Hospodársky denník
USD49,269 Sk
EUR43,261 Sk
CHF29,608 Sk
CZK1,301 Sk
  Piatok  23.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Politika verzus ekonomika

Komentuje Eleonóra Bujačková

Čo vlastne od vstupu do Európskej únie očakávame a čo od nás očakáva EÚ? Presnejšie povedané, čo od nás očakávajú občania únie a čo očakávajú naši občania? Úradníci z Bruselu očakávajú množstvo prijatých zákonov. Prispôsobovanie slovenskej legislatívy Európe nie je samoúčelné. Väčšina právnych zmien, ktoré sa od nás požadujú, by mali byť samozrejmou súčasťou legislatívy demokratickej spoločnosti. Pre európskych politikov je rozšírene EÚ o postkomunistické krajiny predovšetkým politickým aktom a súčasne veľkou neznámou. Nechcú mať v susedstve krajiny, ktoré by sa začali celkovou úrovňou príliš od nich vzďaľovať. Všetci politici, ktorí nadŕžajú spoločnej Európe, sa snažia uspokojovať svojich občanov vyhláseniami o nevyhnutnosti tohto kroku, o prínose pre európsku kultúru, demokraciu, pre ochranu ľudských práv. Ale zároveň dobre vedia, že bez poriadnej prípravy by Európska únia vstupom nových členov, skôr či neskôr, doslova skolabovala.

Ak je pre Európu rozšírenie na východ politickou záležitosťou, pre štáty východnej Európy je záležitosťou predovšetkým ekonomickou. Sme právom vnímaní ako chudobnejší susedia. Stačí spísať jednoduché porovnanie, aby sme zistili, že celková priemerná spotreba v EÚ je asi 2,4-krát väčšia ako u nás, náklady na bývanie dosahujú trojnásobok a zdravotná starostlivosť dokonca šesťnásobok nákladov. Dokonca aj v porovnaní s chudobnejšími členmi únie sme na tom horšie. Skutočnosťou je, že sociálny systém EÚ v mnohom pripomína víziu sociálneho štátu. Problém spočíva v tom, či naša ekonomika je natoľko výkonná, aby si podobné sociálne vymoženosti mohla dovoliť. EÚ nie je liekom na naše problémy, tie za nás nikto nevyrieši, musíme to urobiť my sami. Načo nám budú nové zákony, pokiaľ ich nebudeme rešpektovať a riadiť sa nimi? Zatiaľ sa však u nás nikto nesnaží seriózne odpovedať na otázku: čo sa stane, keď do EÚ nevstúpime? Svet sa nezborí, zostaneme ďalej v strednej Európe. Emócie preto nie sú namieste. Pravdepodobne po nejakom čase privedú Slovensko do „eurolandu“ naši vnuci. Je to iba otázka času. V každom prípade by sme však mali usilovať o to, aby občania vedeli o čom vlastne náš prípadný vstup (či nevstup) do únie je. Zatiaľ to často vyzerá tak, že to nevedia ani niektorí politici.

Počasie

Dnes bude premenlivá, na juhu zmenšená oblačnosť. Početné snehové prehánky, na severe miestami aj trvalejšie sneženie. Najvyššia denná teplota 2 až 7, na severe miestami okolo nuly. Západný až severozápadný vietor 4 až 8 m/s, na horách a v nárazoch aj na juhozápade okolo 15 m/s, na východe slabý premenlivý vietor. Na horách vo výške 1500 m -7 stupňov.V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -4, v dolinách okolo -6, denná teplota -1 až 3 stupne. V nedeľu bude premenlivá veľká oblačnosť so snehovými prehánkami. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -8, denná teplota -1 až 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.14 a zapadne o 16.03 hod.

Amsterdamdážď6
Atényzamračené13
Belehraddážď4
Berlíndážď2
Bratislavazamračené3
Brusel polooblačno3
Budapešťjasno4
Bukurešť sneženie5
Frankfurtdážď5
Helsinkidážď1
Istanbuldážď14
Kodaň polooblačno5
Kyjevzamračené2
Lisabonjasno15
Londýndážď5
Madridjasno11
Moskvasneženie-4
Oslojasno-2
Parížoblačno4
Prahapolooblačno2
Rímpolooblačno12
Sofiadážď7
Štokholmdážď0
Varšavadážď0
Viedeňzamračené3
Záhrebdážď4
Ženevapolooblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.