Hospodársky denník
USD49,1 Sk
EUR43,176 Sk
CHF29,542 Sk
CZK1,301 Sk
  Pondelok  26.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Európske sny premiéra Blaira

„Sme súčasťou Európy,“ uviedol britský premiér Tony Blair v piatkovom prejave v birminghamskom Európskom výskumnom inštitúte. Zo zemepisného hľadiska nejde o žiadnu novinku. V politickom kontexte je to míľový posun.

Počas posledných desaťročí Londýn na medzinárodnej scéne vystupoval ako veľmoc na dôchodku, ktorá nemá ambície tvarovať ani len vývoj vo vlastnom regióne, nie to vo svete. Starecký pokoj a istotu mu mali zabezpečiť osobitné vzťahy so Spojenými štátmi a početné práva na veto či výnimky vybojované v rokovaniach s Európskou úniou. „Veľká Británia nie je geostrategickým hráčom,“ píše americký politológ Zbigniew Brzezinski vo svojej knihe Veľká šachovnica a vysvetľuje: „(Veľká Británia) nevystupuje so žiadnou ctižiadostivou víziou európskej budúcnosti a pomerný úpadok krajiny tiež obmedzil jej schopnosť pokračovať v tradičnej úlohe - zachovávať v Európe rovnováhu. Rozporuplný prístup Británie k európskemu zjednoteniu a slabnúce osobitné vzťahy so Spojenými štátmi spôsobili, že Spojené kráľovstvo do istej miery stratilo svoju váhu pri tvorbe základných rozhodnutí určujúcich budúcnosť Európy.“

Takéto hodnotenie by ešte dlho platiť nemuselo. „Sme súčasťou Európy. Ovplyvňuje nás priamo a hlboko. Preto by sme sa mali chopiť líderstva s cieľom zmeniť Európu v smere, akým chceme,“ uviedol britský premiér v Birminghame. A na to sa podľa Blaira musí Londýn angažovať v EÚ plnohodnotne a nie polovičato. Ponúkol dokonca aj dosť jasnú predstavu o budúcej Európe - ako únie úzko spolupracujúcich štátov, pričom odmietol superštát, ktorý potláča národnú identitu. Stále sa teda nedá hovoriť o obrovských ambíciách, ale aká-taká vízia je na svete. Obozretnejšie sa tiež vyjadril o eventuálnom zavedení eura, keď opakovane potvrdil, že o tejto otázke najprv budú musieť rozhodnúť občania v referende. No zároveň zdôraznil: „Ak ekonomické testy budú pozitívne, politické či ústavné zmeny by nemali zabrániť nášmu vstupu.“ Zaujímavá je aj Blairova kritika svojich politických predchodcov, ktorých obvinil, že ignorovaním európskych integračných tokov poškodili záujmy krajiny.

Pritom to nie je po prvý raz, čo sa Blair snaží výraznejšie zapojiť Londýn do dianí na medzinárodnom poli. Naopak, v poslednom čase priam prekypuje aktivitou. Britský premiér totiž zohráva významnú úlohu pri formovaní spoločnej európskej bezpečnostnej politiky a hádam nijakej pozornosti neunikla jeho horlivá angažovanosť v americkej vojenskej kampani v Afganistane. Že by sa v ňom prebudil duch zašlých storočí?

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, miestami občasné sneženie. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m -4 stupne. V utorok bude oblačno až zamračené, miestami občasné sneženie, v nížinách západného Slovenska neskôr dážď alebo dážď so snehom. Najnižšia nočná teplota 0 až -5 stupňov, najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. V stredu bude naďalej oblačno až zamračené, na viacerých miestach občasné sneženie, v nížinách západného a stredného Slovenska dážď a mrholenie. Najnižšia nočná teplota 1 až -4 stupne, najvyššia denná teplota -1 až 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7,18 a zapadne o 16,01 hod.

Amsterdampolooblačno9
Atényjasno17
Belehradoblačno2
Berlíndážď 1
Bratislavaoblačno3
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno4
Bukurešťoblačno1
Frankfurtdážď5
Helsinkyobčasné sneženie0
Istanbuloblačno7
Kodaňobčasný dážď5
Kyjevoblačno1
Lisabonjasno15
Londýnpolooblačno6
Madridoblačno14
Milánopolooblačno18
Moskvadážď0
Osloobčasné sneženie0
Parížprehánky7
Prahadážď so snehom2
Rímpolooblačno12
Sofiaoblačno-1
Štokholmobčasné sneženie2
Varšavasneženie-2
Viedeňdážď so snehom3
Záhreboblačno5
Ženevazamračené5

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 22. 11. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,86, Košice 98,70, Poprad 93,06, za 23. 11. 2001: Bratislava 99,34, Sliač 96,87, Košice 97,70 Poprad 92,22, za 24. 11. 2001: Bratislava 99,92, Sliač 97,36, Košice 98,13, Poprad 92,64.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.