Hospodársky denník
USD48,98 Sk
EUR43,347 Sk
CHF29,717 Sk
CZK1,305 Sk
  Štvrtok  29.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Petrodolárový výčap

Rusko-americké ropné hry o Afganistan

„Za každým veľkým majetkom stojí nejaké zlo,“ napísal Balzac v 19. storočí. V tomto storočí však treba Balzaca doplniť, že za každým zlom stojí nejaký veľký majetok. Ako sa ukazuje, všetky tie veľké slová o budúcnosti Afganistanu po Talibane majú za sebou hromadu peňazí. Sú len zásterkou oveľa dôležitejších vecí, a to, ako dostať ropu z bývalých republík Sovietskeho zväzu k Arabskému moru. Afganistan sám osebe nemá žiadne zásoby nerastných surovín, ale susedné, severné krajiny, ako je Kazachstan a Turkménsko, majú podľa najnovších odhadov najväčšie zásoby ropy na svete. Problémom je, ako toto čierne zlato dostať k spotrebiteľom

Po páde železnej opony nebolo Rusko schopné skonzumovať všetko to podzemné bohatstvo, preto hľadalo, ako ho dostať k najväčšiemu konzumentovi, a to k USA. Na začiatku sa Rusko snažilo previesť ropu cez svoje územie, lenže náklady na takýto transport sú nákladné a zdĺhavé. Riešením sa ukazoval ropovod cez afganské územie. Spojené štáty podporovali tento projekt, ale pozerali najmä na vlastné záujmy. Dali si podmienku, že Rusko nebude presadzovať svoj vplyv v tejto časti sveta. Ruský prezident Vladimir Putin prisľúbil Amerike, že jeho hlavným záujmom je, aby sa ropa z bývalých krajín Sovietskeho zväzu dostala čo najskôr a najlacnejšie ku kupcom. Ruské firmy, podobne, ako aj americké, totiž do tohto biznisu investovali ťažké milióny. Natíska sa tu otázka, prečo sa vlastne Putin po útoku na World Trade Center a Pentagón ponáhľal do Washingtonu. Z nepriateľa sa zrazu stal najlepší priateľ, možno dokonca hovoriť o revolúcii vo vzťahoch medzi Ruskom a USA. Dobre vedel, že bez silnej Ameriky si s Afganistanom neporadí. Nevyšlo to raz, druhýkrát už nechcel riskovať.

Washington medzi rokmi 1994 a 1997 podporoval Taliban. Prečo? Bol za tým americký ropný gigant Unocal, ktorý plánoval vybudovať plynovod z Turkménska cez afganské územie k Arabskému moru. Spoliehal sa, že talibanci si rýchlo podmania krajinu a budú tancovať tak, ako im „big brother“ bude pískať. Plány USA však nevyšli. Fundamentalistický islamský režim v Kábule sa obrátil proti svojmu chránencovi, bin Ládin proti svojmu učiteľovi.

Kazachstan a Turkménsko patria v súčasnosti medzi štáty s najväčším zásobami ropy a zemného plynu na svete. Rusko, ktoré má stále veľký vplyv v týchto satelitoch, nevedelo, ako tento „dar z neba“ vyviezť von z týchto krajín. Poznalo smer, lenže cesta bola plná úskalia, cez ktoré sa nevedelo prebiť. Rusko už nechcelo riskovať predošlé afganské dobrodružstvo a išlo na vec diplomaticky. V podzemných zásobiskách je totiž dostatok bohatstva pre viacerých partnerov. Putin „poradil“ prezidentom týchto republík, aby vyšli USA v ústrety, aby poskytli svoje územie spojencom. Kremeľ sa k tomuto kroku rozhodoval s ťažkým srdcom. Bol presvedčený, že otvára Washingtonu cestu k vplyvu v centrálnej Ázii. Tiež ropa bola hlavným dôvodom, prečo Saudská Arábia odmietla poskytnúť svoje územie americkým lietadlám. V rusko-amerických, dobre „naolejovaných“ vzťahoch totiž vidí veľkú konkurenciu. Ropovod zo zakaukazských republík by pripravil Saudskú Arábiu o miliardové príjmy a o vplyv na svetových ropných trhoch. Američania si na druhej strane nechcú dať diktovať od krajín združených v OPEC, za aké ceny majú nakupovať ropu. Rusko netrvá na tom, aby sa barel ropy predával po 20 USD. Bolo by nadmieru spokojné i s pätnástimi dolármi.

Petrodolárový výčap po desaťročia v ekonomickej chudobe utápaným republikám konečne otvára dvere k bohatým príjmom. Ropovod cez afganské územie by zľahčil a skrátil cestu čierneho zlata na Západ. Americké firmy ako napríklad Chevron investovali do projektov v Kazachstane, Turkménsku, Uzbekistane a Azerbajdžane vyše 47 mld. USD. Preprava ropy cez Kaspické more alebo ruské územie je nákladná. Navrhovaný projekt vybudovať ropovod z Azerbajdžanu ku Kaspickému moru, ropu prečerpať do tankerov a ďalej ju viesť cez Gruzínsko a Turecko k pobrežiu Stredozemného mora, by vyšiel na 4,5 miliardy USD. Ropa by sa touto zdĺhavou prepravou tak predražila, že jeden barel by vyšiel na vyše 30 USD. Podobný ropovod cez Afganistan a Pakistan do Karáčí by stál ani nie polovicu.

Americkým investorom sa prvý variant nepáčil, bol príliš nákladný, z druhého zasa mali strach, že investície v Afganistane nie sú v bezpečí. Vláda Talibanu im nedávala žiadne záruky. Samotný bin Ládin bol proti takýmto návrhom. Dobre vedel, že jeho vplyv v tejto krajine by potom bol nulový. Budoval si štát v štáte. Radšej dával vlastné peniaze vláde v Kábule, ako by bol pripustil vstúpiť Američanom do tejto krajiny. A keď to nešlo po dobrom, Washington sa rozhodol, že to pôjde po zlom. Jedenásty september bol vodou na mlyn americkej politike v tomto kúte sveta. Stovky ton bômb dopadlo na Afganistan, tisícky ľudí prišlo o život. Podobný osud zrejme čaká aj majstra teroristických útokov - Usámu bin Ládina. Rusko i USA potom budú mať voľnú cestu. Nový ropovod bude napĺňať štátne, ale i súkromné pokladnice oboch veľmocí.

Vladimír Švač

Montreal

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť, miestami až polojasno a ojedinele slabé zrážky. V nižších polohách východného Slovenska miestami, inde len ojedinele, hmla. Najvyššia denná teplota 2 až 5, na severe, a pri hmle aj inde, len okolo 0, na horách vo výške 1500 m -4 stupne. Severozápadný vietor 3 až 6 m/s, v nížinách východného Slovenska a ojedinele aj inde slabý premenlivý vietor.V piatok bude oblačno, vo východnej polovici až polojasno. Miestami slabé sneženie, v nížinách dážď so snehom. Nočná teplota -2 až -6, v údoliach okolo -9, denná teplota 1 až 5, na severe okolo 0 stupňov. V sobotu bude polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách hmly, ktoré sa ojedinele udržia po celý deň. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách aj chladnejšie. Denná teplota 3 až 7, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 15.59 hod.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno14
Belehradzamračené4
Berlíndážď3
Bratislavaoblačno2
Brusel oblačno7
Budapešťoblačno2
Bukurešť oblačno4
Frankfurtoblačno5
Helsinkizamračené2
Istanbulpolooblačno9
Kodaň zamračené4
Kyjevzamračené0
Lisabonpolooblačno15
Londýnoblačno8
Madridpolooblačno8
Moskvaoblačno0
Oslozamračené0
Paríždážď8
Prahadážď3
Rímoblačno13
Sofiadážď5
Štokholmzamračené1
Varšavaoblačno0
Viedeňoblačno4
Záhrebdážď5
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.