Hospodársky denník
USD48,76 Sk
EUR43,348 Sk
CHF29,649 Sk
CZK1,303 Sk
  Piatok  30.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zneužitie výskumov

Neviditeľné biologické mikroorganizmy môžu byť pôvodcom smrteľne nebezpečných ochorení. Ľudia už v stredoveku pochopili, že sú využiteľné i ako veľmi účinné zbrane hromadného ničenia. Už skoro tridsať rokov platí konvencia zakazujúca biologické zbrane, ktorá však neobsahuje dostatočné kontrolné mechanizmy.

Biologické bojové prostriedky sú choroboplodné zárodky a ich jedovaté produkty. Ich zvláštnosťou je samovoľné šírenie a zložité zisťovanie druhu nákazy a inkubačnej doby. Nekontrolované šírenie, a teda možnosť, že sa môžu obrátiť proti útočníkovi, je ich jedinou nevýhodou. A aj dôvodom, prečo sa v minulosti žiadny zo štátov neodhodlal použiť ich vo veľkom. Vedci definujú, že okrem antraxu, ktorý nepatrí medzi najsmrteľnejšie biologické zbrane (mortalita 5 až 20 percent), existuje niekoľko desiatok nebezpečných ochorení spôsobených vírusmi, baktériami či hubami. Najvyššiu úmrtnosť vykazujú osoby nakazené vírusom Eboly a i ďalšie horúčky sú veľmi nebezpečné. Na vírusovú východnú encefalitídu umiera v priemere každý druhý nakazený človek, na tularémiu až 60 percent infikovaných.

Vedci upozorňujú, že všetky tieto ochorenia sa veľmi ťažko liečia. Vakcín je buď obmedzené množstvo, alebo nie sú bežne dostupné. Proti Ebole a ďalším hemoragickým (krvácajúcim) horúčkam lieky ani vakcínu zatiaľ vedci nenašli.

Použitie biologických zbraní sa datuje už od stredoveku, kedy bol ako metóda vedenia ozbrojeného konfliktu z vtedajšej Kaffy (dnes Feodosia na Kryme) do celej Európy rozosiaty dýmejový mor s tragickými následkami (vyhubenie viac ako 30 miliónov obyvateľov). V minulom storočí Nemecko použilo antrax v prvej svetovej vojne, držiteľmi biologických zbraní v druhej svetovej vojne boli prakticky všetky veľmoci. S rozvojom molekulárnej biológie a genetického inžinierstva sa počas studenej vojny mnohé štáty intenzívne venovali i výskumu a výrobe bakteriologických kultúr. Všetky tieto vojnové programy môžu byť vážnou hrozbou, varujú vedci. Tí sa zasadili aj o prijatie zákonných noriem.

Najstarším platným moderným dokumentom medzinárodného práva, ktorý zaradil biologické zbrane medzi zakázané, bol Ženevský protokol z roku 1925. Protokol nadobudol platnosť v roku 1928, predvojnové Československo ho ratifikovalo v roku 1938. V apríli 1972 bola prijatá ako prvý odzbrojovací dokument vôbec Konvencia o zákaze vývoja, výroby a hromadení zásob bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich zničení. Dodnes ju ratifikovalo 143 krajín vrátane SR. Konvencia je však nedokonalá (nie sú prostriedky na overenie toho, či sa plní) a bolo by potrebné ju aktualizovať.

(kab)

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, a k pocitom závratu.Zajtra pretrvávanie zväčšia priaznivých vplyvov počasia. (zč)n Dnes bude oblačno až polojasno, na severe ojedinele slabé sneženie. V nižších polohách na západnom a strednom Slovensku miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 4 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m -6 stupňov . n V sobotu bude polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe aj chladnejšie. V nedeľu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách početné hmly, ktoré sa ojedinele udržia po celý deň. Nočná teplota 0 až -5, denná teplota 1 až 5, na severe okolo 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.23 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamdážď11
Aténydážď11
Belehradzamračené1
Berlíndážď2
Bratislavapolojasno3
Brusel dážď10
Budapešťpolooblačno3
Bukurešť dážď3
Frankfurtdážď7
Helsinkizamračené2
Istanbuldážď10
Kodaňdážď5
Kyjevzamračené-2
Lisabonjasno15
Londýndážď14
Madridoblačno13
Moskvasneženie-5
Oslosneženie0
Paríždážď11
Prahaoblačno1
Rímoblačno11
Sofiadážď4
Štokholmoblačno1
Varšavaoblačno-1
Viedeňpolooblačno2
Záhrebdážď1
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.