Hospodársky denník
USD48,76 Sk
EUR43,348 Sk
CHF29,649 Sk
CZK1,303 Sk
  Piatok  30.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mzdové zvýhodnenia

V novom ZP sa nerozširuje okruh garantovaných mzdových zvýhodnení, ani sa nemení ich minimálna výška. Došlo však k zmene, pokiaľ ide o záväznosť nárokov v prípade kolektívneho vyjednávania o mzdách: minimálna výška všetkých tzv. zákonných mzdových zvýhodnení sa stáva záväznou aj pre účastníkov kolektívneho vyjednávania. Zamestnávateľ je povinný poskytovať nasledujúce mzdové zvýhodnenia:

za prácu nadčas

Nároky pri práci nadčas sa oproti súčasnému stavu nemenia.

Zamestnanec má za prácu nadčas nárok na mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 25 % svojho priemerného zárobku.

za prácu vo sviatok

Rovnako ako pri práci nadčas ZP stanovuje len minimálny nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, a to vo výške najmenej 50 % priemerného zárobku zamestnanca. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť sadzby vyššie, prípadne ich diferencovať podľa doby, kedy došlo k výkonu práce vo sviatok.

ZP ustanovuje odlišný prístup pri posudzovaní nárokov na náhradu ušlej mzdy za sviatok v prípade mesačne odmeňovaných zamestnancov. V záujme zjednodušenia výpočtu nárokov zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou sa do ZP opätovne zakotvilo ustanovenie, podľa ktorého u mesačne odmeňovaných zamestnancov sviatok, ktorý pripadne na obvyklý pracovný deň zamestnanca, a ten z dôvodu sviatku nemohol pracovať, nebude dôvodom na krátenie jeho mesačnej mzdy.

Tento prístup je možný len v prípade mesačnej mzdy. U zamestnancov odmeňovaných hodinovou mzdou za dobu sviatku mzda neprináleží. Pokiaľ bude zamestnancovi z dôvodu sviatku nárok na mzdu krátený, patrí mu tak ako dosiaľ náhrada mzdy. Vzhľadom na nevyhnutnosť úpravy softvérov na výpočet mzdy sa ponecháva možnosť dohodnúť v kolektívnej zmluve pre zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou rovnaký postup ako v prípade hodinovo odmeňovaných zamestnancov. Ostatné ustanovenia týkajúce sa nárokov pri práci vo sviatok, ktoré sa v doterajšej praxi osvedčili, ostávajú bez zmeny.

za nočnú prácu

Podľa doterajšieho právneho stavu štát garantoval minimálnu sumu mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu len pre zamestnancov, ktorí tento nárok nemali dohodnutý v kolektívnej zmluve. Pre účastníkov kolektívneho vyjednávania tento minimálny nárok nebol záväzný, takže mohli dohodnúť sadzbu mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu aj pod úrovňou stanoveného minima. Od účinnosti nového Zákonníka práce už nebude možné dohodnúť nižšie mzdové zvýhodnenie ako 20 % z aktuálnej výšky minimálneho mzdového nároku pre 1. stupeň náročnosti práce ani v kolektívnej zmluve.

za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí

Pokiaľ bude pracovné prostredie uznané objektívnym orgánom za zdraviu škodlivé, minimálna výška (20 % sadzby minimálneho mzdového nároku pre 1. stupeň náročnosti práce) bude záväzná aj pre dohodnutie mzdy v kolektívnej zmluve. Zmluvní partneri budú môcť pri takýchto činnostiach dohodnúť iba rovnaké alebo vyššie mzdové zvýhodnenie.

Výslovne sa v novom ZP uvádza, že poskytovanie mzdového zvýhodnenia za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí možno dohodnúť:

- aj pri nižšej intenzite vplyvov škodlivých faktorov práce alebo pracovného prostredia, keď sa síce škodliviny vyskytujú, ale na základe vykonaných meraní okresný hygienik nemôže potvrdiť, že existuje riziko prekročenia najvyššie prípustných koncentrácií, takže pracovné prostredie sa ešte nepovažuje za zdraviu škodlivé,

- pri pôsobení ďalších vplyvov pracovného prostredia, pri ktorých nie je ohrozený život alebo zdravie zamestnanca, ale ktoré zamestnancovi prácu významne sťažujú.

V týchto prípadoch minimálna výška mzdového zvýhodnenia nie je záväzná, t. j. pre tieto prípady sa môžu v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve sadzby dohodnúť aj pod úrovňou minimálne garantovanej výšky.

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, a k pocitom závratu.Zajtra pretrvávanie zväčšia priaznivých vplyvov počasia. (zč)n Dnes bude oblačno až polojasno, na severe ojedinele slabé sneženie. V nižších polohách na západnom a strednom Slovensku miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 4 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m -6 stupňov . n V sobotu bude polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe aj chladnejšie. V nedeľu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách početné hmly, ktoré sa ojedinele udržia po celý deň. Nočná teplota 0 až -5, denná teplota 1 až 5, na severe okolo 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.23 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamdážď11
Aténydážď11
Belehradzamračené1
Berlíndážď2
Bratislavapolojasno3
Brusel dážď10
Budapešťpolooblačno3
Bukurešť dážď3
Frankfurtdážď7
Helsinkizamračené2
Istanbuldážď10
Kodaňdážď5
Kyjevzamračené-2
Lisabonjasno15
Londýndážď14
Madridoblačno13
Moskvasneženie-5
Oslosneženie0
Paríždážď11
Prahaoblačno1
Rímoblačno11
Sofiadážď4
Štokholmoblačno1
Varšavaoblačno-1
Viedeňpolooblačno2
Záhrebdážď1
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.