Hospodársky denník
USD49,269 Sk
EUR43,261 Sk
CHF29,608 Sk
CZK1,301 Sk
  Piatok  23.Novembra 2001

Vedomie spoločných koreňov

Vhodný priestor na hospodárske a politické zbližovanie

Včera sa začalo dvojdňové vrcholné stretnutie predsedov vlád zo 17 členských krajín Stredoeurópskej iniciatívy (SEI). Summit sa koná v severotalianskom Terste. SR na stretnutí zastupuje predseda vlády Mikuláš Dzurinda v sprievode ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Na schôdzke, ktorá sa koná pod predsedníctvom Talianska, sa premiéri zaoberajú medzinárodnou situáciou v Afganistane, udalosťami na Balkáne, mierovým procesom v Macedónsku a potrebou zintenzívnenia regionálnej spolupráce medzi členskými krajinami. Prítomní premiéri pod vedením talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho zvolia nového riaditeľa výkonného sekretariátu SEI v Terste, ktorý zotrvá v úrade tri roky a vystrieda v tejto funkcii rakúskeho veľvyslanca Paula Hartiga. Sedemnásti predstavitelia štátov SEI musia schváliť akčný plán na roky 2002 - 2003, zahŕňajúci sériu cieľov a projektov, ktoré sa budú uskutočňovať v rámci posilňovania súdržnosti a solidarity tohto

Od stredy do soboty sa paralelne so schôdzkou predsedov vlád koná aj hospodárske fórum za účasti vyše 1200 delegátov zo všetkých členských krajín. Absolútnou novinkou stretnutia SEI je mládežnícke fórum, na ktorom sa zúčastňujú zástupcovia združených štátov, na ktorom sa hovorí o iniciatívach zameraných na podporu výmenných pobytov študentov a mládeže, rozvíjanie jazykových znalostí a ďalších kultúrnych projektoch. Cieľom mládežníckeho fóra je posilniť celoeurópsku identitu.

Nová talianska vláda i taliansky minister zahraničných vecí Renato Ruggiero sa domnievajú, že SEI môže zohrať významnú úlohu v európskom kontexte a vytvoriť podmienky na posilnenie bezpečnosti a zintenzívnenie spolupráce na Balkáne a vo východnej Európe. Členské krajiny SEI sú s EÚ prepojené rozličnými spôsobmi. Taliansko a Rakúsko sú členmi EÚ, sedem krajín SEI kandiduje na členstvo v únii, päť štátov v zoskupení SEI je začlenených do Balkánskeho paktu stability a tri členské krajiny SEI (Bielorusko, Ukrajina a Moldavsko) nie sú začlenené do rozširovacieho procesu EÚ. Základnou myšlienkou, na ktorej stavajú krajiny SEI, je vedomie spoločných európskych koreňov. Organizácia ponúka a otvára možnosti spolupráce, aby vytvorila pre balkánske štáty pôdu na ich postupné približovanie sa únií tak z hospodárskeho, ako aj z politického hľadiska. Budúci rok prevezme rotujúce predsedníctvo Macedónsko.

Premiéri Bulharska a Rumunska v rámci summitu apelovali včera na Silvia Berlusconiho, aby podporil proces prijatia ich krajín do EÚ už v roku 2004. Simeon Saxoburggotski a Adrian Nastase sa na Berlusconiho s touto prosbou obrátili počas bilaterálnych rokovaní, ktorým summit vždy vytvára priestor. Podľa Európskej komisie by sa v roku 2004 mohlo stať členskými krajinami EÚ desať z 12 štátov, ktoré s predstaviteľmi Bruselu začali rokovania. Na základe predbežných vyhlásení zástupcov EÚ by z prvého kola prijatia vypadli Rumunsko a Bulharsko, zaostávajúce najmä v oblasti hospodárstva.

(TASR/Hd)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.