Hospodársky denník
USD48,555 Sk
EUR42,852 Sk
CHF29,362 Sk
CZK1,291 Sk
  Streda  21.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Umiernene extrémny Ibrahim Rugova

„Umiernený kosovsko-albánsky líder Ibrahim Rugova po víťazstve vo voľbách vyzval svet, aby oficiálne uznal nezávislosť Kosova.“ Takto formulovaná správa obletela planétu aj napriek tomu, že si tak trochu protirečí. Žiadať jednostrannú revíziu hraníc v dnešnej Európe nie je totiž prejavom umiernenosti. Naopak, ide o volanie po nebezpečnom precedense, ktorý by mohol vážne ohroziť existujúci medzinárodný poriadok a vyvolať ďalšie konflikty. Rugovovi slúži ku cti, že na rozdiel od niektorých ďalších albánskych politických zoskupení odmieta násilie ako prostriedok politického boja, avšak to nič nemení na radikálnosti jeho politických cieľov.

Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a ďalšie medzinárodné dokumenty zakotvujú Kosovo do Juhoslovanskej zväzovej republiky. V dnešnej realite síce už nič nenasvedčuje tomu, že by juhosrbská provincia mala niečo spoločné so Srbskom a s Juhosláviou, no ako argument na vyhlásenie nezávislosti to nestačí. Ak sa totiž riadime podľa príslovia, že „lúka patrí tomu, koho ovce sa na nej pasú“, mohli by sme v rôznych častiach sveta naraziť na závažné problémy. Kto by potom napríklad presvedčil cyperských Turkov, že rozhovory o zjednotení stredomorského ostrova nie sú zbytočné a že ich snahy o medzinárodné uznanie nie sú legitímne? No a napríklad ľavicová gerila v Kolumbii, ktorá ovláda územie rozlohy Švajčiarska, by mohla seriózne uvažovať o vyhlásení vlastného štátu. Navyše na Balkáne už jeden albánsky štát existuje. Kosovo by bolo druhým. Albánci v Macedónsku či v Čiernej Hore by však naďalej boli iba menšinami... Na separatistické myšlienky by na základe tohto modelového precedensu mohli prísť aj Srbi či Chorváti v Bosne...

Belehrad má teda v Kosove legitímne požiadavky. A pokiaľ ich kosovskí Albánci tvrdohlavo ignorujú, nemožno hovoriť o žiadnej umiernenosti. Nehovoriac už o tom, že ľudské, a teda aj umiernené by bolo čím skôr priviesť k šťastnému koncu utečenecké drámy. Netreba totiž zabúdať, že asi dvestotisíc ľudí, prevažne Srbov, sa pre obavy o vlastný život stále nemôže vrátiť do Kosova.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe pri veľkej oblačnosti miestami slabé sneženie. V nížinách ojedinele hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov. Na horách vo výške 1500 m -4 stupne. Severozápadný vietor 2 až 5 m/s, na východe iba slabý vietor.Vo štvrtok bude od severu postupne veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, od asi 900 m sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách stredného Slovenska okolo -5 stupňov. Denná teplota 2 až 6 stupňov. V piatok bude veľká, cez deň postupne zmenšená oblačnosť. V noci sneženie, v nížinách spočiatku dážď so snehom alebo dážď, cez deň snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -4 stupne. Denná teplota 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.11 a zapadne o 16.05 hod.

Amsterdamoblačno9
Atényzamračené11
Belehradpolooblačno3
Berlínprehánky5
Bratislavaoblačno4
Brusel oblačno11
Budapešťoblačno5
Bukurešť polooblačno3
Frankfurtoblačno3
Helsinkidážď so snehom2
Istanbuljasno6
Kodaňdážď8
Kyjevpolooblačno-4
Lisabonjasno15
Londýnzamračené9
Madridjasno9
Moskvasneženie-8
Oslodážď2
Parížpolooblačno3
Prahaoblačno3
Rímjasno13
Sofiajasno5
Štokholmdážď6
Varšavaprehánky0
Viedeňoblačno5
Záhrebpolooblačno4
Ženevajasno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.