Hospodársky denník
USD48,085 Sk
EUR43,115 Sk
CHF29,351 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  9.Novembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mrakodrapom zvonia do hrobu?

Drahá a nebezpečná architektúra nepatrí do 21. storočia

Zatiaľ čo v duši slovenského premiéra vyvolal pohľad na ruiny newyorského WTC „obrovské pohnutie“, v predstavách architektov a ekonómov sa stávajú minulosťou nielen tieto štyristometrové dvojičky, ale už samotná nebotyčná eufória. Všetko, čo vyrastie nad 300 metrov, teda nad úroveň parížskej Eiffelovej veže, stráca z ekonomického hľadiska zmysel a mimoriadne znásobuje viaceré riziká.

V USA sa architekti prestali štverať do oblakov po roku 1974, keď v Chicagu vyvesili „glajchu“ nad dovtedy vo svete najvyššou Sears Tower, ktorá so svojimi 442 m predstihla o rok staršie a o 25 m nižšie newyorské dvojičky. Prominentná americká stavebná firma SOM, ktorá vyprojektovala šanghajský mrakodrap Ťinmao, ktorý so 421 m drží bronzovú pozíciu, vyhlásila, že nie je technickým problémom postaviť 190-poschodový mrakodrap (rekordné dvojičky Petronas Towers v malajzijskej Kuala Lumpur majú 88 poschodí a 452 m, o 10 m nižšia chicagská Sears Tower má 110 poschodí). Je to však problém sociálny.

Rekordné vežiaky teda začali naháňať vo východnej Ázii. Hongkong, Singapur, Japonsko, Malajzia, Thajsko a Čína tak nielen odpovedajú na problém relatívnej preľudnenosti niektorých svojich regiónov, ale dokumentujú tým svoj hospodársky rozmach. Štyri z desiatich najvyšších budov sveta stoja dnes v Číne a Pekingu vyrastá ďalší obor, WTC Beijing, ktorý má presiahnuť vzrast niekdajších dvojčiat WTC v New Yorku. Šanghaj sa nechce uspokojiť s pozíciou tretieho najvyššieho mrakodrapu a pracuje sa tam už na základoch GFC, Globálneho finančného centra. Má byť vyšší ako Petronas Towers.

Aj v Číne sa však začínajú uplatňovať názory o malej účelnosti čoraz vyšších vežiakov. Expert čínskeho ministerstva stavebníctva Lin Sien-kuang sa postavil proti postojom, že treba, aby prevážilo hľadisko šetriť pôdu. „Ak postavíte vertikálne 500-metrovú ulicu, vyvoláte problémy, ktorým ťažko čeliť.“

Vlani predsedal Lin medzinárodnému sympóziu o riadení a prevádzke mrakodrapov. Prišli naň aj predstavitelia piatich najvyšších vežiakov na svete a vyjadrili obavy pred požiarmi, mimoriadnymi situáciami a možnosťami účinnej správy týchto budov. Vedúci manažér šanghajskej Ťinmao Tower povedal, že vlastne nik presne nevie, kde sa v jeho budove nachádza všetkých 14-tisíc uzáverov vody. Stavba Ťinmao Tower pohltila 5 mld. jüanov (604 mld. USD) a denná údržba stojí 1 mil. jüanov.

Najväčšie obavy vyvoláva protipožiarna ochrana a mimoriadne situácie. V budovách nad 300 m pracujú desiatky tisíc osôb a ako ukázal už bombový útok na newyorské WTC v roku 1993, ich evakuácia trvala deväť hodín. Požiar v mrakodrape je hrozná vec, ľahšie tam vznikne a ťažko sa v tej výške dá hasiť. Keď v máji na Taiwane vzbĺkol 26-poschodový vežiak, podarilo sa oheň uhasiť až po 43 hodinách.

Čo pri nižších stavbách rieši manažment bežnou rutinou, pri mrakodrapoch vyvoláva bolenie hlavy. Napríklad na mrakodrape Ťinmao musia čistiť celý rok okná dve aparatúry nepretržite 24 hodín denne. Ekonomicky nemožno mávnuť rukou nad 20-tisíc jüanmi, na ktoré prišla stavba každého štvorcového metra v Ťinmao (120-tisíc Sk!). Pri tom pomer stavebnej investície a nákladov na prevádzku je 1:3, ak rátame so životnosťou vežiaka 65 rokov.

Z mnohých dôvodov sa teda mrakodrapy považujú za zastaranú koncepciu, vyvolanú potrebami minulého storočia. Tieto stavby, energeticky veľmi náročné, sú dedičstvom industriálnej spoločnosti. V postindustriálnom veku sa zdôrazňuje ekologické a energeticky úsporné hľadisko. V čase internetu už nepotrebujú koncerny zhromažďovať masy zamestnancov v bizniscentrách, ale môžu operovať a komunikovať s celým svetom z menej impozantných centrál niekde na predmestí. Podľa architektov a sociológov oblačnej mánii zvonia do hrobu.

Jaroslav Brabec

Dnes bude oblačno až zamračené, na západe polooblačno až oblačno. Miestami dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe. Od asi 900 m snehové zrážky. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na severozápade okolo 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, v nárazoch miestami okolo 15 m/s, na východe predpoludním slabý vietor.

V sobotu bude polooblačno, na východe až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď od asi 800 m snehové. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v dolinách slabý mráz. Denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupne. V nedeľu bude jasno až polooblačno, zrána hmlisto. Na juhu postupne veľká oblačnosť a miestami slabý dážď. Nočná teplota 4 až 0, v severnej polovici krajiny 0 až -5 stupňov. Denná teplota väčšinou 3 až 8 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.53 a zapadne o 16.18 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamoblačno6
Aténypolooblačno18
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky2
Bratislavaoblačno4
Brusel oblačno6
Budapešťdážď5
Bukurešť polooblačno15
Frankfurtpolooblačno4
Helsinkidážď so snehom2
Istanbulpolooblačno18
Kodaň polooblačno2
Kyjevpolooblačno11
Lisabonslnečno14
Londýnoblačno6
Madridoblačno10
Moskvadážď5
Oslopolooblačno-1
Parížoblačno6
Prahapolooblačno2
Rímdážď17
Sofiapolooblačno14
Štokholmsneženie0
Varšavadážď3
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď3
Ženevapolooblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.