Hospodársky denník
USD48,291 Sk
EUR43,107 Sk
CHF29,182 Sk
CZK1,306 Sk
  Pondelok  10.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keby každý tak ako chemici a farmaceuti

V závere uplynulého týždňa si predstavitelia slovenských chemických a farmaceutických podnikov pripomenuli desiate výročie vzniku Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR. V súčasnosti zväz združuje 43 členov, ktorí zamestnávajú takmer 40-tisíc pracovníkov. Ich ročný obrat vlani dosiahol 135,7 mld. Sk. Hoci je to jeden z najmladších zväzov v Európe, odborníkom nie je neznámy, veď od roku 2001 je riadnym členom Európskej rady chemického priemyslu. Počas pracovného seminára, ktorý sa uskutočnil v priestoroch zámku v Topoľčiankach, sa však nevenovali len minulosti, ale načierali najmä do problémov, ktoré im môžu skomplikovať budúcnosť. Ing. Jozef Sáraz, generálny riaditeľ VÚSAPL Nitra: „Všetky podniky oceňujú mimoriadnu pozornosť zväzu, ktorú venuje medzinárodnej spolupráci. Málokto si totiž uvedomuje že ak sa staneme členmi EÚ, naše mnohé podniky nebudú môcť napríklad svoje výrobky exportovať, pretože nebudú spĺňať prísne kritériá a pravidlá, ktoré už v týchto krajinách platia a u nás v mnohých podnikoch o nich nevedia absolútne nič. Preto v rámci zväzu venujeme mimoriadnu pozornosť dvom projektom - CHEMFAD a CHEMLEG, v rámci ktorých už dnes doslova trénujeme na budúce podmienky, ktoré nás čakajú v EÚ. Nestačí certifikovať len hotové výrobky, ale certifikované, teda vyhovujúce, musia byť aj suroviny a ďalšie komponenty a činnosti vo výrobe.“ Ing. František Ivanič - predseda výrobného družstva Tatrachema Trnava: „My sme jediným členom zväzu ako výrobné družstvo. Mimoriadne oceňujem nielen spomínanú prípravu na vstup do EÚ, ale aj schopnosť navzájom si pomáhať. Napríklad sme sa dohodli, že nebudeme zbytočne nakupovať zo zahraničia produkty a suroviny, ktoré dokážeme v podobnej kvalite vyrábať v rámci podnikov nášho zväzu.“ Ing. Vendelín Iro, riaditeľ sekcie montáže a údržby, Slovnaft Bratislava: „V najbližšom období sa musíme venovať úniku kvalifikovaných mozgov zo Slovenska do zahraničia, kde ich v porovnaní s nami niekoľkonásobne preplácajú. Už dnes napríklad cítime mimoriadny nedostatok odborníkov v oblasti údržby a starostlivosti o základné prostriedky, čo sa nám nepochybne vypomstí v budúcich rokoch.“ Prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu RNDr. Jozef Kollár na seminári pripomenul, že chemické a farmaceutické podniky sú najvýznamnejším odvetvím slovenského priemyslu, ktoré dokážu úspešne obstáť aj v konkurencii so západoeurópskymi krajinami. Osobitne vyzdvihol skutočnosť, že sa im podarilo udržať funkčnosť všetkých chemických výskumných ústavov, ktoré po neľahkom transformačnom procese plne zabezpečujú potreby firiem zväzu.

Jozef Kunik

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. V priebehu dňa od severu veľká oblačnosť až zamračené, popoludní a večer na mnohých miestach sneženie. Najvyššia denná teplota -6 až -2 stupne. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasné sneženie. Najnižšia nočná teplota -5 až -9 stupňov, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. V stredu bude spočiatku prevažne zamračené a občasné sneženie. Cez deň ustávanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota -3 až -7 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Slnko vyjde zajtra o 7.34 a zapadne o 15.56 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 12. 2001: Bratislava 100,46, Sliač 98,40, Košice 99,44, Poprad 93,74, za 7. 12. 2001: Bratislava 101,48, Sliač 99,20, Košice 100,21 Poprad 94,71, za 8. 12. 2001: Bratislava 102,29, Sliač 100,02, Košice 100,96, Poprad 95,43.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno1
Atényzamračené7
Belehradjasno-2
Berlíndážď 0
Bratislavaoblačno-3
Bruseloblačno3
Budapešťoblačno-2
Bukurešťjasno-1
Frankfurtoblačno0
Helsinkioblačno0
Istanbuldážď4
Kodaňoblačno5
Kyjevsneženie-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno2
Madridjasno8
Milánojasno1
Moskvasneženie-12
Oslooblačno4
Parížpolooblačno0
Prahadážď0
Rímpolooblačno10
Sofiazamračené-4
Štokholmzamračené2
Varšavasneženie-3
Viedeňoblačno-1
Záhrebjasno-3
Ženevajasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.