní odpadnú. Pokiaľ ide o vyčíslenie nákladov firiem súvisiacich so vstupom do EÚ, je pochopiteľné, že nepôjde o malé sumy. Podľa posledných štúdií napríklad plnenie úniových parametrov dodržiavania bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci môže súkromný sektor stáť až 50 mld. Sk. Sumy na ochranu životného prostredia budú ešte vyššie. Dá sa teda odhadnúť, koľko firiem nemusí vstup do EÚ prežiť? Podľa jedného prieskumu uskutočneného v podnikateľskom sektore 15 až 20 % firiem priznalo, že by mohlo z trhu „zmiznúť“. Obavy majú predovšetkým zo silnej konkurencie, že sa nedostanú do distribučných reťazcov ovládaných zahraničnými spoločnosťami a že nepreniknú na obsadené a navyše veľmi náročné cudzie trhy. Ide väčšinou o firmy, ktoré málo exportujú.

Má teda vôbec cenu sa o vstup do EÚ uchádzať? Rozhodne. Konkurenčné prostredie by k nám aj tak preniklo. Najrôznejšie ekologické a pracovné normy by nám svet vnútil a museli by sme ich prevziať aj bez EÚ, tak ako to urobilo nečlenské Švajčiarsko. Slovenskí výrobcovia potrebujú vyvážať, nemôžu mať na úniovom trhu problémy so svojimi výrobkami. Náklady, ktoré teraz vyčísľujeme v miliardách, by možno boli rozložené do dlhšieho časového úseku, ale vynaložiť by sme ich aj tak museli. Ide teda o jedinečnú príležitosť začať podnikať na špičkovej úrovni, zaradiť sa do vyspelého sveta a zbaviť sa nálepky nekvalitného partnera.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe pri veľkej oblačnosti miestami slabé sneženie. V nížinách ojedinele hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov. Na horách vo výške 1500 m -4 stupne. Severozápadný vietor 2 až 5 m/s, na východe iba slabý vietor.Vo štvrtok bude od severu postupne veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od asi 900 m sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách stredného Slovenska okolo -5 stupňov. Denná teplota 2 až 6 stupňov. V piatok bude veľká, cez deň postupne zmenšená oblačnosť. V noci sneženie, v nížinách spočiatku dážď so snehom alebo dážď, cez deň snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -4 stupne. Denná teplota 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.11 a zapadne o 16.05 hod.

Amsterdamoblačno9
Atényzamračené11
Belehradpolooblačno3
Berlínprehánky5
Bratislavaoblačno4
Brusel oblačno11
Budapešťoblačno5
Bukurešť polooblačno3
Frankfurtoblačno3
Helsinkidážď so snehom2
Istanbuljasno6
Kodaňdážď8
Kyjevpolooblačno-4
Lisabonjasno15
Londýnzamračené9
Madridjasno9
Moskvasneženie-8
Oslodážď2
Parížpolooblačno3
Prahaoblačno3
Rímjasno13
Sofiajasno5
Štokholmdážď6
Varšavaprehánky0
Viedeňoblačno5
Záhrebpolooblačno4
Ženevajasno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.