Hospodársky denník
USD48,098 Sk
EUR43,514 Sk
CHF29,544 Sk
CZK1,299 Sk
  Pondelok  5.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Skoré oživenie v nedohľadne

V piatok sa cena ropy na americkom trhu NYMEX znížila na najnižšiu úroveň za posledné dva roky, keď prelomila hranicu 20 USD za jeden barel a dočasne sa ustálila na 19,69 USD/barel. Tento prudký pokles ceny ropnej suroviny vyvolali správy o rekordnom náraste nezamestnanosti v USA. Obchodníci totiž vnímajú takéto negatívne správy ako predzvesť slabšieho dopytu po benzíne a rope v budúcnosti. Účinok nepriaznivých čísel o vysokom počte nezamestnaných znásobili aj údaje o poklese priemyselných objednávok v USA v septembri. Americký priemysel je evidentne v recesii a cesta k oživeniu bude na základe spomínaných makroekonomických čísel ešte dlhá a tŕnistá. Niet sa preto čo čudovať, že obchodníci s nákupom futuritných kontraktov ropy a jej derivátov váhajú, resp. ich predávajú. Decembrové futuritné kontrakty ropy sa v piatok v závere seansy ustálili na hodnote 20,18 USD/barel. Oproti predchádzajúcemu dňu to predstavuje oslabenie o 21 centov. Lepšie sa nedarilo ani decembrovým kontraktom vykurovacieho oleja, ktoré si odpočítali 0,61 USc na 58,26 USc za galón. Jedine benzínu s dodávkou v decembri sa podarilo finišovať seansu so ziskom. Po začiatočnom prepade na úroveň 52,90 USc za galón sa kontrakty benzínu vďaka vyberaniu ziskov dostali na záverečných 54,40 USc/galón. Oproti štvrtku sa posilnili o 0,27 USc.

Striebro na minime

Piatkové makroekonomické čísla sa citeľne prejavili aj na ostatných komoditných trhoch. Azda najväčšiu pozornosť vzbudil vývoj na trhu s drahými kovmi na americkom COMEX-e, kde sa strieborný kov prepadol na historické minimum. Decembrové dodávky tohto kovu si odpísali 9,7 USc na 4,105 USD za troyskú uncu. Striebro je osobitne citlivé na zmeny v ekonomickom vývoji. V prípade recesie možno očakávať rapídny pokles dopytu napríklad v takých odvetviach, ako je výroba fotografií či elektroniky, teda odvetviach, kde sa hromadne využíva striebro. Okrem toho v súčasnej ťažkej ekonomickej situácii sa očakáva aj zníženie dopytu po strieborných šperkoch.

Jednou z mála komodít, ktorú v piatok zverejnené makroekonomické čísla „nerozhádzali“, bolo zlato. Jeho decembrové dodávky poskočili v piatok vyššie o 10 centov na 280,80 USD za troyskú uncu. Pritom počas dňa sa zlato pohybovalo v pásme 280,40 až 281,70 USD/oz. Zlatý kov si pomaly opäť buduje svoju pozíciu bezpečného prístavu pre investorov, prispieva k tomu nielen neistý vývoj na akciových trhoch, ale aj vojenský konflikt v Afganistane.

Vplyv emócií

V červených číslach finišovali poslednú seansu minulého týždňa aj kontrakty medi. Benchmarkové decembrové dodávky červeného kovu sa zastavili len krôčik nad ich minimom z mája v roku 1999 (60,80 centa za jednu libru), pričom analytici sa nevedia zhodnúť v tom, či tento nepriaznivý vývoj bude pokračovať alebo prevážia technické faktory a trh, ktorý sa už dlhší čas nachádza na rekordne nízkych úrovniach, konečne nájde pevnú pôdu pod nohami a skoriguje straty. „To je trh, ktorý kráča ruka v ruke s akciovými trhmi, pričom akciové trhy momentálne prežívajú ťťažkéŤ časy,“ poznamenal jeden z dílerov. „Existujú fundamentálne dôvody, prečo je trh tak nízko. Avšak technické faktory sú momentálne na vedľajšej koľaji, pretože trh ovládajú prevažne emócie,“ dodal. Decembrové kontrakty medi na COMEX-e sa nakoniec ustálili so stratou 0,65 USc na 61,40 USc za libru.

(I. Sedliaková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.