Hospodársky denník
USD48,968 Sk
EUR43,165 Sk
CHF29,44 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  27.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vedia ako, ale netušia prečo

Jednou z najväčších záhad súčasnosti zostáva dôvod, prečo snívame. No na otázku ako snívame, však vedecký výskum dokáže podať podrobné odpovede. K tomuto poznaniu prispelo najmä pozorovanie mozgu snívajúcich ľudí - informácie o činnosti tohto orgánu sa zobrazovali na monitore. Za najvýznamnejšie považujú vedci zistenie, že vedomie snívajúceho človeka a vedomie bdejúceho sú štrukturálne rovnaké.

Podľa článku Michaela Schredla, zaoberajúceho sa výskumom snov v najnovšom vydaní časopisu Psychologie Heute, je sen skúsenosťou. Toto tvrdenie potvrdzuje aj fakt, že pravidelné nočné zážitky zo snov - nech sú akokoľvek fantastické, zmätené či nelogické - považujeme za rovnako reálne, ako keď bdieme a vnímame okolitý svet. Identita „snívajúceho Ja“ a „bdelého Ja“ navyše znamená, že človek sa môže učiť zo snov rovnako, ako zo skúseností v bdelom stave. Sny ponúkajú príležitosť získať najrozličnejšie skúsenosti - tie následne rozširujú vedomie v bdelom stave. V snoch skúšajú ľudia veci, ktoré potom rozšíria ich život v bdelom stave či prebudia osobnosť. V minulosti podobné skúsenosti opísali najmä spisovatelia: Novalis tvrdil, že zo snov sa môžeme učiť, kým Friedrich Hebbel zastával názor, že sny nám ukazujú, čo máme robiť.

Je to preto, že väčšina snov súvisí so súčasnosťou a s každodenným životom. Okrem toho však sny dokážu prepojiť dávnu minulosť s prítomnosťou. „Vo sne môžeme byť dieťaťom, ale aj niekým mimo všetkých metamorfóz starnutia, nezničiteľným a mimo času, ako jadro osobnosti, ktoré si v sebe uchovávame nezmenené,“ vysvetlil Schredl. Okrem psychologického výskumu snov Schredl upozornil aj na ďalšie dva významné vedecké smery: hlbinnú a biologickú psychológiu. Obe však majú svoje „ťažkosti“, dodal.

Napríklad v psychoanalýze zavedenej Sigmundom Freudom nie je jasné, či štúdie jednotlivých prípadov predstavujú všeobecne aplikovateľné závery nezávisle od klinickej terapeutickej praxe. Výskumníci „biológie snov“ zasa museli pripustiť, že funkcie snov nie je možné pochopiť tak ľahko, ako si to niektorí predstavovali. Táto biologická disciplína sa začala s niekoľkými dekádami úspechov po objave tzv. rýchleho pohybu očí (REM - rapid eye movement) v roku 1953. Tento pohyb prezrádza, že spiaci práve sníva. Pôvodne sa preto tvrdilo, že fázy sna sprevádzané REM riadi mozgový kmeň. Táto časť mozgu reguluje dýchanie a telesnú teplotu, ale s psyché a vedomím má len málo spoločného. To viedlo amerického vedca Allana Hobsona k záveru, že sny sú náhodnými produktmi rôznych činností nervov. Okrem faktu, že ľudia snívajú aj mimo fáz REM je známe aj to, že spánok s REM nie je fyziologickým základom pre snívanie, tvrdí britský neurológ Marc Solms. REM môže byť mechanizmom, ktorý spúšťa udalosti sna, ale môžeme snívať aj bez toho. Výsledky Solmsovho výskumu poukazujú na to, že sny vznikajú nie v primitívnych, ale vo vyšších častiach mozgu - tam, kde sa spracúvajú motívy nášho konania, emócie, sídli pamäť a senzorické skúsenosti.

Vďaka psychologickému pochopeniu snívania sa tiež zistilo, že rozdiely medzi snami mužov a žien nie sú biologického pôvodu. Sny musia byť chápané ako vyjadrenia každodennej skúsenosti. Neexistujú v nich rodové rozdiely, len rozdiely v bdelej skúsenosti, ktorú opäť reflektujeme v sne.

(TASR)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä v západnej polovici územia. Na juhozápade na niektorých miestach prejde sneženie do dažďa. Najvyššia denná teplota -2 až 2 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Východný až juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s.Upozornenie: V noci a v utorok cez deň sa môže na juhozápade miestami vytvárať pri mrznúcom daždi poľadovica.V stredu bude veľká oblačnosť s početným snežením, na juhozápade aj dážď, prechodne mrznúci. Cez deň prechodne zmenšená oblačnosť. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota -1 až 3 stupne. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a miestami snehové prehánky, na juhozápade aj dažďové. Cez deň prechodne zmenšená oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, denná teplota -1 až 3, na juhozápade okolo 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.19 a zapadne o 16.00 hod.

Amsterdamdážď5
Atényjasno14
Belehradzamračené5
Berlíndážď0
Bratislavasneženie0
Brusel prehánky5
Budapešťsneženie0
Bukurešť oblačno1
Frankfurtdážď3
Helsinkizamračené2
Istanbulpolooblačno11
Kodaň polooblačno2
Kyjevdážď0
Lisabonpolooblačno15
Londýndážď7
Madriddážď10
Moskvadážď0
Oslosneženie-3
Parížoblačno5
Prahadážď1
Rímdážď13
Sofiapolooblačno3
Štokholmdážď3
Varšavaoblačno0
Viedeňdážď1
Záhrebdážď4
Ženevazamračené4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.