Hospodársky denník
USD49,078 Sk
EUR43,24 Sk
CHF29,496 Sk
CZK1,304 Sk
  Streda  28.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Keď kolegovia nič nevidia a nepočujú

Pri mobbingu netreba strčiť hlavu do piesku a tváriť sa, že všetko je v poriadku

Minulý týždeň sme sa v rámci témy Mobbing venovali niekoľkým najdôležitejším odporúčaniam, podľa ktorých by mali postupovať vedúci pracovníci, ak sa medzi ich podriadenými vyskytnú prejavy tohto nezdravého javu - šikanovania a ignorancie väčšiny voči menšine, resp. jednotlivcovi.

Je pravda, že v takejto situácii sa všetci zúčastnení väčšinou cítia bezradne a vďaka neistote a strachu zostanú pasívni. Nečinnosťou sa však problém neodstráni, skôr naopak - celá situácia sa môže ešte zhoršiť. Ak teda zistíte, že sa na vašom pracovisku medzi kolegami vyskytli prejavy mobbingu, aj vy nesiete určitý podiel viny. Najhoršie je „strčiť hlavu do piesku“ a tváriť sa, že sa nič nedeje...

Hľadanie pozície

Zo všetkého najskôr sa musíte vy sami snažiť pochopiť vzniknutú situáciu. Čím jasnejšie budú pre vás vaše pocity a nálady, tým ľahšie dokážete aktívne prispieť k riešeniu vzniknutého konfliktu. Možno vo svojom vnútri dokonca objavíte strach z toho, že sa aj vy stanete obeťou, možno pocítite agresívne tendencie, ktoré vás budú nútiť pridať sa k utláčateľom... Či to bude tak alebo onak - mali by ste v tom mať jasno, aby ste mohli podniknúť prvé aktívne kroky.

Podniknite niečo

Tváriť sa, že nič nevidíte alebo sa jednoducho pridať na stranu toho silnejšieho, to nie sú práve najvhodnejšie reakcie na prítomnosť mobbingu v blízkom okolí. Prijmite tento problém ako neodškriepiteľnú realitu, ako niečo, čo vzniklo medzi vašimi kolegami, a porozmýšľajte, či ste k jeho vzniku nejakým spôsobom neprispeli aj vy sami - buď aktívne, alebo pasívne.

Možno ste si už dávnejšie všimli, že niektorý z kolegov je nervózny a nezdvorilý, avšak doteraz ste to akosi ignorovali... Možno ste si vôbec neuvedomili, že vám prekáža, že kolegyňa si výborne rozumie s novým spolupracovníkom, čo sa prejavilo aj na vašom správaní. Neberte takéto varovania naľahko a začnite konať. Na začiatok napríklad postačí aj to, keď si na túto tému prečítate zopár odborných článkov alebo sa o nej porozprávate s priateľmi.

Podporte obeť

K riešeniu vzniknutého problému celkom určite výrazne prispejete, ak kolegovi postihnutému mobbingom prejavíte svoje sympatie a ak verejne dáte najavo, že správanie ostatných nepovažujete za správne. Ak zistíte, že sa obeť mobbingu niekomu potrebuje zdôveriť, buďte pripravený vypočuť ju. Choďte spolu na obed, prípadne pozvite aj ostatných spolupracovníkov.

Nebojte sa nahlas vysloviť to, čo si o celej veci skutočne myslíte. Stojte si za svojimi názormi a nepridávajte sa k väčšine. Mobbing totiž nezanecháva negatívne dôsledky len na obeti, trpí ním celá organizácia, ba i spoločnosť. Ich najčastejšími prejavmi sú: väčšia fluktuácia a častejšie absencie, znížená výkonnosť a pripravenosť podávať výkony, zvýšený výskyt konfliktov a zníženie motivácie u všetkých pracovníkov.

Prejavte odvahu

Dajte utláčateľom priateľsky, ale jednoznačne najavo, že ich správanie nie je v súlade s dobrými mravmi. To si, samozrejme, vyžaduje kúsok odvahy. Avšak ľudia, ktorí mobbujú, sú väčšinou aktívni iba dovtedy, kým sa im niekto z okolia neodváži niečo povedať. Cieľom takéhoto zásahu by malo byť, aby sa všetci na oddelení naučili vzájomne vychádzať - nemusia byť práve najlepšími a nerozlučnými priateľmi, ale mali by sa rešpektovať.

Ak je kvôli zlému správaniu niektorých kolegov atmosféra na pracovisku doslova napätá, mali by ostatní podniknúť nejaké kroky spoločne. Urobiť by to mali aj v takom prípade, ak sami majú negatívne skúsenosti s postihnutým. Je totiž pokojne možné, že obeť sa jednoducho vyznačuje niečím, čo ostatných kolegov irituje. Proti tomu však treba „bojovať“ otvorene a transparentne, a nie tým, že sa pridáte na stranu utláčateľov.

Požiadajte o pomoc

Keď sa jednoducho neviete odhodlať na nijaké aktívne kroky, skúste osloviť ostatných kolegov a spoločne popremýšľajte, čo treba urobiť. Vhodné je tiež obrátiť sa na priameho nadriadeného a na vyššej úrovni hľadať radu a podporu. V nijakom prípade nezostávajte so svojimi obavami sami - z dlhodobého hľadiska môžu vo vašom vnútri vyvolať negatívne zmeny.

Spracovala (ach)

Kde sa vzalo slovo „mobbing“?

Slovo „mobbing“ pochádza z anglického slovesa „to mob“ a znamená niečo obklopiť, obliehať alebo na niečo naraziť. Aj nemčina používa tento výraz už dávno: der Mob je pejoratívne označenie pre háveď, zberbu, luzu - teda pre skupinu ľudí so zlými úmyslami a s kriminálnym správaním. Označenie „mobbing“ sa už niekoľko rokov vo viacerých jazykoch vrátane slovenčiny používa najmä v súvislosti s nekolegiálnym správaním, intrigami a šikanovaním medzi spolupracovníkmi na jednom pracovisku.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, popoludní od západu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami ešte sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 3, na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupne. Slabý vietor. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky alebo občasné sneženie, v nížinách spočiatku ojedinele aj dážď so snehom. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach okolo -9, denná teplota -2 až 2 stupne. V piatok bude polooblačno, časom až oblačno a miestami slabé sneženie. Zrána hmlisto. Nočná teplota -3 až -7 stupňov, v horských dolinách chladnejšie. Denná teplota -1 až 3 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.00 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.