Hospodársky denník
USD48,401 Sk
EUR43,44 Sk
CHF29,515 Sk
CZK1,298 Sk
  Utorok  6.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Boj širší než vojna v Afganistane

„Boj USA proti terorizmu je oveľa širší než samotná vojna v Afganistane a Washington bude prenasledovať teroristov všade, kde ich objaví,“ vyhlásil včera v Indii americký minister obrany Donald Rumsfeld. „Nemám pochybnosti o tom, že je to oveľa rozsiahlejšie než Afganistan. Afganistan je prvým problémom, kde teroristická sieť hľadaného fundamentalistu Usámu bin Ládina al-Kajdá zabíja tisíce nevinných. Budeme prenasledovať teroristov, kdekoľvek ich objavíme,“ povedal Rumsfeld po stretnutí s indickým ministrom obrany G. Fernandesom. Americký minister tak reagoval na výzvu komentovať údajné Fernandesovo vyjadrenie, že boj proti terorizmu zmizne, keď sa vyrieši afganský problém. Podľa šéfa Pentagónu zápas s terorizmom potrvá istý čas, keďže sa v súčasnosti vo svete ustavične zvyšuje dostupnosť zbraní vrátane zbraní hromadného ničenia. Vyjadril však presvedčenie, že eliminovanie teroristov v Afganistane si vyžiada čo najkratší čas, pretože prebiehajúce bombardovanie je čoraz účinnejšie. „Každý deň sa zlepšujeme. Myslím si, že doteraz nebolo bombardovania, ktoré by bolo presnejšie alebo vojensky obratnejšie. Efektívnosť bombardovania Afganistanu sa zlepšuje, a tak protiteroristická kampaň v oblasti nepotrvá celé roky,“ vyhlásil v Naí Dillí minister obrany USA. India je jeho záverečnou zastávkou na ázijskom turné, v rámci ktorého navštívil Rusko, Tadžikistan, Uzbekistan a Pakistan, kde hľadal podporu pre ofenzívu Washingtonu proti Kábulu.

Pri americkom útoku na Kábul zasiahli včera rakety jeden hotel, ktorý využívali ozbrojenci Talibanu ako svoje sídlo. Podľa svedkov pri zásahu hotela Baghi Bala prišlo o život viacero ozbrojencov Talibanu. Cieľom amerických útokov v noci navčera sa opäť stali aj pozície jednotiek Talibanu na frontovej línii severne od Kábulu. Lietadlá F-18 a B-52 zhodili v tejto oblasti okolo 100 bômb. Podľa členov opozičnej Severnej aliancie prišlo pri amerických útokoch o život niekoľko desiatok členov Talibanu. Hnutie Taliban však tvrdí, že útok nebol efektívny a jeho ozbrojené sily prinútili jednotky Severnej aliancie v provincii Balkh na ústup, keď začali opozičné sily útočiť na postavenia Talibanu na troch miestach v okresoch Aku Kupruk, Kešandeh a Safaid Kotal severne od mesta Mazáre Šaríf. Ofenzívu opozície však sily Talibanu odrazili a 30 až 35 bojovníkov Severnej aliancie pritom prišlo o život. Po počiatočnom postupe opozície sa frontová línia zastavila v blízkosti Mazáre Šaríf, kde sú každodenne medzi oboma stranami silné boje. Taliban má nad opozíciou početnú prevahu a bez americkej podpory Severná aliancia nemá šancu na úspech. Vojna USA v Afganistane bude dlhá a americké ozbrojené sily budú po prenesení konfliktu zo vzduchu na zem čeliť porážke, uviedol včera hlavný hovorca Talibanu, minister školstva Amir Chán Muttákí. Podľa neho sila, ktorú svet nazýva mocnou, bude čeliť fiasku a jednotky vedené USA v pozemnej vojne utrpia porážku. „Ak majú silu a ich vojaci nie sú mužmi zvyknutými na ľahký život, prečo nebojujú tvárou v tvár?“ pýta sa Muttákí v 29. deň amerických útokov. Podľa neho by sa mali USA poradiť s Ruskom a Britániou o ich neúspechoch v Afganistane, lebo americká vojenská kampaň nemala na Taliban žiaden účinok. „Nedosiahli nič - politicky ani vojensky,“ tvrdí minister.

Generálny tajomník OSN Kofi Annan rozhodne odmietol prevzatie protektorátu nad Afganistanom Organizáciou Spojených národov. „To neprichádza do úvahy,“ povedal šéf OSN pre včerajšie vydanie francúzskych novín Le Figaro. Spojené národy môžu vytvorenie vlády v Afganistane technicky podporiť, ale afganskú vládu nemôžu nahradiť, uviedol. Pre obdobie po skončení vojenskej akcie v Afganistane skúma OSN tri možnosti. OSN by mohla vyslať do tejto krajiny mierové zbory OSN, do úvahy však prichádzajú aj medzinárodné mierové zbory z islamských štátov. Najlepšou garanciou pre stabilnú vládu by však bola národná mierová jednotka, ktorú by súčasná koalícia v Kábule vytvorila z rozličných milícií v krajine, uviedol Annan. Podľa generálneho tajomníka OSN by prípadný útok USA na Irak v rámci protiteroristickej kampane bol veľkou chybou. „Trvám na tom, že neexistujú dôkazy o tom, že Bagdad je zapletený do septembrových útokov na USA a zaútočenie na Irak by bolo chybným krokom,“ povedal pre Le Figaro. Niektorí predstavitelia administratívy USA totiž poukazujú na úlohu režimu Saddáma Husajna v teroristických akciách na New York a Washington a obhajujú rozšírenie protiteroristickej kampane aj na Irak. Terajšou úlohou OSN, ako povedal Annan, je pomôcť obyvateľstvu Afganistanu. Humanitná činnosť OSN v Afganistane trvá už niekoľko rokov. Bombardovanie Afganistanu však sťažuje toto úsilie. Podľa neho by OSN chcela poskytovať mesačne 50 000 až 60 000 ton potravín pre afganské obyvateľstvo, ale v súčasných podmienkach mu poskytuje polovicu.

Prípady cholery, dyzentérie, malárie a ďalších závažných chorôb signalizovali v dvoch utečeneckých táboroch, ktoré vybudoval Irán na afganskom území. Tábory sú v blízkosti afgansko-iránskych hraníc. Tábor Malaki leží na území kontrolovanom členmi afganského vládnuceho hnutia Taliban, tábor Mil-46 leží v oblasti, ktorá je v rukách príslušníkov Severnej aliancie. Irán je pripravený vybudovať ďalšie utečenecké tábory tesne v blízkosti hraníc, ale nie je ochotný prijať ďalších utečencov na svojom území, keďže v tejto krajine žije vyše dvoch miliónov afganských utečencov.

Náčelník amerického Zboru náčelníkov štábov Richard Myers dôrazne poprel informácie o zranení 12 príslušníkov elitnej osobitnej jednotky Delta Force, ku ktorému malo dôjsť podľa magazínu New Yorker ešte 20. októbra pri akcii komanda v južnom Afganistane. Podľa periodika sa spomínaná akcia v okolí Kandaháru skončila totálnym neúspechom, keď príslušníci Delta Force zaútočili na jeden z hlavných stanov lídra Talibanu Muhammada Umara: Najskôr sa nestretli s takmer žiadnym odporom, avšak pri návrate vraj narazili na tvrdý odpor a stali sa terčom ostreľovania z mínometov a ručných zbraní. Pri akcii boli traja Američania vážne zranení, ďalších deväť utrpelo ľahšie zranenia, píše New Yorker. „Jednoducho to nie je pravda,“ povedal Richard Myers, podľa ktorého sa všetci príslušníci osobitých jednotiek vrátili z misie a už opäť nastúpili do služby.

(jnk/TASR)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní a večer od severozápadu pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky, vo vyšších horských polohách snehové. Najvyššia denná teplota 8 až 12 stupňov. Slabý, na hrebeňoch hôr severozápadný vietor 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m + 1 stupeň. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od asi 1200 m sneženie. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách okolo -3, denná teplota 5 až 9, na severe okolo 3 stupňov. Vo štvrtok bude naďalej veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od asi 1700 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, na severe miestami aj chladnejšie. Denná teplota 6 až 11, na severe okolo 4 stupne. Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď12
Atényjasno18
Belehradzamračené9
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno7
Brusel dážď11
Budapešťoblačno8
Bukurešť oblačno10
Frankfurtdážď6
Helsinkipolooblačno3
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď8
Kyjevpolooblačno6
Lisabonpolojasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno16
Moskvadážď so snehom0
Oslodážď so snehom0
Parížoblačno10
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiaoblačno9
Štokholmdážď so snehom1
Varšavazamračené6
Viedeňoblačno8
Záhreboblačno7
Ženevapolooblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.