Hospodársky denník
USD48,401 Sk
EUR43,44 Sk
CHF29,515 Sk
CZK1,298 Sk
  Utorok  6.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Správny čas na investície do fondov

Správcovská spoločnosť VÚB AM prichádza na trh s tromi novými fondmi

Investovanie voľného kapitálu prostredníctvom správcovských spoločností na Slovensku na svoj „boom“ ešte stále len čaká. V súčasnosti u nás pôsobí 15 správcovských spoločností združených v Asociácii správcovských spoločností (ASS má deväť riadnych členov a šesť pridružených členov). Objem nimi spravovaného majetku je však v porovnaní s vkladmi v bankách stále veľmi nízky. Na porovnanie, zatiaľ čo k ultimu minulého roka bolo v domácich otvorených podielových fondoch 4,2 mld. Sk, vklady a úvery prijaté od klientov v komerčných bankách predstavovali ku koncu decembra minulého roka 548,2187 miliardy Sk. Tieto čísla nepotrebujú komentár.

Aj napriek zatiaľ stále vlažnému prístupu slovenských občanov k aktívnemu investovaniu, obsadilo slovenský trh už pomerne dosť väčších či menších správcovských spoločností ponúkajúcich rôzne investičné stratégie.

Na tretie miesto medzi silnou konkurenciou sa podľa objemu spravovaných prostriedkov radí spoločnosť VÚB Asset Management, správ. spol., a. s., (VÚB AM) stopercentná dcérska spoločnosť Všeobecnej úverovej banky. S aktívnou činnosťou, teda s predajom podielových listov jej troch podielových fondov, začala VÚB AM dňa 2. 5. 2000. Do dnešného dňa sa jej podarilo naakumulovať v troch spravovaných fondoch (Korunový fond, o. p. f., Eurofond, o. p. f., Dolárový fond, o. p. f.) prostriedky v objeme viac ako 325 mil. Sk. Fondy, ktoré spravuje, sa vyznačujú konzervatívnou investičnou stratégiou, čo znamená, že portfólio týchto fondov tvoria bezpečné cenné papiere, a to napríklad štátne, komunálne či korporatívne dlhopisy. V portfóliu týchto fondov sa nachádzajú aj úložky na termínovaných vkladoch. Tieto nástroje nesú vzhľadom na svoje nízke riziko pomerne zaujímavý výnos. Napríklad v Korunovom fonde je jednou z najväčších investícií dlhopis spoločnosti Nafta denominovaný v SKK, pričom jeho kupónový výnos je veľmi slušný (13,5 %).

Uvedené dlhopisové portfólio fondov zaraďovalo správcovskú spoločnosť VÚB AM jednoznačne do kategórie konzervatívnejšie zameraných investorov. Od včera to však už neplatí. VÚB AM totiž začiatkom tohto týždňa rozšírila svoju ponuku produktov. Od 5. 11. ponúka podielnikom možnosť investovania aj do rizikovejších nástrojov, akými sú akcie či napríklad aj korporatívne a štátne dlhopisy prudko sa rozvíjajúcich krajín, tzv. emerging markets. Na druhej strane VÚB AM včera predstavila aj nový, veľmi konzervatívne orientovaný peňažný fond. Na trh teda prišli hneď tri nové fondy, VÚB AM Svetové akcie, VÚB AM Vyvážený rastový a VÚB AM Peňažný korunový fond. Spoločnosť pri príležitosti spustenia obchodovania s týmito fondmi pripravila pre klientov navyše špeciálnu ponuku.

„Pri uvádzaní nových fondov budú nulové vstupné poplatky, pričom tri nové fondy budú prvý mesiac predávané za začiatočnú hodnotu podielu, čiže za korunu,“ povedal Ľubomír Lorencovič, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚB AM.

Teda každý, kto do 5. decembra investuje ľubovoľnú sumu (minimum je 5000 Sk) do jedného z nových fondov, bude oslobodený od platenia vstupných poplatkov. Tie budú predstavovať 4 % z celkovej sumy investovaných prostriedkov (ak hodnota vloženej investície prekročí 100 tis. Sk, percentuálna sadzba vstupného poplatku sa znižuje). Uvedené sa vzťahuje na všetky fondy okrem Peňažného korunového fondu. Ten je určený predovšetkým pre krátkodobé investície (do jedného roka). Predpokladá sa, že podielnici budú tento fond nakupovať aj na krátky čas, či už na dva týždne, resp. pár mesiacov, preto spoločnosť VÚB AM v tomto prípade neúčtuje žiadne vstupné ani výstupné poplatky. VÚB AM Peňažný korunový fond je orientovaný na investície do konzervatívnych dlhových cenných papierov a nástrojov peňažného trhu denominovaných v slovenských korunách. Investície do tohto fondu tak nenesú menové riziko a prinášajú aj minimálne úrokové riziko. „Predpokladám, že Peňažný korunový fond bude mať veľmi štandardný, rovnomerný bezpečný výnos. Verím, že bude dokonca lepší ako výnosy na bežných účtoch a krátkych termínovaných úložkách. Práve preto by mal pre slovenských občanov predstavovať silnú alternatívu k týmto bankovým produktom,“ tvrdí Ľ. Lorencovič.

Ďalšie dva nové fondy sú naopak určené investorom ochotným podstúpiť väčšie riziko, za čo môžu byť odmenení aj nadštandardným výnosom. Fond VÚB AM Svetové akcie je typickým globálnym fondom, ktorý investuje do rôznych sektorov a regiónov. Jeho výhoda oproti sektorovým fondom (napríklad technologickým a podobne úzko špecializovaným fondom) je taká, že nemá prísne reštrikcie, čo sa týka regionálneho či odvetvového zamerania. „Je na nás a na našich talianskych partneroch z banky IntesaBci snažiť sa celosvetovo nájsť rastové trendy,“ hovorí Ľ. Lorencovič. „Tak napríklad, keď technologický sektor padá, portfóliomanžér technologického fondu musí v tomto sektore zostať, a to aj napriek nepriaznivému vývoju, a to preto, lebo je to technologický fond. Avšak pri globálnom fonde ako ponúka naša spoločnosť, môže portfóliomanažér v takomto prípade sektor opustiť a nájsť iný, rastúci. Práve na tom je to celé postavené, nájsť regióny, sektory, ktoré majú potenciálny rast alebo im nehrozí pokles,“ dodáva.

To, aké riziko prináša investovanie na akciových trhoch, mohli investori možnosť pocítiť na vlastnej koži krátko po udalostiach z 11. septembra. Šok a panika na svetových akciových trhoch spôsobili rapídny pokles cien akcií. Situácia sa však postupne stabilizuje. Podľa Ľ. Lorencoviča je možno práve teraz ten správny čas na investovanie do akcií. Ako hovorí: „Fondy zaznamenali také prepady, že sa nachádzajú na minimálnych hraniciach. Teraz je už len otázkou času, kedy sa na akciových trhoch opäť objavia silné rastové impulzy.“ A dodáva: „Myslím si, že práve v súčasnosti je vhodný čas na uvedenie z našej strany takých fondov, ktoré sa orientujú na svetové akcie.“ Napríklad VÚB AM Vyvážený rastový fond, ktorý uzatvára ponuku troch nových fondov, je orientovaný tak na dlhové cenné papiere, ako aj na akcie (v pomere asi jedna k jednej) rozvíjajúcich sa štátov, trhov či odvetví. Hlavný dôraz sa pritom kladie najmä na investovanie na trhy v strednej a vo východnej Európe, pričom podmienkou je, aby vybrané cenné papiere boli likvidné a prinášali nadpriemerný výnos, prípadne mali vysoký potenciál rastu.

Jednou z ďalších noviniek, ktorú spoločnosť predstavila len nedávno, je investičný program VÚB AM - SPORENIE. Základnou myšlienkou tohto produktu je podchytiť trhový segment tých podielnikov, ktorí uprednostňujú dlhodobé sporenie. Jednou z výhod tohto programu je, že výška minimálne investovanej sumy je znížená na 1000 Sk (resp. 25 USD alebo 25 EUR). „Vstupný poplatok je nulový, a to až do výšky 100 000 Sk nasporenej sumy. Na začiatku sporiteľ zaplatí len zriaďovací poplatok vo výške 3000 Sk,“ dodáva Ľ. Lorencovič.

V porovnaní s ostatnými konkurenčnými spoločnosťami má VÚB AM navyše veľmi zaujímavý a pre klientov veľmi výhodný produkt. Klienti, ktorí investujú do podielových fondov VÚB AM, získajú automaticky a úplne bezplatne úrazové poistenie v poisťovni R+V. Konkrétne ide o poistenie pre prípad straty života následkom úrazu, a to do poistnej výšky celkovej hodnoty ním vlastnených podielov. „Ostatné spoločnosti väčšinou dávajú podobné poistenie pre podielnikov len na prvý rok. Toto poistenie je však dlhodobé, trvá počas celého obdobia vlastnenia našich podielových listov,“ tvrdí Lorencovič.

Pre podielnikov bude v budúcnosti určite veľkým lákadlom aj možnosť investovania do fondov SICAV, ktoré by už čoskoro mala na našom trhu ponúknuť talianska banka IntesaBCI. Distribúcia podielových listov týchto fondov by mala byť zabezpečená prostredníctvom pobočiek Všeobecnej úverovej banky, do ktorej talianska banka prednedávnom vstúpila. Fondy SICAV môžu byť investične príťažlivé aj vzhľadom na fakt, že sa riadia luxemburským právom.

Správcovská spoločnosť VÚB AM zaznamenala za krátky čas svojej existencie dynamický nárast počtu podielnikov. Jedným z dôvodov, prečo sa jej tak darilo, bola zrejme aj šikovne zvolená stratégia. Zatiaľ čo niektoré správcovské spoločnosti stanovili vstupnú výšku začiatočnej investície do nimi spravovaných fondov veľmi vysoko (základný vklad 50 tis. Sk, ba aj viac), VÚB AM sa orientovala aj na investorov s menším balíkom voľného kapitálu. Minimálna výška základného vkladu do každého z ponúkaných fondov je 5 tis. Sk, pričom jeho konkrétna výška je na rozhodnutí klienta. „Naším cieľom bolo, aby sa tento produkt, podielové fondy, dostal k čo možno ším masám ľudí,“ tvrdí Ľ. Lorencovič.

Najväčší úspech, čo sa týka objemu vloženého kapitálu zo strany podielnikov, zaznamenala spoločnosť VÚB AM s Korunovým fondom. Podielnici majú v tomto fonde v súčasnosti majetok v hodnote 115,8 mil. Sk. V Dolárovom fonde je to takmer 103 mil. Sk a v Eurofonde 105,8 mil. Sk.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní a večer od severozápadu pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, vo vyšších horských polohách snehové. Najvyššia denná teplota 8 až 12 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr severozápadný vietor 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m + 1 stupeň. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od asi 1200 m sneženie. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách okolo -3, denná teplota 5 až 9, na severe okolo 3 stupňov. Vo štvrtok bude naďalej veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od asi 1700 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, na severe miestami aj chladnejšie. Denná teplota 6 až 11, na severe okolo 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď12
Atényjasno18
Belehradzamračené9
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno7
Brusel dážď11
Budapešťoblačno8
Bukurešť oblačno10
Frankfurtdážď6
Helsinkipolooblačno3
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď8
Kyjevpolooblačno6
Lisabonpolojasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno16
Moskvadážď so snehom0
Oslodážď so snehom0
Parížoblačno10
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiaoblačno9
Štokholmdážď so snehom1
Varšavazamračené6
Viedeňoblačno8
Záhreboblačno7
Ženevapolooblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.