Hospodársky denník
USD48,085 Sk
EUR43,115 Sk
CHF29,351 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  9.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vražedná energia z oblohy

Blesk patril k najobávanejším javom v živote našich predkov a inak to nie je ani dnes. Zabíja stále, i potom, čo bol vedecky preskúmaný a skrotený bleskozvodmi. Aj v ére kozmických letov a počítačov každoročne pribúdajú ďalšie jeho obete. Ešte stále zostáva tento jav záhadný a nevypočítateľný. Blesk však nepredstavuje nebezpečenstvo iba pre jednotlivca. Ako sa naša civilizácia stáva čím ďalej závislejšia od počítačov a telekomunikácií, je aj oveľa zraniteľnejší atmosférickými výbojmi. Práve procesory, pamäťové prvky a siete diaľkových spojov sú na elektrické údery z oblohy mimoriadne citlivé. Búrka predstavuje pre tieto zariadenia podobný druh rizika ako jadrová vojna s tým rozdielom, že sa vyskytuje podstatne častejšie. Dnešní vedci preto blesk študujú rovnako intenzívne ako ich predchodcovia, ktorí v 18. storočí vypúšťali drakov do búrkových oblakov.

Američan Benjamin Franklin tieto riskantné pokusy prežil, menej šťastia mal jeho ruský kolega nemeckého pôvodu, profesor Richmann. „Z konca šnúry náhle vyskočila malá ohnivá guľa a zasiahla profesora do čela. Bol na mieste mŕtvy,“ vraví petrohradská správa z roku 1753. S bleskami si v 18. storočí zahrával i český učenec a kňaz Prokop Diviš. Franklin a Richmann majú svojich nasledovníkov i dnes. V Kalifornii, kde je najväčší výskyt bleskov v USA, existuje laboratórium, z ktorého sa do búrkových mrakov vystreľujú rakety ťahajúce za sebou tenký drôt. Po ňom výboj zbehne k meracím aparatúram. Riskantné experimenty sú nevyhnutné nielen na pochopenie charakteru a sily bleskov, ale i na otestovanie zariadení, ktoré pred nimi majú chrániť. Umelo sa totiž zatiaľ podarilo vyrobiť výboje iba s napätím niekoľko málo miliónov voltov a s neveľkými prúdmi. Na rozdiel od nich prírodný blesk dokáže dosiahnuť až 100 miliónov voltov a prúdu okolo 50 000 ampérov. V zlomku sekundy tak výkon dosiahne hodnoty porovnateľné s výkonom niekoľkých blokov modernej jadrovej elektrárne. Tejto obrovskej energii sústredenej na malú plochu prakticky nič neodolá.

Napriek tomu existuje veľa ľudí, ktorí zásah prežili. Štatistiky z USA tvrdia, že zomrie iba každý piaty až šiesty postihnutý - zvyčajne ide o tých, ktorí nedostali priamy úder. Blesk totiž dokáže zasiahnuť i na diaľku, napríklad desiatky metrov od miesta vlastnej dráhy. Má na to hneď niekoľko nástrojov. Jednak sa okolo hlavného vodivého kanálu vytvára viacero menších, po ktorých síce výboj napokon nezíde, majú však parametre dostačujúce na usmrtenie či zranenie človeka. Okolo hlavného výboja vzniká aj elektrický potenciál klesajúci so vzdialenosťou. Ak je napríklad jedna noha človeka ďalej než druhá, ocitá sa v zóne s odlišným potenciálom. Tento rozdiel môže spôsobiť vybitie priechodom prúdu cez telo dotyčného - opäť s ťažkými následkami. Ti, ktorí prežili, majú často podobné „poruchy“ ako zasiahnutý počítač: problémy s pamäťou a sústredením, zmenu osobnosti.

Dnes už základný mechanizmus vzniku blesku vedci spoľahlivo poznajú. V búrkovom mraku (kumulonimbu) existuje mohutné zvislé prúdenie, v ktorom sa čiastočky vody a ľadu elektricky nabíjajú, takže základňa oblaku postupne získa silný záporný náboj, zatiaľ čo horná časť je nabitá kladne. Väčšina bleskov vznikne vo vnútri mraku, iba asi 10 percent sa vybije do zeme, ktorá má tiež kladný náboj. Aj táto malá časť však dokáže zabíjať, zapaľovať a vyraďovať z prevádzky životne dôležitú techniku. Napriek intenzívnemu výskumu je okolo bleskov stále mnoho záhadného. Snímky búrkových mrakov urobených z vysoko letiacich lietadiel a kozmických lodí napríklad ukázali, že určitý zvláštny druh výbojov nesmeruje z mrakov iba k zemi, ale aj do vesmíru. Vedci pre tento úkaz doteraz nenašli vysvetlenie. Inou záhadou je takzvané fotografovanie bleskom. Existuje mnoho svedectiev, podľa ktorých boli na tele zabitých ľudí nájdené obrazy niektorých (najčastejšie kovových) predmetov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti niekoľko metrov. Už z roku 1596 napríklad pochádza anglická správa, keď sa po zásahu katedrály objavili podoby krucifixov a ďalších predmetov z oltára na koži omráčených veriacich v kostole. Napriek tomu oficiálna veda zatiaľ blesku tieto „výtvarné schopnosti“ nepriznáva.

(mb)

Najbezpečnejšie miesta úkrytu

* budova s preverenými a funkčnými bleskozvodmi

* automobil s kovovou karosériou

* skalné previsy, jaskyne

* akákoľvek priehlbina

Rizikové faktory

* pobyt na otvorenom priestranstve či vyvýšených miestach

* prítomnosť kovových predmetov a nástrojov

* úkryt pod vysokými stromami

* pobyt pri ohni (teplý vzduch vytvára vodivý kanál)

* pobyt vo vode alebo v blízkosti elektrického vedenia

Dnes bude oblačno až zamračené, na západe polooblačno až oblačno. Miestami dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe. Od asi 900 m snehové zrážky. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na severozápade okolo 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, v nárazoch miestami okolo 15 m/s, na východe predpoludním slabý vietor.

V sobotu bude polooblačno, na východe až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď od asi 800 m snehové. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v dolinách slabý mráz. Denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupne. V nedeľu bude jasno až polooblačno, zrána hmlisto. Na juhu postupne veľká oblačnosť a miestami slabý dážď. Nočná teplota 4 až 0, v severnej polovici krajiny 0 až -5 stupňov. Denná teplota väčšinou 3 až 8 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.53 a zapadne o 16.18 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamoblačno6
Aténypolooblačno18
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky2
Bratislavaoblačno4
Brusel oblačno6
Budapešťdážď5
Bukurešť polooblačno15
Frankfurtpolooblačno4
Helsinkidážď so snehom2
Istanbulpolooblačno18
Kodaň polooblačno2
Kyjevpolooblačno11
Lisabonslnečno14
Londýnoblačno6
Madridoblačno10
Moskvadážď5
Oslopolooblačno-1
Parížoblačno6
Prahapolooblačno2
Rímdážď17
Sofiapolooblačno14
Štokholmsneženie0
Varšavadážď3
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď3
Ženevapolooblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.