Hospodársky denník
USD48,401 Sk
EUR43,44 Sk
CHF29,515 Sk
CZK1,298 Sk
  Utorok  6.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slanina pre zainteresovaných

Na sviatky zámerne načasované prieskumné pojednávanie

Niekoľkokrát v posledných dvoch rokoch sme informovali o vývoji popradskej s. r. o. Naftoprojekt. Bol a je, najmä čo sa týka ním realizovanej optokáblovej magistrály za takmer 700 miliónov korún investovaných š. p. SPP a „padlých“ do konkurznej podstaty, ukážkou ako sa zbaviť prosperujúcej firmy. V SPP všetci zainteresovaní prežili a odchodom generálneho riaditeľa tej éry P. Kinčeša sa nad vecou voda takpovediac zavrela. Azda jediným nespokojencom popri bývalých zamestnancoch je Ing. Ladislav Mayer, CSc., konateľ Naftoprojektu ako úpadcu, ktorý včera poslal predsedovi Krajského súdu v Košiciach JUDr. J. Vancovi list - žiadosť o odloženie speňaženia konkurznej podstaty. Píše v ňom o. i. aj toto:

- V zmysle zákona o konkurze a vyrovnaní má úpadca právo podať návrh na nútené vyrovnanie. Podľa § 34 môže úpadca takýto návrh podať až po prieskumnom pojednávaní pred vydaním rozvrhového uznesenia.

Doteraz však k prieskumnému pojednávaniu nedošlo, čím úpadca nemal zákonnú možnosť podať návrh na nútené vyrovnanie. Pritom zámerom úpadcu je predložiť taký návrh na nútené vyrovnanie, ktorým uspokojí všetkých oprávnených veriteľov v plnom rozsahu, hoci zákon predpokladá len čiastočné uspokojenie. Schôdza konkurzných veriteľov, ktorá plán speňažovania odsúhlasila, rozhodla na základe hlasov, určených z prihlášok pohľadávok, pričom nebola daná možnosť takéto pohľadávky ani ich výšku poprieť. Že ide skutočne o extrémne rozdiely, svedčí fakt, že:

- súčet prihlásených pohľadávok je 2,11 mld. Sk,

- súčet pohľadávok evidovaných úpadcom je 343 mil. Sk.

Za najextrémnejšie pohľadávky považujeme:

- pohľadávka Solivary Prešov

prihlásených 893 988 086,60 Sk

evidovaných 129 873 132,54 Sk

Pričom evidované pohľadávky pochádzajú z neodúčtovaných preddavkov na výstavbu závodu na spracovanie soli Zbudza, ktoré sú plne pokryté vykonanou prácou úpadcu. Naopak, vykonaná práca o asi 100 mil. Sk prevyšuje poskytnuté neodúčtované preddavky. K neodúčtovaniu preddavkov nedošlo z chyby úpadcu, ktorý sa niekoľkokrát márne snažil tieto preddavky odúčtovať a doložiť vykonanými prácami, ale zo strany Solivarov, ktoré prešafárili 1,2 mld. Sk (úver garantovaný vládou SR na stavbu Zbudza) a neboli schopní doplatiť asi 100 mil. Sk Naftoprojektu za vykonané práce a ani uhradiť príslušné dane štátu. Týchto 100 mil. Sk by (za predpokladu solventnosti Solivarov) nielen znížili evidované záväzky Naftoprojektu voči Solivarom o spomínané neodúčtované preddavky, ale umožnili by vyrovnať aj ďalších veriteľov (ktorí z veľkej časti sú subdodávateľmi práve na stavbe Zbudza). Tým by evidované záväzky klesli z 343 mil. Sk na 114 mil. Sk (343 mínus 129 mínus 100), čo je približne suma, ktorou SPK už teraz disponuje na účte.

Dovoľujeme si upozorniť aj na to, že hospodárenie v a. s. Solivary prešetrujú aj orgány činné v trestnom konaní a že prebiehajú aj súdne spory.

- pohľadávka SPP Bratislava

prihlásených 754 462 504,38 Sk

evidovaných 205 888,10 Sk

Pričom voči SPP eviduje úpadca pohľadávky vo výške 90 mil. Sk.

Motívom tak vysokej prihlásenej pohľadávky zo strany SPP je zrejme fakt, že stavba „Optokábelová magistrála“, ktorú úpadca pre SPP vykonával a za ktorú získal od SPP asi 620 mil. Sk, je v zmysle zmluvy o dielo majetkom úpadcu, a teda patrí do konkurznej podstaty.

Aj keby bola táto pohľadávka uznaná (nie však vo výške 754 mil. Sk, ale maximálne 620 mil. Sk), je plne pokrytá hodnotou diela. Dovoľujeme si upozorniť, že trhová hodnota diela „Optokábelová magistrála“ môže presiahnuť hodnotu 2 mld. Sk, čo je možné potvrdiť jej predajom medzinárodným tendrom.

- pohľadávka VÚB, pobočka Poprad

prihlásených 143 768 885,60 Sk

evidovaných 48 539 723,89 Sk

Rozdiel v prihláške zrejme vyplýva z toho, že VÚB si uplatňuje záložné právo za zmenky vystavené bývalým štatutárnym orgánom úpadcu z roku 1997. Je možné očakávať, že nezávislý súd v plnom rozsahu potvrdí neplatnosť týchto zmeniek.

Vzhľadom na to, že existuje ďalších niekoľko desiatok pohľadávok, ktoré sú buď sporné, alebo neúmerne navýšené, je rozhodovanie schôdze veriteľov na základe podaných prihlášok neobjektívne a účelové, čím sú poškodzovaní ostatní veritelia úpadcu. Nezvyčajná rýchlosť a načasovanie 1. kola speňažovania cez obdobie sviatkov, ako aj nízke ocenenie znaleckými posudkami lukratívnych častí majetku a naopak vysokým a nereálnym ohodnotením nelukratívnych častí majetku, v značnej miere spochybňujú objektivitu postupu. Z uvedených dôvodov vás žiadame o odloženie speňažovania konkurznej podstaty spoločnosti Naftoprojekt, s. r. o., Poprad do ukončenia prieskumného pojednávania tak, aby úpadca mal zákonnú možnosť podať návrh na nútené vyrovnanie.

Nikde nie je síce napísané, že konateľ úpadcu L. Mayer je čistý ako ľalia. Azda niet na svete takého päťdesiatnika, ale vo veci Naftoprojektu je čistejší ako všetci zainteresovaní. Najprv bojoval o prežitie tejto firmy, proti povestnému vetru, ale aj tlakom až hrozbám z rôznych prostredí. Naftoprojekt zomiera, lebo „mocní“ mali také želanie, ale v hodine jeho smrti by sa žiadalo postupovať aj v tomto prípade nielen podľa etických noriem, sedliackeho rozumu, ale aj zákonov republiky. V celom rade prípadov ide vskutku o slaninu pre zainteresovaných, začnúc správcami konkurznej podstaty... a o nestráviteľné omrvinky pre tých, ktorí nemajú ostrohy.

(Hd, vs)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní a večer od severozápadu pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, vo vyšších horských polohách snehové. Najvyššia denná teplota 8 až 12 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr severozápadný vietor 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m + 1 stupeň. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od asi 1200 m sneženie. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách okolo -3, denná teplota 5 až 9, na severe okolo 3 stupňov. Vo štvrtok bude naďalej veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od asi 1700 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, na severe miestami aj chladnejšie. Denná teplota 6 až 11, na severe okolo 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď12
Atényjasno18
Belehradzamračené9
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno7
Brusel dážď11
Budapešťoblačno8
Bukurešť oblačno10
Frankfurtdážď6
Helsinkipolooblačno3
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď8
Kyjevpolooblačno6
Lisabonpolojasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno16
Moskvadážď so snehom0
Oslodážď so snehom0
Parížoblačno10
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiaoblačno9
Štokholmdážď so snehom1
Varšavazamračené6
Viedeňoblačno8
Záhreboblačno7
Ženevapolooblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.