Hospodársky denník
USD48,291 Sk
EUR43,107 Sk
CHF29,182 Sk
CZK1,306 Sk
  Pondelok  10.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Protesty bez efektu a pacienti mimo hry

Toto obdobie charakterizuje v zdravotníctve domáhanie sa zlepšenia. Zástupcovia stavovských, profesijných a odborových organizácií v zdravotníctve, ako aj zd. . .

Žandársky príklad

Peter Kasalovský

Piatkové centrum Paríža a ďalších veľkých miest Francúzska boli plné stopercentne organizovaných žandárov. Viac ako stotisíc žandárov manifestovalo, či skôr . . .

Predávame, nemali by sme

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpovede. . .

Keby každý tak ako chemici a farmaceuti

V závere uplynulého týždňa si predstavitelia slovenských chemických a farmaceutických podnikov pripomenuli desiate výročie vzniku Zväzu chemického a farmace. . .

Dôvera v USA

Kľúčový ukazovateľ americkej ekonomiky, index spotrebiteľskej dôvery michiganskej univerzity vzrástol na začiatku decembra už tretí mesiac za sebou, a to o 1,9 bodu na 85,8 bodu. Anal. . .

Výroba brzdí

Pokles priemyselnej produkcie v Nemecku sa v októbri ešte viac zrýchlil. Výroba nemeckého priemyslu tak v októbri v porovnaní so septembrom klesla o 2,1 %. V piatok o tom informovalo . . .

Prečo takto do pekla?

Predávali Transpetrol ako kilogram jabĺk na tureckom trhu

„Komisia pre privatizáciu 49 % spoločnosti Transpetrol posúdila ponuky dvoch záu. . .

Bez práce

Nezamestnanosť v Kanade sa v novembri zvýšila na 7,5 percenta a je o 0,1 percenta vyššia ako očakávania analytikov. Tento údaj je aj tak najhorší od októbra 1999, keď miera nezamestnano. . .

Nové sadzby

Švajčiarska národná banka v piatok znížila cieľovú úroveň hlavnej úrokovej sadzby peňažného trhu o 0,5 percentuálneho bodu na najnižšiu úroveň od začiatku roku 2000. Táto redukcia je . . .

Rezervy SR

Devízové rezervy NBS stúpli v uplynulom týždni o 30,9 mil. USD na 4,1154 mld. USD. Stúpajúci trend zaznamenali aj rezervné devízové aktíva komerčných bánk, ktoré v rovnakom období vzr. . .

Skončí to už?

Aj v októbri pokračoval medziročný pokles stavebnej produkcie na Slovensku, keď sa jej objem v porovnaní s októbrom 2000 znížil o 1,2 % na 7,5 mld. Sk. Podľa predbežných informácií. . .

Nehody a smrť

Na slovenských cestách sa v sobotu stalo 132 dopravných nehôd. Pri nich jedna osoba zahynula, sedem sa zranilo ťažko a 15 ľudí utrpelo ľahké zranenia. Výšku priamych škôd na zničen. . .

Kde čo nájsť

Vyše 150 svetových odborníkov z oblasti médií a zdravotníctva diskutuje o kvalite informovanosti. Stretli sa na trojdňovom summite Európskej komunikačnej siete pre zdravotníctvo (EH. . .

Medová krása

V Košťanoch nad Turcom pri Martine otvorili výstavu medovníkov. Expozícia je ojedinelou v Turčianskom kraji a je zložená najmä z miniatúr zaujímavých tvarov s prepracovanými detail. . .

Terapia, lieky a údaje

Nerastie spotreba liekov, len náklady na ne

Zo zdravotníctva sa stále ozývajú hlasy volajúce po šetrení. No nie pri plošných nákupoch techniky alebo privatizácii za drah. . .

Dom humanity

Posledné prípravy súvisiace s otvorením nového Domu humanity, ktorý bude slúžiť starým, chorým a opusteným ľuďom, vrcholia v Snine. Vytvárajú útulok pre týrané matky s deťmi, pre k. . .

Je pravé zimné počasie

Výborné podmienky na lyžovanie v Tatrách

Pretrvávajúce chladné počasie a časté sneženie v posledných dňoch navodili pravú zimnú atmosféru v tatranských rekreačných stre. . .

V užšom výbere sú štyria

Predložia ponuky na Slovenskú poisťovňu

Záujemcovia o kúpu majority v Slovenskej poisťovni majú dnes predložiť svoje definitívne ponuky. Výberová komisia sa začne dor. . .

Vínna cesta dobrým tipom

Oživovanie tradícií si zaslúži väčšiu pružnosť

Združenie Malokarpatská vínna cesta, ktoré existuje od roku 1995, má za cieľ podporiť cestovný ruch a obnoviť bohaté . . .

Bude kaštieľ

V záchrane historického poľovníckeho kaštieľa vo Vojčiciach v Trebišovskom okrese vidí tamojšia samospráva krok smerujúci k rozvoju cestovného ruchu na Zemplíne. Podľa starostu Lad. . .

Elektriny je

Slovenské elektrárne za jedenásť mesiacov prekročili plán o 0,42 %. O 5,09 % v prietokových vodných elektrárňach (VE), ktoré sa podieľajú na celkovej výrobe 44,6 %. VE na Dunaji sp. . .

Trvalo im to

Návrh zákona o základnom sociálnom poistení, ktorý je nosnou právnou úpravou reformy sociálneho poistenia v SR, rezort práce po viac ako štyri mesiace trvajúcom pripomienkovom kona. . .

Idú z prerezávok a z plantáží

Ťažisko výrubu stromčekov v hornatých oblastiach

Aj v tomto roku sa k najvýznamnejším dodávateľom ihličnatých symbolov Vianoc zaradili predovšetkým lesné závody . . .

Zo šesť je ich šestnásť

To sa len v rozprávke a v SR môže stať

Už 16 politických strán má svoje „zastúpenie“ v Národnej rade SR. Skutočných parlamentných strán, ktoré uspeli vo voľbách v roku . . .

Sú spokojní

Glosuje Andrej Pokojný

Vo štvrtok a v piatok mnohým vodičom, ale aj cestujúcej verejnosti v Bratislave vystúpil adrenalín nad kritickú hranicu, keď niekoľkocentimetrová mikulášska. . .

O suverenitu neprídeme

Komentuje Eleonóra Bujačková

Otázka suverenity jatrí atmosféru európskej integrácie. Obavy, že vstupom do klíčiaceho európskeho zoskupenia stratíme príliš mnoho, ak nie . . .

Privysoko zaťatá sekera

Komentuje Ladislav Kulik

Novela Občianskeho zákonníka, umožňujúca skončiť nájomnú zmluvu s neplatičmi bytov dohodou alebo výpoveďou, ak tí nepodajú do troch mesiacov ža. . .

Treba zachovať kvalitu

Mať tri či jednu vojenskú nemocnicu?

V súvislosti s reštrukturalizáciou Armády SR vznikli dva modely ďalšej existencie vojenského zdravotníctva, do ktorého patrí aj Ústr. . .

Žijú tak ako ktokoľvek iný

Na návšteve v družstve invalidov Univerzal Piešťany

V roku 1987 otvoril bývalý elektrotechnický gigant na Slovensku - piešťanská Tesla, š. p., v rámci programu ro. . .

Na ťahu len podnikateľ?

Kvalita ubytovania kríva na obe nohy

Na manažment kvality služieb v cestovnom ruchu kladú dôraz len niektorí podnikatelia. Pritom jej úroveň často priam bije do očí, ke. . .

Ponuka staviteľom domov

Starostovia sa obávajú najmä zadlženia obcí

Výstavba nájomných domov podľa spoločného projektu Wienerberger Slovenské tehelne a projekčnej firmy Proma v Žiline dostáva . . .

Zisková výroba obrúskov

Majú vysoké percento zastúpenia exportu

Po dlhých rokoch strát sú Papierne Slavošovce v tomto roku ziskové. Ich tržby za vlastné výrobky a služby dosiahli za deväť mesi. . .

Vihorlat prekonal agóniu

K úspechu vedie lepšia práca marketingu

Strojárska fabrika v Snine, najväčšia v regióne, od 1. decembra začala písať novú kapitolu vo svojej existencii. Skončila sa je. . .

Vianočný kapor už čaká

Ryby konzumujeme mimoriadne málo

V Príbovciach pri Martine napĺňajú sádky vianočnými kaprami. Už teraz ich ponúkajú na predaj veľkoodberateľom. Maloobchodný predaj . . .

Finiš Karosy

Posledné štyri medzimestské autobusy dodala Karosa Bratislava pre SAD Dunajská Streda. V júni tohto roka sa stala víťazom verejnej súťaže na obstaranie 94 veľkokapacitných autobuso. . .

Cez potraviny

Zisk pred zdanením 1,9 mil. Sk má za desať mesiacov AC Veľký Krtíš. V uvedenom období dosiahli tržby 37,9 mil. Sk, čo je medziročné zvýšenie takmer o 44 %. Podľa riaditeľa Milana F. . .

Hydrostav tápa

Česká stavebná skupina IPS Skanska v snahe posilniť svoje postavenie na slovenskom trhu prostredníctvom akvizície veľkej stavebnej firmy vykonala hĺbkový audit v Hydrostave Bratis. . .

Na export

Celkový obrat producenta tlačovín Neografia Martin by mal v tomto roku dosiahnuť 1,5 mld. Sk. Oproti vlaňajšku je to rast o 300 mil. Sk. Vďaka investíciám do technológií zvýšila výrobu. . .

Cena práce

Hodnota predaja Molex Slovakia od júla 2001, teda od začiatku firemného fiskálneho roka, doteraz dosiahla 30 mil. Sk. Suma predaja predstavuje iba cenu práce vzhľadom na to, že Molex . . .

Najprv dať, potom sa dá brať

Investície do rekreačného zázemia sú viac než nevyhnutné

Národohospodársky význam veľkej vodnej stavby Zemplínska šírava je neodškriepiteľný. Ako každá vodná ploch. . .

Mať trvalý vplyv na majetok

Záujmy odborné, celospoločenské, ale aj samosprávne

Mimoriadna konferencia Združenia miest a obcí Slovenska región Jaslovské Bohunice, ktoré združuje 171 z dvoch s. . .

Prídu, keď budú o nás vedieť

Rekreačné zóny dostať na úroveň industriálnych parkov

V blízkosti hraníc s ČR a Poľskom prechádza Žilinou mnoho zahraničných turistov, ktorí s mestom spájajú svoje. . .

Doprava nebude lacnejšia

Ušetrené peniaze dajú na opravy a údržbu

Integrovaný dopravný systém, zlepšenie kvality životného prostredia v sídle kraja i ekonomiky podniku boli dominantnými témami. . .

Relaxačná ponuka Štúrova

Most spojil mestá, privedie aj turistov?

Z hľadiska zahraničnej turistiky málo známe Štúrovo by sa chcelo tiež presadiť a stať sa známejším vďaka blízkosti slávneho O. . .

Kanalizácia nočnou morou

Ako v tuneli, len koniec stále nevidieť

Záhorská obec Jablonica v okrese Senica, s dvoma tisíckami obyvateľov, už viac ako desať rokov bojuje v rámci rozvoja s hlav. . .

Drobničky

Tri premiéry s alternatívnym obsadením hlavných postáv mal počas uplynulého víkendu v Divadle Andreja Bagara v Nitre muzikál Grék Zorba, ktorý s domácimi a hosťujúcimi hercami naštud. . .

Rockový kazateľ odišiel

Aj keď v najslávnejšej kapele 20. storočia bol skôr mužom v pozadí, zatienený autorským tandemom Lennon-McCartney, ovplyvnil vývoj britskej skupiny Beatles zásadným sp. . .

La Scala sa sťahuje

Milánske divadlo La Scala sa od 19. januára budúceho roka dočasne presťahuje na tri sezóny. Z doterajšieho historického sídla Piermarini, v centre severotalianskej metropoly. . .

Kalendár udalostí a výročí

Prehľad výročí svetových osobností, dejinných udalostí a významných dní v roku ponúka nová, 340-stranová encyklopédia s názvom Kultúrnohistorický kalendár 2002, . . .

Boj proti starnutiu

Zatiaľ boli pravidlá jasné a jednoduché: organizmy sa narodia, žijú viac-menej predpísaný počet rokov, a potom zomrú. Ak si strážite váhu, správne jete a veľa cvičíte, môžet. . .

Náhrada škody, sociálny fond

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Naši šoféri majú uzatvorenú poistku za hmotnú zodpovednosť.. . .

TWIST - pondelok

6:00 Twist so Zuzanou Čižinskou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Martinom Halandom

7:15 Šport

7:33 Trendy v ekonomike

. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Radúz

v utorok Hilda

V Českej republike

dnes Julie

v utorok Dana. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

07.00 Rádiožurnál

8.30 Sanja Lovrenčicová: Deväť oktáv. Chorvátska hra

9.30 Pop brífing. Týždenník o slovenskej populárn. . .

. . .

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. V priebehu dňa od severu veľká oblačnosť až zamračené, popoludní a večer na mnohých miestach sneženie. Najvyššia denná teplota -6 až -2 stupne. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasné sneženie. Najnižšia nočná teplota -5 až -9 stupňov, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. V stredu bude spočiatku prevažne zamračené a občasné sneženie. Cez deň ustávanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota -3 až -7 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Slnko vyjde zajtra o 7.34 a zapadne o 15.56 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 12. 2001: Bratislava 100,46, Sliač 98,40, Košice 99,44, Poprad 93,74, za 7. 12. 2001: Bratislava 101,48, Sliač 99,20, Košice 100,21 Poprad 94,71, za 8. 12. 2001: Bratislava 102,29, Sliač 100,02, Košice 100,96, Poprad 95,43.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno1
Atényzamračené7
Belehradjasno-2
Berlíndážď 0
Bratislavaoblačno-3
Bruseloblačno3
Budapešťoblačno-2
Bukurešťjasno-1
Frankfurtoblačno0
Helsinkioblačno0
Istanbuldážď4
Kodaňoblačno5
Kyjevsneženie-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno2
Madridjasno8
Milánojasno1
Moskvasneženie-12
Oslooblačno4
Parížpolooblačno0
Prahadážď0
Rímpolooblačno10
Sofiazamračené-4
Štokholmzamračené2
Varšavasneženie-3
Viedeňoblačno-1
Záhrebjasno-3
Ženevajasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.