Hospodársky denník
USD49,1 Sk
EUR43,176 Sk
CHF29,542 Sk
CZK1,301 Sk
  Pondelok  26.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ťažký zrod budúcnosti

G. W. Bush: Ofenzíva vstupuje do najnebezpečnejšej fázy

Obrysy budúceho Afganistanu sa dnes ešte nezačnú črtať. Medzinárodná konferencia OSN o budúcnosti krajiny, ktorá sa mala práve dnes uskutočniť v Petersbergu pri bývalom nemeckom správnom a vládnom centre Bonne, sa posunie minimálne o jeden deň. Dôvodom v poradí už druhého odkladu sú podľa zdrojov OSN organizačné problémy. Predstavitelia OSN poverení otázkou Afganistanu zároveň o tejto novej skutočnosti informovali nemeckých usporiadateľov. Komplikácie nastali v tom, že nebolo možné dopraviť všetkých predstaviteľov rozličných afganských frakcií v pôvodnom termíne do Bonnu. Bezpečnostné otázky ako možný dôvod odsunu konferencie zdroje neuvádzali. Pritom netreba zabudnúť, že islam je v Nemecku druhým najväčším náboženstvom, krajina je zaplavená viacerými imigrantskými vlnami z moslimského sveta, čiže pokus o útoky fundamentalistov sa vylúčiť nedá.

Zástupcovia afganských skupín na tomto podujatí okrem iného zvolia radu, ktorá bude dohliadať nad presunom moci v krajine na širokú koaličnú vládu. Minister vnútra Severnej aliancie Junis Kanúni vo štvrtok uviedol, že zvolenie rady a dohoda o štruktúre budúcej afganskej vlády sú hlavnými cieľmi rozhovorov v Petersbergu pod záštitou OSN. Podľa Kanúniho, vedúceho 15-člennej delegácie Severnej aliancie, sú rozhovory v Nemecku predbežným stretnutím. Minimálnou požiadavkou aliancie na ňom bude dosiahnutie dohody o rámci budúcej dočasnej vlády. Afganský prezident Burhanuddín Rabbání pritom pripustil, že zo svojej funkcie odstúpi, ak medzinárodná konferencia vymenuje nového najvyššieho predstaviteľa dočasnej vlády tejto vojnou zmietanej ázijskej krajiny. Rabbání tiež povedal, že niektorí bývalí predstavitelia radikálneho hnutia Taliban by sa mohli dostať do budúcej vlády na širokom základe v Afganistane. Taliban ako organizácia však v nej nedostane nijakú pozíciu.

Počet účastníkov konferencie OSN o budúcnosti Afganistanu zostáva naďalej neznámy. Kalkuluje sa, že pôjde o 50 až 70 delegátov, ktorí budú strážení neznámym počtom príslušníkov polície a špeciálnych jednotiek. Severná aliancia pôvodne trvala na tom, aby sa konzultácie uskutočnili v Kábule, ktorý je pod jej kontrolou. OSN a budúci partneri aliancie presadzovali rokovania na neutrálnej pôde. Pôvodne sa mala uskutočniť v nemeckej metropole Berlíne. Bonn však bol z hľadiska bezpečnosti a pokoja výhodnejším miestom.

Nielen konferencia sa posúva. Odkladá sa aj definitívna kapitulácia Talibanu v meste Kunduz, ku ktorej podľa pôvodných správ malo dôjsť už včera. Okolo dvetisíc bojovníkov Talibanu z 15-tisíc v oblasti sa pritom už vzdalo Severnej aliancii. Jej velitelia sa však obávajú skôr odporu fanatických cudzincov bojujúcich po boku fundamentalistického hnutia. „Všetko vyzerá tak, že k pádu Kunduzu - poslednej bašty Talibanu, nedôjde prinajmenšom do pondelka,“ uviedol veliteľ Ustad Attah, jeden z kľúčových spojencov generála Dostuma v meste Mazáre Šaríf. „Už teraz je príliš neskoro na takýto postup,“ argumentoval. Jednotky protitalibanského poľného veliteľa generála Abdula Rašída Dostuma podľa predchádzajúcich správ včera ovládali už 70 percent Kunduzu. Jeho dobytie však prenechajú spojencom Severnej aliancie. Ako vysvetlil Attah, podľa uzavretej dohody vstúpia do mesta z východu jednotky aliancie pod vedením tadžického veliteľa Muhammada Daúda. Na druhej strane Dostumovi muži zastavia svoj postup vedený zo západu. Agentúry predtým informovali, že zmätok okolo dobytia tejto poslednej severoafganskej bašty Talibanu sa pripisuje rivalstvu medzi uzbeckými a tadžickými frakciami Severnej aliancie, z ktorých každá chce mať kontrolu nad mestom.

Porážky Talibanu v Afganistane však vôbec neznamenajú koniec protiteroristického ťaženia USA. Prezident George W. Bush v sobotu upozornil Američanov, ktorí si užívali víkend po Dni vďakyvzdania, že sa musia pripraviť na „ťažké časy“, pretože ofenzíva proti Afganistanu vstupuje do najnebezpečnejšej fázy. Aj napriek tomu, že afganské hnutie Taliban a teroristická sieť al-Káida prehrávajú, prezident Američanom pripomenul, že „boj, ktorý Spojené štáty začali, sa neskončí ani rýchlo, ani ľahko“. „Naši nepriatelia sa ukrývajú v mnohých krajinách a plánujú sprisahania.“ Členovia teroristickej siete al-Káida a bin Ládin sa ukrývajú teraz hlboko v afganských horách, Bush preto varoval svojich spoluobčanov, že „najťažší krok ich ešte len čaká“. Upozornil tiež krajiny, ktoré financujú terorizmus, že Washington môže nariadiť bombardovanie skupín, ktoré možno plánujú nové útoky proti USA.

Do prezidentovho prejavu pritom zapadá neoverená správa pakistanského denníka The News, podľa ktorej najmenej 35 amerických vojakov prišlo na juhu Afganistanu o život pri útoku členov milícií afganského fundamentalistického hnutia Taliban. Americké veľvyslanectvo v Afganistane a pakistanské vojenské zdroje sa k informáciám pakistanského denníka odmietli oficiálne vyjadriť.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, miestami občasné sneženie. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m -4 stupne. V utorok bude oblačno až zamračené, miestami občasné sneženie, v nížinách západného Slovenska neskôr dážď alebo dážď so snehom. Najnižšia nočná teplota 0 až -5 stupňov, najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. V stredu bude naďalej oblačno až zamračené, na viacerých miestach občasné sneženie, v nížinách západného a stredného Slovenska dážď a mrholenie. Najnižšia nočná teplota 1 až -4 stupne, najvyššia denná teplota -1 až 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7,18 a zapadne o 16,01 hod.

Amsterdampolooblačno9
Atényjasno17
Belehradoblačno2
Berlíndážď 1
Bratislavaoblačno3
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno4
Bukurešťoblačno1
Frankfurtdážď5
Helsinkyobčasné sneženie0
Istanbuloblačno7
Kodaňobčasný dážď5
Kyjevoblačno1
Lisabonjasno15
Londýnpolooblačno6
Madridoblačno14
Milánopolooblačno18
Moskvadážď0
Osloobčasné sneženie0
Parížprehánky7
Prahadážď so snehom2
Rímpolooblačno12
Sofiaoblačno-1
Štokholmobčasné sneženie2
Varšavasneženie-2
Viedeňdážď so snehom3
Záhreboblačno5
Ženevazamračené5

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 22. 11. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,86, Košice 98,70, Poprad 93,06, za 23. 11. 2001: Bratislava 99,34, Sliač 96,87, Košice 97,70 Poprad 92,22, za 24. 11. 2001: Bratislava 99,92, Sliač 97,36, Košice 98,13, Poprad 92,64.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.