Hospodársky denník
USD48,76 Sk
EUR43,348 Sk
CHF29,649 Sk
CZK1,303 Sk
  Piatok  30.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sme studňa plná (vládnych) kameňov

Je rozhodnutie o podpore výstavby NTC správnou investíciou pre tento národ?

Vláda schválila 330-miliónovú dotáciu na výstavbu tenisového centra v Bratislave, ktoré veľmi umne príslušný športový zväz počastoval prívlastkom - národné. Ide o projekt, ktorého financovanie sa už dlho snaží tenisový zväz presadiť vo vládnych orgánoch. Má pravdu, že aj tento šport si zasluhuje adekvátny stánok, aby našinec videl zápasy svetového tenisu v rámci Davis cupu alebo ženského Fed cupu, prípadne i nejakých väčších súkromných turnajov v priestoroch zodpovedajúcich úrovni tohto športu u nás. Opodstatnenosť Národného tenisového centra (NTC) je aj v tom, že naši tenisoví kadeti potrebujú dobré podmienky na výkonnostný rast. Tým, že sa vybuduje tenisový stánok, zodpovedajúci kritériám svetovej tenisovej federácie pre zápasy najvyššieho rangu, má pre zväz niekoľkomiliónové úspory, ktoré zakaždým investuje do výstavby tenisových povrchov pri príležitosti zápasov Davis cupu či Fed cupu.

Iný pohľad

Žiadosť o financie na výstavbu NTC bola predložená spolu s projektom, ktorý sa týka športu detí a mládeže. Táto republika bojuje s veľkým nedostatkom športovísk, hoci zdedila po predchádzajúcom režime ich dostatočné množstvo, no nedbalou vládnou politikou sa väčšiny zbavila, a tie neslúžia svojmu účelu. Podpora športu pre mládež je u nás na nízkej úrovni. Preto Odbor športu, detí a mládeže na ministerstve školstva vypracoval návrh na jeho rozvoj pod názvom Vráťme šport do škôl. „Cieľom je získať financie na rekonštrukciu športových zariadení škôl, aby tie následne slúžili na rozvoj športu detí a mládeže. Vieme, v akom katastrofálnom stave sú jednotlivé telocvične, že školy nemajú na ich rekonštrukciu a údržbu. Narastá drogová závislosť detí, kriminalita a zdravotný stav mládeže sa zhoršuje. Športom sa tieto neduhy eliminujú. Preto sme pripravili projekt Vráťme šport do škôl. Ministerstvo školstva sa rozhodlo podporiť aj návrh na výstavbu NTC. Pred trištvrte rokom na porade ekonomických ministrov oba projekty boli odmietnuté. Dali sme ich do rokovania vlády znova s tým, že prioritu u nás má návrh na rekonštrukciu telocviční. Vláda uprednostnila NTC. Je to dobre, lebo tenisti si zaslúžia takýto stánok a každá investícia do športu je dobrá, no podpora akcie Vráťme šport do škôl má širší dosah. Ale vďaka aj za to, že sa postaví NTC,“ vysvetlila riaditeľka sekcie športu, detí a mládeže MŠ SR Mária Ďurišinová.

Fakty alarmujú

V súčasnosti u nás sa športu nevenuje až 23 % chlapcov vo veku 16 - 20 rokov. U dievčat tejto vekovej skupiny je to až 44 %. Návyk na pravidelné športovanie sa vytvára u detí v rannom veku, no podpora športu v materských školách u nás neexistuje. Je dokázateľná úzka prepojenosť medzi depresiami, užívaním drog u detí, ktoré sa nevenujú športu. Jedným z hlavných dôvodov, prečo naša mládež nešportuje, je nedostatočné materiálne vybavenie škôl, zlý systém podpory športu na školách, finančná náročnosť športovania v súkromných sektoroch. Kým štát sa zaoberá podporou športu na jeho vrcholovej úrovni, masová telovýchova je v závoze, a najmä podpora športu na školách. Školy nemajú na nákup nových športových potrieb. Učitelia telesnej výchovy nie sú motivovaní, aby sa venovali deťom po vyučovaní a dokonca právne predpisy tento proces hatia. Súčasný zdravotný stav mládeže je alarmujúci, odborníci vypočítali, že za 20 rokov dnešná mládež bude na tom tak zdravotne zle, že nebude mať kto vytvárať národný dôchodok a nebudú peniaze na ich liečenie. Rapídne sa znižuje dĺžka života obyvateľstva. Vlani pre trvalú nespôsobilosť nenastúpilo na základnú vojenskú službu 11,7 % mužskej populácie narodenej v roku 1982, kým pri ročníku 1976 to bolo 8,3 %. Testy detí petržalských ZŠ odhalili, že iba 3,4 % detí spĺňa kritériá pre veľmi zdatných a 39,3 % pre zdatných. Už dávno svet dokázal, že náklady na prevenciu, teda aj športovanie širokých más (najmä detí) sú oveľa nižšie ako náklady na liečbu. Nórsko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, napriek tomu sa zameriava na podporu športujúcich detí (v roku 1999 vyčlenila 2 miliardy NOK na šport pre školy) a vrcholový šport prenecháva sponzorom. Dnes tam vo veku od 12 do 13 rokov športuje 80 % detí, 16-ročných 55 % a dospelých 45 %.

Slovenská vláda nielen stredajším rozhodnutím jasne dala najavo, ako im záleží na obyvateľstve. Uprednostnila projekt, ktorý síce je dobrý a potrebný, ale v momentálnej ekonomickej a sociálnej situácii pre krajinu by väčším prínosom bol asi rozvoj športu na školách. Tenis je šport jednotlivcov. Kolektívny duch sa na vrcholnej scéne prejavuje iba v dvoch súťažiach (Davis cup, Fed Cup). Na každom inom turnaji tenisti reprezentujú najmä seba. Odmeny, ktoré získajú, si zaslúžia, no do štátnej pokladnice a ani zväzu neodvádzajú žiadnu sumu, ktorou by eventuálne prispeli na podporu mládežníckeho tenisu. Veľa našich tenistov si v snahe vyhnúť sa prísnemu daňovému režimu u nás zmenilo štátne občianstvo a dane odvádza iným krajinám. Nemožno im to vytýkať, lebo využívajú iba to, čo je dovolené. Napriek tomu si tento šport zaslúži podporu aj zo strany štátu. No treba veľmi citlivo a triezvo uvažovať, kedy a v akej výške. Je pravdou, že súčasné riadenie športu u nás je neprehľadné a veľmi neefektívne. Veľkej finančnej pozornosti zo strany štátu sa dostáva iným športom, ktoré vôbec nedosahujú také výsledky ako tenisti (futbal, hokej, skokanské mostíky, Univerziáda). Preto má aj biely šport morálne právo žiadať podporu od eráru. No musia sa učiť aj pri tejto dotácii jasné pravidlá hry. Predovšetkým to, kto bude vlastníkom a správcom NTC - štát či Slovenský tenisový zväz, ktorý je občianskym združením.

Prehľad dotácií na NTC od štátu

Rok Suma Účel

1999 23 mil. nákup pozemkov

2000 1,8 mil. projektová dokumentácia

2001 30 mil. začatie výstavby

2001 330 mil. výstavba

„Ak hlupák hodí kameň do studne, ani sto mudrcov ho nenájde.“

(židovské príslovie)

Stela Geregayová

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, a k pocitom závratu.Zajtra pretrvávanie zväčšia priaznivých vplyvov počasia. (zč)n Dnes bude oblačno až polojasno, na severe ojedinele slabé sneženie. V nižších polohách na západnom a strednom Slovensku miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 4 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m -6 stupňov . n V sobotu bude polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe aj chladnejšie. V nedeľu bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách početné hmly, ktoré sa ojedinele udržia po celý deň. Nočná teplota 0 až -5, denná teplota 1 až 5, na severe okolo 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.23 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamdážď11
Aténydážď11
Belehradzamračené1
Berlíndážď2
Bratislavapolojasno3
Brusel dážď10
Budapešťpolooblačno3
Bukurešť dážď3
Frankfurtdážď7
Helsinkizamračené2
Istanbuldážď10
Kodaňdážď5
Kyjevzamračené-2
Lisabonjasno15
Londýndážď14
Madridoblačno13
Moskvasneženie-5
Oslosneženie0
Paríždážď11
Prahaoblačno1
Rímoblačno11
Sofiadážď4
Štokholmoblačno1
Varšavaoblačno-1
Viedeňpolooblačno2
Záhrebdážď1
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.