Hospodársky denník
USD48,291 Sk
EUR43,107 Sk
CHF29,182 Sk
CZK1,306 Sk
  Pondelok  10.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

O suverenitu neprídeme

Komentuje Eleonóra Bujačková

Otázka suverenity jatrí atmosféru európskej integrácie. Obavy, že vstupom do klíčiaceho európskeho zoskupenia stratíme príliš mnoho, ak nie všetko zo svojej suverenity, nie sú iba slovenským špecifikom. Nemôžeme ju pripisovať historickému faktu, že z osemdesiatich troch rokov od roku 1918 sme si užili suverenity iba tri desaťročia, a teda je nám štátna zvrchovanosť vzácnejšia než iným. V piatich najväčších krajinách EÚ, s históriou veľmi odlišnou od našej, si občania cenia svoju štátnu suverenitu azda i viac ako občania SR. V týchto piatich krajinách 52 percent občanov si želá zachovať štátnu suverenitu, aj keby tým mala byť oslabená únia. V tomto sa teda od svojho susedstva výrazne neodlišujeme, a pritom celú otázku suverenity kladieme falošne, a preto márne. Vstup do EÚ, podpisy zmlúv, ktorými zo svojej vôle prijímame podmienky členstva, nielenže neznamená ani čiastočnú stratu suverenity, naopak. Veď domyslené k samej podstate, na každú medzinárodnú zmluvu, ktorou sa štát zaväzuje znášať určité normy svojho postupu s inými štátmi, by bolo možno pozerať sa ako na konárik uťatý zo stromu suverenity. Ak si uvedomíme, že každý štát je zviazaný stovkami zmlúv a mnohé sú v desiatkach rôznych zmluvných spoločenstvách, potom sú to iba mŕtve pahýle suverenity.

Štáty si svoju suverenitu starostlivo uchovávajú a ich dobrovoľný vstup do medzinárodných zväzkov je vrcholným vyjadrením ich suverénnej vôle. Slovensko svoju suverenitu dokladuje, overuje a vyjadruje dobrovoľným vstupom do zmluvných zväzkov. Suverénny štát sa môže vymaniť zo zmlúv, môže si vykročiť sólo globálnym priestorom alebo si vymyslieť iné zoskupenie, pokiaľ si, pravda, poráta dôsledky svojho kroku a je pripravený platiť jeho cenu.

Vstupom do EÚ a postupným zrastaním s mnohými európskymi štruktúrami, zladením ekonomických, politických i spoločenských noriem a procesov, tým všetkým si nepochybne vytvoríme silné putá. Do medzinárodných zväzkov môžeme vstupovať práve preto, že sme suverénnym štátom. Pokiaľ však niekto chápe suverenitu ako ľubovôľu štátu robiť si v medzinárodnej aréne čo chce a kedy chce, potom bude vstup do európskych štruktúr vnímať ako ústup z pozícií suverenity. Absurdnosť takejto filozofie je už v tom, že v súčasnosti neexistuje štát, ktorý by nebol už dávno podriadený ustáleným a všeobecne záväzným normám medzinárodného zvykového práva.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. V priebehu dňa od severu veľká oblačnosť až zamračené, popoludní a večer na mnohých miestach sneženie. Najvyššia denná teplota -6 až -2 stupne. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasné sneženie. Najnižšia nočná teplota -5 až -9 stupňov, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. V stredu bude spočiatku prevažne zamračené a občasné sneženie. Cez deň ustávanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota -3 až -7 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Slnko vyjde zajtra o 7.34 a zapadne o 15.56 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 12. 2001: Bratislava 100,46, Sliač 98,40, Košice 99,44, Poprad 93,74, za 7. 12. 2001: Bratislava 101,48, Sliač 99,20, Košice 100,21 Poprad 94,71, za 8. 12. 2001: Bratislava 102,29, Sliač 100,02, Košice 100,96, Poprad 95,43.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno1
Atényzamračené7
Belehradjasno-2
Berlíndážď 0
Bratislavaoblačno-3
Bruseloblačno3
Budapešťoblačno-2
Bukurešťjasno-1
Frankfurtoblačno0
Helsinkioblačno0
Istanbuldážď4
Kodaňoblačno5
Kyjevsneženie-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno2
Madridjasno8
Milánojasno1
Moskvasneženie-12
Oslooblačno4
Parížpolooblačno0
Prahadážď0
Rímpolooblačno10
Sofiazamračené-4
Štokholmzamračené2
Varšavasneženie-3
Viedeňoblačno-1
Záhrebjasno-3
Ženevajasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.